שתף קטע נבחר

פריצת דרך: מדענים פיצחו הקוד הגנטי של HIV

חוקרים אמריקנים הצליחו לראשונה לפענח את כלל המטען הגנטי הסבוך המצוי על נגיף ה-HIV. התקווה: מניפולציות על הגנום יצליחו ליצור תרופות חדשות לטיפול במחלה

התקדמות נוספת בחקר האיידס: במחקר המפורסם בכתב העת Nature, מדווחים חוקרים אמריקנים כי הצליחו לפענח את כל המטען הגנטי של נגיף ה-HIV-1. גילוי זה עשוי לפתוח תקווה לפיתוחן של תרופות חדשות לאיידס. עם זאת, הסיכוי לפיתוחו של חיסון הוא קלוש, בשל המוטציות הרבות שעובר הווירוס.

 

המידע הגנטי של נגיף ה-HIV נמצא על שתי שרשראות הקרויות RNA, כל שרשרת כזו הופכת בהמשך לשרשרת DNA (האופיינית למטען הגנטי בבני אדם). המידע הגנטי האצור על ה-DNA מקודד באופן פשוט ומוכר, אולם המידע על ה-RNA הוא מורכב.

 

שרשרת ה-RNA המורכבת הקשתה עד כה על פענוחה. מדובר בשרשרת

בגודל עצום, הכוללת 10,000 תרכובות הקרויות נוקלאוטידיות. כל צמד שרשרות RNA שכזה, אם כן, מכיל 20,000 נוקלאוטידים. בעבר הצליחו חוקרים לפענח רק חלק מאוד קטן מגנום ה-RNA של נגיף האיידס.

 

התקווה: למנוע מהווירוס להיכנס לתאי הגוף

במחקר האחרון, מדווחים החוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה כי הצליחו לפענח את כל המטען של וירוס ה-HIV. החוקרים מצאו כי מבני ה-RNA של הוירוס משפיעים על שלבים שונים במעגל הזיהום וההדבקה בגוף האדם של נגיף האיידס.

 

"קיים מידע רב כל כך בנגיף האיידס המשפיע על ביטויו של הנגיף", הסביר ראש צוות החוקרים, פרופ' קווין וויקס. לדברי החוקרים, הממצאים עשויים לסייע למידע נוסף על מעגל החיים של נגיף האיידס ושל וירוסים אחרים. כעת הם מקווים שיוכלו ליצור שינויים גנטיים זעירים אשר יביאו לקריסת המטען הגנטי ובכך לכשלון הוירוס לחדור לתאי הגוף ולפגוע בהם.

 

על פי נתוני משרד הבריאות כ-300 ישראלים מאובחנים מדי שנה כנשאי HIV, וכ-200 נוספים אינם יודעים על כך. כ-95% מכלל נשאי ה-HIV בישראל שייכים לקבוצות בסיכון גבוה הכוללות גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, עולים ממדינות נגועות באפריקה או נרקומנים. שיעור ההומואים מבין הנשאים החדשים עולה בהתמדה, ועומד היום על למעלה משליש מהנשאים החדשים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
תקווה לפיתוח תרופות חדשות
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים