שתף קטע נבחר

קייטנת הורים: פגישה עם דולפינים

אחרי שנפגשתם כבר עם פרפרים, צבים, קופים וקנגורו - היום בקייטנת הורים: יום של חוויות עם דולפינים. גם אם לא מרחיקים עד אילת אפשר להקדיש יום של פעילות לחיה המקסימה והחייכנית הזו. בילוי נעים

דולפין הוא אחת החיות האהובות ביותר על ילדים: זו חיה חכמה, נמרצת, ידידותית ושובבה. גם יכולת התנועה שלו במים מרשימה מאוד. הוא שוחה במהירות ומסוגל לקפוץ קפיצות אקרובטיות מעוררות התפעלות. כדי להכיר את הדולפינים מקרוב, החלטנו לשלב בחופשה לאילת גם ביקור בריף הדולפינים, אבל עד שנפגוש אותם ממש, ישבתי עם הילדים שלי לצייר דולפינים בצבעי מים.

 

צבעי המים מתאימים במיוחד לציור כזה, כיוון שהם שקופים ונוזליים, ממש כמו הים. אבל חשוב לדעת שציור בצבעי מים אינו פשוט ודורש בד"כ מספר ניסיונות עד שיוצא ממש טוב. מומלץ לשבת ליד הילדים ולעזור להם בהתחלה, אבל כשמבינים את העיקרון – ההנאה מובטחת והתוצאה המתקבלת מרשימה ביותר.

 

כדי להכין ציור בצבעי מים צריך:

  • צבעי מים.
  • נייר עבה. מומלץ לקנות נייר מיוחד לצבעי מים.
  • 2-4 מכחולים בעובי שונה – אחד מהם דקיק ואחד עבה.
  • כוס עם מים (במהלך הציור להחליף מדי פעם מים, שיהיו נקיים).
  • מטלית בד.
  • עפרון.

 

מציירים דולפין

מתחילים בציור בעפרון של הדולפין על הדף. מימין מצורף דף להדפסה שבו ציור של דולפין קופץ. תוכלו להעתיק את הציור לדף הציור שלכם. שימו לב: ציירו חלש, מבלי ללחוץ על העיפרון, כדי שתוכלו למחוק ולתקן, כי צבעי המים הם שקופים וכל קו שתעשו ייראה בציור הסופי. ציירו מתחת לדולפין את קו פני המים.

 

למי שלא מנוסה בציור בצבעי מים, כדאי להתאמן לפני הצביעה, על דף נפרד, כדי להתנסות. ציור בצבעי מים דורש מיומנות וחשוב להבין שבגלל שקיפות הצבע, כל קו וכתם שתציירו ייראה והציור יהיה יותר יפה ורענן ככל שתניחו פחות שכבות צבע על הדף.

 

בכל צביעה השלב הראשון הוא הרטבת המכחול במים ואז "ניגוב" המכחול על שפת הכוס כדי להוריד את עודפי המים. שלב שני: ממיסים את צבע המים בעזרת המכחול הרטוב. אם הצבע עדיין יבש, חוזרים שוב על הפעולה. עכשיו צובעים את הדף ובודקים: אם הצבע חלש מדי מוסיפים צבע, אם המכחול יבש - מוסיפים מים. לאחר כמה ניסיונות תתחילו "להרגיש" כמה מים בדיוק צריך לשים במכחול וכמה צבע, כדי לקבל את התוצאה הרצויה. לפני כל מעבר לצבע אחר, שוטפים את המכחול ומנגבים במטלית.

 

השתמשו במכחולים השונים לפי הצורך: באזורים גדולים כמו המים או השמיים ציירו במכחול עבה ופרטים עדינים כמו עין ופה של הדולפין, ציירו במכחול דקיק. השתמשו בצבעים רבים. למשל בצביעת מי הים אפשר להשתמש בכחול, תכלת, סגול, ירוק, צהוב וכך יוצרים תמונה עשירה ומעניינת.


 שעת הארוחה בריף הדולפינים. צילום: מוטי פלאי 

 

מציירים את ה"שפריץ"

לאחר שצבעתם את הדולפין, השמים והים, נעבור לחלק האחרון בציור. דולפין שקופץ מן הים משפריץ המון מים. נצייר עם המכחול הדק קוים שפורצים מן המים ועולים מעלה ולצדדים (כמו מזרקה), מתחת לזנב הדולפין. ועכשיו לחלק מהנה במיוחד בציור: משפריצים צבע! את המכחול מרטיבים בהרבה מים, אך הפעם - לא מנגבים בכלל. טובלים את המכחול הרטוב בצבע ו... מנערים את המכחול באוויר מעל לציור, נותנים לו להתיז טיפות צבעוניות על הדף.

 

לא לדאוג, הטיפות לא יהרסו את התמונה. רק יוסיפו לה יופי ותנועה, גם אם הן עולות על הדולפין שציירתם. חוזרים על הפעולה, כל פעם עם צבע אחר וכך - בציור הסופי, ממש ירגישו איך הדולפין שלכם משפריץ המון מים כשהוא מזנק החוצה.

 

אמץ דולפין

עוד רעיון מעניין לחובבי דולפינים הוא להשתתף בפרויקט "אמץ דולפין" של עמותת מחמל"י (מרכז חקר מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל). המרכז פועל להצלת יונקים ימיים המגיעים לחופי ישראל, ועוסק גם בחינוך, הסברה ומחקר. המרכז פועל בעזרת מתנדבים וממומן מתרומות בלבד. אם תחליטו "לאמץ" דולפין, תוכלו (תמורת תרומה לעמותה בסך 180 ₪ ומעלה) לבחור את הדולפין החביב עליכם מתוך תמונות הדולפינים באתר. בזמן האימוץ תקבלו תמונה של הדולפין ותעודה, ובמשך שנה, בכל פעם שהדולפין הזה יאותר ויצולם בחופי הארץ תקבלו עדכונים ותמונות וכך תוכלו לעקוב אחריו.


 איור מתוך הספר "קלינקי", מירי לשם-פלאי

 

פגישה עם דולפינים

והנה הגיע הרגע לפגישה אישית עם הדולפינים. ריף הדולפינים באילת הוא מקום ייחודי שבו חיה להקת דולפינים במי הים, בתנאים דומים מאוד לטבע. הדולפינים בריף נהנים מיחס מכבד והם יכולים לבחור מתי ועד כמה הם רוצים להתקרב לבני האדם. לכן, ביקור בריף הוא מרגש במיוחד, כי התחושה היא שאנו מתארחים באזור המחייה הטבעי של הדולפינים.

 

עלינו על המזח הצף והלכנו לכל אורכו עד להאזור שבו חיים הדולפינים. בכל שעתיים נערכת במקום האכלת דולפינים ע"י מדריכים מצוות הריף. כל מדריך התיישב ברפסודה במקום אחר, כדי שהקהל יוכל להתפזר וכל אחד יוכל לראות מקרוב. המדריכים הביאו איתם דליים עמוסי דגים ועד מהרה הגיעו הדולפינים. המדריך סיפר לנו על הדולפינים, ענה על שאלות, האכיל את הדולפינים ושיחק איתם. בזמן ההאכלה והמשחק, הדולפינים היו ממש לידנו. הילדים ישבו על המזח עם הרגליים במים, בתקווה שאחד הדולפינים ישחה ממש לידם וייגע בהם.

 

אחרי ההאכלה, המזח מתרוקן מאנשים ובעיני – זה הזמן הקסום ביותר בריף. יושבים בצל, במזח הצף שנע כל הזמן בעדינות על הגלים, ומתבוננים בדולפינים סביבנו, שעסוקים בענייניהם: שוחים, קופצים ומשמיעים את הקריאות שלהם זה לזה. רוגע ושלווה מעולם אחר...

 

שחייה וצלילה עם דולפינים

בזמן ההאכלה, צופים בדולפינים ממש מקרוב, אבל מי שמעוניין בחוויה עוד יותר מרגשת - אם כי יקרה למדי – יכול להצטרף לשחייה עם שנורקלים או לצלילת הכרות. לשחייה יכולים להצטרף ילדים מגיל 10 שיודעים לשחות. לצלילה – ילדים מגיל 8.

 

שחייה בין דגים צבעוניים

חוץ מדולפינים, אפשר ליהנות באילת מהכרות עם יצורי הים השוכנים בשונית האלמוגים. בחופשה הפעם גילינו מקום נוסף לפגוש אותם (מלבד המצפה התת-ימי). חוף מגדלור - חוף יפהפה הנמצא דרומית למצפה התת-ימי. הכניסה לחוף זה חופשית ולמרות זאת, החוף לא מלא מדי במתרחצים. כשנכנסנו למים עם שנורקלים (אפשר לשכור בחוף), הופתענו ממה שגילינו – במרחק מטרים בודדים מהחוף שחו סביבנו עשרות דגים צבעוניים בין האלמוגים! פשוט לא רצינו לצאת...

 

  • ריף הדולפינים , החוף הדרומי באילת. שעות פתיחה: כל יום 9:00 -16:30, מחירים: ילד (5-15) 40 ש"ח, מבוגר 58 ש"ח. למזמינים מראש שחייה או צלילה עם דולפינים: כרטיס הכניסה כלול במחיר.

 

מירי לשם-פלאי, סופרת ומאיירת ספרי ילדים , מחברת "לוטי וטרי גורי הלוטרה", סדרת "פצפונטבע" וספרים נוספים בנושא טבע, מנחה מפגשים לילדים ועורכת טיולי משפחות בעקבות ספריה.

 

 

  • רוצים לקבל את הפעילויות ישירות למייל שלכם? לחצו כאן והירשמו לניוזלטר קייטנת הורים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי פלאי
לחצו על האיור, הדפיסו וצבעו
איור: מירי לשם-פלאי
מומלצים