שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך לנהל רומן בעבודה ולהישאר בחיים

  בעוד שרומן בין עובדים מדרגים שונים המקיימים ביניהם יחסי מרות אינו חוקי, ובצדק, אין בעצם כל מניעה משפטית לצאת עם עמית/ה לעבודה. יתרה מכך, יש כאלה שיטענו שמקום העבודה הוא כר ההיכרויות הטבעי ביותר בחיים המודרניים

  זה אמנם אחד מכללי ה"אל תעשה" המרכזיים בעולם העבודה, אבל עובדה שזה קורה כל פעם מחדש: ברגע שגברים ונשים עובדים אלה לצד אלה, תמיד ימצאו כאלה שיתאהבו ויהפכו לזוג.

   

  בעוד שרומן בין עובדים מדרגים שונים המקיימים ביניהם יחסי מרות אינו חוקי, ובצדק, אין בעצם כל מניעה משפטית לצאת עם עמית/ה לעבודה. יתרה מכך, יש כאלה שיטענו שמקום העבודה הוא כר ההיכרויות הטבעי ביותר בחיים המודרניים.

   

  האמת היא שמדובר בבעיה ארגונית, ניהולית, מקצועית ופוליטית מהמעלה הראשונה. ברמת הארגון, זוגיות בצוות גוררת בעיות פוטנציאליות מורכבות ומהותיות:

   

  - קושי ארגוני עקב פריחת תרבות של שמועות ורכילות.

  - קושי ניהולי עקב זליגה של מידע שניתן לעובד אחד, לבת זוגו, או להיפך.

  - קושי צוותי עקב יצירת "קליקה" השוברת את השיוויון וחלוקת הכוח הבסיסית בין חברי הצוות.

   

  גם מזווית הפרט קיימת בעיה משמעותית: המעמד המקצועי והפוליטי של עובד המעורב ברומן עם עמיתה, מצוי בסכנה תמידית. הסיבות:

   

  • מהותה של התאהבות היא שהיא שואבת-כל ומותירה פחות משאבים אישיים להשקעה בעבודה עצמה. הדבר בולט במיוחד במצב של רומן בעבודה, בו דרכי הנאהבים מצטלבות לאורך היום כולו, מה שמגביר הפיתוי להתמקד בעצמם במקום במטלות התפקיד עבורו משולמת משכורתם. הדבר מעורר את רוגזם של ממונים ועמיתים כאחד, תוך זמן קצר.

   

  • מאינדיבידואל הנתפש כעובד מובחן, מתקיימת המרה לראיית שני העובדים המאוהבים כ"זוג", כלומר כיחידה פוליטית ומקצועית אחת. הדבר פוגם ביכולת קידום עתידי, שכן קידום תמיד ניתן לאדם יחיד. ככל שתהיה קיים יותר כ"זוג" בתודעה הארגונית, כך יידחקו הצידה איפיוניך כעובד יחיד. בנוסף, אם שני בני הזוג עובדים במחלקות מתחרות, הזוגיות עלולה ליצור תהיות גלויות וסמויות לגבי מידת הנאמנות של כל אחד מהם למחלקת המקור.

   

  • קיימת זליגה של המיתוג הזוגי שמאפילה על המיתוג האישי. אם המיתוג הזוגי חיובי, אז לכאורה כל אחד מהשניים מרוויח. אבל בטווח הארוך, הדבר רק מחזק את הסוגיה הקודמת, כך שמחליש כל אחד. במקרה של מיתוג שלילי הם מפסידים כבר בטווח הקצר.

   

  גם כשהקשר מסתיים, העבודה נמשכת

  למרבה הצער, המעורבים כה מרוכזים בחוויה הרומנטית, עד שהם נוטים לא לתת דעתם על-כך. בית-הספר להצלחה בעבודה גיבש עשרה טיפים לעובד/ת, לצורך שימור המעמד המקצועי והפוליטי, במהלך הרומן:

   

  1. בצעו התקרבות איטית במיוחד, כדי לוודא ששווה לכם לשלם המחירים הפוטנציאליים שפורטו לעיל, בעד הרווחים הרגשיים/מיניים של הרומן.

   

  2. הבחינו בין משיכה מינית לרומנטית. זכרו שפרטנרים לקשר שהוא מיני בלבד קל יותר למצוא מאשר מקום עבודה טוב. לכן, עדיף לחפשם מחוץ לעבודה.

   

  3. אל תשלו עצמכם לחשוב שאתם שחקנים מספיק טובים כדי ש"אף אחד לא יידע". כולם ידעו. תמיד. בדוק. לכן, צאו מנקודת הנחה שמתישהו (ויותר מוקדם מאשר אתם תרצו בכך) כולם יידעו.

   

  4. לאור זאת, במקרה של קשר זוגי מתמשך, שקלו מתי ואיך לתקשר לצוות את מהות היחסים ביניכם. יוזמה שלכם עדיפה פוליטית ומקצועית על רכילות מאחורי גבכם. "תקשור" אין משמעותו לפרט תכנים שבצנעת הפרט, אלא פשוט להכיר בקיומו של הקשר.

   

  5. אל תטעו לחשוב שהרומן ביניכם הוא עניין אישי בלבד. לכל רומן יש השפעה על הצוות, לכן טבעי שהצוות יגיב באופן זה או אחר.

   

  6. זכרו שהצוות יתנהג בהתאם לדרך בה אתם תתנהגו:

  אם לא תסתירו – לא יהיה צורך ברכילות

  אם לא תתגפפו בפרהסיה – לא תתקיים אי נוחות בסביבתכם וכדומה.  7. לצורך כך, בצעו תיאום ציפיות ביניכם לגבי גבולות ההתנהגות ההדדית: כן/לא מגע פיזי לפני חברי צוות אחרים ואיזה מגע ; כן/לא אמירות רומנטיות. כך גם תהיו דיסקרטיים וגם תמנעו מריבות ביניכם ("למה לא נגעת חזרה כשנגעתי בך במסדרון").

   

  8. הקפידו לא למתג עצמכם כזוג ברמה המקצועית.

  א. בטאו דעות אמיתיות שלכם, גם כשהן מנוגדות. אל תהיו מתואמים עד זרא.

  ב. הגיעו בנפרד לעבודה וצאו בשעות שונות.

  ג. שמרו על מעגלי החברים בעבודה שהיו לכם טרם הרומן.

  ד. היו יישויות אוטונומיות כפי שהייתם טרום הקשר ואף יותר מכך.

   

  9. השאירו בבית את המתחים הזוגיים. אם אין דבר מביך מהימצאות בחברת זוג המצוי באמצע מריבה, ובמקום העבודה הדבר נכון שבעתיים. בזמן משבר, אל תעקצו זה את זה ואל תרעילו את האווירה.

   

  10. אם הקשר מבשיל לזוגיות רשמית, לאו דווקא חתונה, מתגו אותו! המיתוג המומלץ: הזוגיות כביטוי לאיכות הצוות כולו. הדגישו שהצלחתם להתחבר בזכות האווירה המיוחדת בצוות, החברויות האמיתיות שנרקמו בו, התרומה והפרגון של הצוות לקשר. כך תהפכו הצוות שותף להצלחתכם הרומנטית, ופחות מאויים ממנה.

   


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Index open
  בעיה ארגונית, ניהולית, מקצועית ופוליטית מהמעלה הראשונה
  צילום: Index open
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים