שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחצית מהלוקים בשבץ מוחי - ימותו תוך 5 שנים

  החדשות הרעות שמביא עמו השבץ המוחי: רק מחציתם של הלוקים בשבץ יחיו מעבר לחמש שנים אחרי האירוע, 16 אחוז ימותו כבר במהלך האשפוז הראשוני, 30 אחוז ימותו במהלך השנה הראשונה

  אחד מכל שני אנשים שעברו שבץ ימות בתוך חמש שנים כתוצאה מהאירוע, כאשר מעל גיל 75 - רק אחד מתוך שלושה חולים יישאר בחיים חמש שנים לאחר שלקה בשבץ. כך עולה ממחקר שנערך על ידי מכון המחקר ברוקדייל ומתפרסם בעיתון ההסתדרות הרפואית הישראלית IMAJ.

   

  מהנתונים עולה כי רק 49.2 אחוז ממי שעברו שבץ יוותרו בחיים 5 שנים אחריו. עוד עולה כי אדם שלקה בשבץ לאחר גיל 75 נמצא בסיכון גבוה פי שניים לתמותה ומי שסבל מקשיים תפקודיים עוד לפני האירוע נמצא בסיכון גבוה פי 2.3 לתמותה.

   

   

  המחקר עקב אחרי 616 חולים שסבלו משבץ ואושפזו בשבעה בתי חולים גדולים ברחבי הארץ מאוקטובר 1998 ועד ינואר 1999. נמצא כי במהלך האשפוז בבית החולים (כ-11 יום בממוצע), מתו 16 אחוז מהאנשים שנפגעו משבץ. החוקרים בדקו את שיעור ההישרדות לאחר שלושה חודשים, חצי שנה, שנה וחמש שנים. בסך הכל נמצא כי בתוך שנה מתו 30 אחוז ממי שעברו שבץ ועוד 29 אחוז ממי ששרדו את השנה הראשונה מתו בפרק הזמן של עד חמש שנים לאחר השבץ. בסך הכל, בכל שנה מתו כשבעה אחוזים ממי שעברו שבץ. החולים שנבדקו סבלו ברובם משבץ איסכמי (היווצרות קריש דם), 16 אחוז מהם סבלו מדימום מוחי. אצל כשליש מהנבדקים היה מדובר באירוע שני של שבץ.

   

  החוקרות, נטע בנטור ושירלי רזניצקי ממכון ברוקדייל ציינו כי ישנו מחסור בנתונים אודות סיכויי ההישרדות לאחר שבץ. נתונים החשובים גם ברמת הפרט וגם לצורך תכנון שירותי בריאות. עוד ציינו כי הנתונים דומים לנתונים ממדינות מערביות אחרות, שמצאו שיעור הישרדות של 40 עד 54 אחוזים בחמש השנים שלאחר שבץ.

   

  החוקרות מצאו כי רק שני גורמים: גיל ותפקוד עצמאי היו בעלי קשר עצמאי ומובהק להישרדות משבץ. לא נמצא קשר בין משתנים דמוגרפיים או מחלות לב וכלי דם לשיעורי ההישרדות משבץ.

   

  נמצא כי מי שלקה בשבץ בגיל 64 או פחות מכך היה בעל שיעור ההישרדות של 73 אחוז אחרי 5 שנים. מקרב אלו שלקו בשבץ בגילאים 65 עד 74 שרדו 55 אחוז ובגיל 75 ומעלה שיעורי ההישרדות היו רק 32 אחוז.

   

  מקרב מי שהיה בעל תפקוד עצמאי לפני השבץ שרדו 60 אחוזים ואילו הישרדו של 21 אחוז בלבד נרשמה בקרב מי שהיה בעל קשיים בתפקוד.

   

  שבץ הוא הגורם השלישי לתמותה בישראל, לאחר סרטן ומחלות לב וסיבה עיקרית לנכות, בעיקר בקרב אוכלוסיה מבוגרת.

   

  בסקר שנערך לפני כשנתיים על ידי איגוד הנוירולוגים והמרכז הישראלי לבקרת מחלות נמצא כי כ-15 אלף נפגעים מדי שנה משבץ ו-16 אחוז מהם מתים. כמו כן נמצא כי 56 אחוז מהלוקים בשבץ סובלים מפגיעה או מנכות. רק רבע ממי שעבר שבץ שורד ושב לתפקוד תקין, אולם כמעט חמישית מהם ישובו לבית החולים ויזדקקו לאשפוז חוזר בתוך שלושה חודשים. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר מאיר
  50% לא ישרדו אחרי 5 שנים. שבץ מוחי
  צילום: עופר מאיר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים