שתף קטע נבחר

מחקר: סין תעקוף את ארה"ב כבר ב-2015

כלכלני HIS חוזים שחילופי ההגמוניה בכלכלה העולמית קרובים משחשבנו.הערכה קודמת של חברת התחזיות הגלובלית קבעה שסין תעבור את ארה"ב רק ב-2020, אך המשבר וסגירת מפעלים רבים בארה"ב מאיצים את התהליך

סין עשויה לעקוף את ארצות הברית כמרכז הייצור הגדול בעולם כבר ב-2015, כך לפי מחקר של חברת התחזיות הגלובליות HIS שהתפרסם היום ב"וול סטריט ג'ורנל". לפי הנתונים העדכניים ביותר הקיימים, 20% מהייצור העולמי נעשה בארה"ב ב-2007 לעומת 12% בלבד בסין.

 

תחזית קודמת של HIS קבעה שסין תעבור את ארה"ב רק ב-2020, אך המשבר וסגירת מפעלים רבים בארה"ב מאיצים את התהליך, אומרים בחברה. הייצור בסין גדל ביולי זה החודש הרביעי ברציפות, בעוד בארה"ב הייצור יורד כבר שמונה חודשים רצופים.

 

התחזקות סין היתה צפויה גם לפני המשבר, שלמעשה רק האיץ את המהלך. נארימן בראבש, הכלכלן הראשי ב־HIS, אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי לדעתו מדובר בהתפתחות טבעית בכלכלה האמריקנית. "במצב העניינים הטבעי כלכלות עוברות מחקלאות לתעשייה ואז לשירותים, וארצות הברית נמצאת במגמת ירידה בריאה בהיקף הייצור התעשייתי שלה", הסביר בראבש.

 

אולם לא כולם מסכימים עם בראבש. כלכלנים אחרים ובעיקר נציגי המגזר התעשייתי האמריקני מזהירים כי הירידה בהיקף הייצור מסוכנת לארה"ב, וכי הממשל צריך להילחם במגמה של מעבר מרכז הייצור העולמי לסין. "הרעיון שאנחנו יכולים להיות חברה ללא ייצור הוא שטות", טען פיטר מוריצי, כלכלן מאוניברסיטת מרילנד, בשיחה עם העיתון, "זה פסוודו־מדע שיביא להתמוטטות הציביליזציה".

 

ובמקביל, בסין מתנהל ויכוח אחר. כלכלנים רבים סוברים שהייצור במדינה מהווה אחוז גדול מדי מהתמ"ג, וכי על סין לעבור לכלכלה מבוססת צריכה. חלק מחבילת התמריצים העצומה שיזמה ממשלת סין כדי להתמודד עם המשבר הוקדשה לתמריצים כדי לעודד קניית רכב, בתים ומוצרי צריכה. המגזר התעשייתי מהווה 34% מכלל התמ"ג הסיני לעומת 13% בלבד בארה"ב.

 

נוסף על כך, הממשל הסיני מנסה לעודד מעבר מייצור זול של מוצרי צריכה כמו צעצועים ואלקטרוניקה לפיתוח תעשיות מתקדמות יותר. כמו כן, סין צריכה להתמודד עם פגיעה באיכות הסביבה, זאת מכיוון שחלק גדול מהייצור נעשה במפעלים מזהמים שאינם עומדים בתקנים בטיחותיים ומשתמשים בשיטות מיושנות ובזבזניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים