שתף קטע נבחר

ארגון זכויות אדם: הירי מעזה - פשע מלחמה

דו"ח שמפרסם ארגון זכויות האדם Human Rights Watch, קובע כי חמאס הפר באופן בוטה את דיני המלחמה בכך שירה על אזורים מיושבים בישראל וכן העמיד בסכנה אזרחים פלסטינים בעזה. הדו"ח קובע: 800 אלף ישראלים היו בסכנה

ירי הרקטות שביצע חמאס הוא בבחינת פשע מלחמה - כך קובע דו"ח חדש שמפרסם הבוקר (יום ה') ארגון זכויות האדם Human Rights Watch. בדו"ח, שאורכו 25 עמודים, וכותרתו "רקטות מעזה: ירי רקטות על-ידי ארגונים פלסטיניים חמושים ופגיעתו באזרחים", מתועד ירי רקטות מאז חודש נובמבר 2008. בתקופה זו נהרגו שלושה ישראלים ונפצעו עשרות בהתקפות הללו.

 


בית שספג פגיעה מגראד (צילום: רועי עידן)

 

הדו"ח קובע כי ירי הרקטות גרם נזק לרכוש ואילץ תושבים לעזוב את בתיהם. הירי כווון, בניגוד לחוק, על אזורים מיושבים בישראל במרחק של עד 40 ק"מ מגבול הרצועה, והעמיד בסכנה כ-800 אלף אזרחים ישראלים. בתקופה זו, רקטות שלא הגיעו ליעדן בישראל ונפלו בתוך שטח הרצועה הביאו למותן של שתי ילדות ולפציעתם של אחרים. יתר על כן, ארגונים פלסטיניים חמושים, שירו רקטות מתוך אזורים צפופי אוכלוסין, העמידו אזרחים ברצועת עזה בסכנה של התקפות-נגד מצד ישראל, ובכך הפרו באופן חמור את דיני המלחמה.

 

מנהל התוכניות בארגון Human Rights Watch, איין לוין, קובע כי "ירי הרקטות של חמאס, המכוון על אזרחים ישראלים אינו חוקי, אינו מוצדק והוא בבחינת פשע מלחמה. בתור הרשות השולטת ברצועת עזה, על חמאס להתנער בפומבי מירי הרקטות על ריכוזי אוכלוסייה אזרחיים בישראל ולהעניש את האחראים לביצוע התקפות כאלה, כולל חברים בזרוע הצבאית של חמאס עצמו". על-פי דיני המלחמה, אנשים שמאשרים במכוון או תוקפים אזרחים באופן חסר הבחנה או בצורה מכוונת - מבצעים פשעי מלחמה.

 

הדו"ח מתמקד באירועים שהתרחשו לאחר 4 בנובמבר 2008, המועד שבו חידשו ארגונים פלסטיניים חמושים את ירי הרקטות. Human Rights Watch מבססים את ממצאיהם על ראיונות שנערכו עם עדי ראייה לפגיעת רקטות ולירי רקטות, על תחקירי שטח באתרי נפילה בישראל וברצועת עזה ועל דיווחים בתקשורת ודיווחים אחרים. בדו"ח מוצגים לפרטיהם מקרים שבהם נהרגו או נפצעו אזרחים ישראלים או פלסטינים מירי רקטות. הדו"ח לא מצא דפוס של שימוש במכוון באזרחים כדי למגן רקטות מפני התקפות-נגד, אך נמצא כי ארגונים אלה הפרו באורח תדיר את החובה הקבועה בדיני המלחמה לנקוט את כל אמצעי הזהירות האפשריים כדי להימנע מסיכון אזרחים בביצוע התקפות מתוך אזורים צפופי אוכלוסין.


אזרחים תופסים מחסה במהלך אזעקת "צבע אדום" (צילום: AFP)

 

הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה על עצמה אחריות להריגתם של שלושה אזרחים ישראלים באירועי ירי. הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי טענו שירו על ישראל במהלך המבצע הצבאי הישראלי בחודשים דצמבר וינואר 820 רקטות. לאורך חודשים ואף שנים גבו ההתקפות החוזרות ונשנות מחיר פסיכולוגי מהאוכלוסייה באזורים הסמוכים לרצועה - כך קובע הדו"ח. דיני המלחמה אוסרים על ביצוע התקפות שמטרתן העיקרית לזרוע פחד בקרב האוכלוסייה האזרחית.

 

"אף על פי שהנזק הכולל שנגרם לחיי אזרחים ולרכוש מן הפעולות הצבאיות של ישראל גדול לאין שיעור מזה שנגרם מפעולותיהם של ארגונים פלסטיניים חמושים - שהרי בתקיפות צה"ל נהרגו כמה מאות אזרחים - הפרות של דיני המלחמה אינן נמדדות במספר האזרחים שנפגעו אלא בשאלה האם כל צד נמנע מביצוע התקפות מכוונות על אזרחים או התקפות חסרות הבחנה ובשאלה האם כל צד נוקט את כל אמצעי הזהירות האפשריים כדי למזער פגיעה באזרחים", נאמר בדו"ח.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע של שיגור רקטה
צילום: AP
אחד הנפלים
צילום: צפריר אביוב
עבירות על פשעי מלחמה
צילום: רויטרס
מומלצים