שתף קטע נבחר

תאונה: מפקד טנק נהרג בהתהפכות ברמת הגולן

בעת אימון בקורס מ"פים-מג"דים התהפך לפנות בוקר טנק מרכבה שניסה לצלוח גשרון שהוצב מעל תעלה. המפקד, אוריאל פרץ ליברנט (21) נהרג ושלושה לוחמים נפצעו קל. צה"ל חוקר

תאונת אימונים קטלנית ברמת הגולן: סמל אוריאל פרץ ליברנט, מפקד טנק בן 21, נהרג לפנות בוקר (יום ד') ושלושה לוחמי שריון נפצעו באורח קל בהתהפכות טנק מרכבה באימון. האימון נערך במסגרת קורס מ"פים-מג"דים, בשילוב חטיבה 188 של השריון. הודעה נמסרה למשפחתו של ליברנט, תושב אפרת, וצה"ל החל לתחקר את נסיבות התאונה. 

 

מעדויות שנאספו בשטח עלה כי במהלך התרגיל, שכלל גם כוחות הנדסה, הוצב באזור תל שיפון גשרון, שמטרתו לאפשר לטנק לחצות תעלה. כמה טנקים עברו על הגשרון, אך אחד מהם החל לנסוע עליו - ובשלב מסוים סטה ממנו. באותם רגעים נעשה ניסיון על ידי המפקדים שהבחינו בסטייה לעצור את הטנק - אולם מסיבה שאינה ברורה, הטנק המשיך בנסיעה על הגשרון עד שנפל והתהפך לתוך תעלת נ"ט, ככל הנראה מגובה של כמה מטרים.


הטנק שהתהפך, הבוקר (צילום: אביהו שפירא)

 

במהלך נסיון המעבר על הגשר היה מפקד המרכבה "סימן 3" עם ראש מחוץ לכלי המשוריין, במסגרת הנוהל הקיים. לרוב, במקרה של התפכות, קיים נוהל שנועד להגן עם הלוחם, אולם בפועל ישנו קושי לבצע פעולה של הכנסת ראש וסגירת מדף תוך שניות ספורות. זו ככל הנראה היתה הסיבה לפגיעה הקשה בליברנט. 

 

לוחמים בשיריון שהתאמנו באזור סיפרו כי מדובר בשטח אימונים מורכב, עם אתגרים לצוות הטנק, ומעבר על גשרון דורש מיומנות ייחודית. התחקיר של צה"ל יתמקד סביב הקמת הגשרון, הכשרת צוות הטנק והאופן שבו המפקדים הכינו את הצוות לפני האימון ופעילותם במהלכו. עוד ייבדק האם מי שכיוון את נסיעת הטנק פעל כראוי.


מעבר על גשרון דורש מיומנות (צילום: אביהו שפירא)

 

לאחר התאונה הקשה החליט מפקד זרוע היבשה, אלוף אבי מזרחי, להפסיק את כל האימונים עד לקבלת דו"ח ראשוני של התאונה. כמו כן, תוקם ועדה שתחקור את התאונה בראשות קצין בדרגת אלוף-משנה.

 

תאונה שנייה עם נפגעים בשבוע האחרון

דגם זה של טנק המרכבה הושק ב-1990 וזכה מאז למספר שיפורים. משקלו כ-65 טונות ומהירותו המירבית היא כ-65 קמ"ש. בטנק יש 4 לוחמים: מפקד, תותחן, טען-קשר ונהג.

 

מדובר בתאונת אימונים שנייה עם כלי משוריין תוך פחות משבוע, המסתיימת עם נפגעים. לפני כמה ימים נגמ"ש נפל לתוך תעלה בשטח האימונים של נבי מוסא במדבר יהודה.

תשעה תשעה חיילים מגדוד שמשון של חטיבת "כפיר" נפצעו.

 

התאונה אירעה בסיומו של אימון שכלל נסיעה בנגמ"שים בשעת ערב. לאחר האימון נסע הנגמ"ש לכיוון מאהל החיילים, ובמהלך הנסיעה נפל לתוך תעלה, ככל הנראה עקב טעות בניווט. כתוצאה מהנפילה נחבטו כל החיילים שישבו בתוכו ונזקקו לטיפול רפואי.

 

לפני פחות משנתיים נהרג חייל מילואים ועוד חמישה נפצעו באורח קל-בינוני בהתהפכות נגמ"ש, במהלך אימון ברמת הגולן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל האימונים הופסקו. הטנק שהתהפך
צילום: אביהו שפירא
מומלצים