שתף קטע נבחר

תליין הקמר רוז': מגיע לי העונש הכבד ביותר

האיש שפיקד על כלא S-21 הידוע לשמצה במשטר הקמר רוז' לקח אחריות על הסבל והצער שנגרם למיליוני קמבודים וביקש מבית הדין לגזור עליו עונש כבד

מפקד מחנה העינויים הראשי משטר הקמר רוז' ביקש הבוקר (יום ד') מבית הדין לגזור עליו את "העונש הכבד ביותר שאפשר". הוא הודה בחלקו בזוועה שאירעה בקמבודיה תחת משטר האימים הקומוניסטי ואמר שהוא לוקח אחריות על הרצח של אזרחים.

 

קאינג גואק איב, המכונה דויק, פיקד על כלא S-21 הידוע לשמצה, שם על פי הערכות עינו השלטונות 16,000 גברים, נשים וילדים - ואז הוציאו אותם להורג. הוא עומד לדין בבית הדין לפשעים נגד האנושות שהתבצעו במדינה, הזוכה לסיוע האו"ם.

 

במהלך שלטון האימים של הקמר רוז' בין 1975 ל-1979, נספו כ-1.7 מיליון קמבודים - מי בעבודת פרך, מי ברעב ובהזנחה, ומי בהוצאות להורג. דויק הוא האישיות הבכירה ביותר בקמר רוז' שעומדת לדין - והיחיד שלקח אחריות על מעשיו. בכירים נוספים במשטר נעצרו והם צפויים לעמוד לדין בשנה-שנתיים הבאות.

 

דבריו של דויק באו בעקבות עדותה של אשה ששכלה את בעלה ואת ארבעת ילדיה בכלא S-21 בפנום פן. "אני לוקח אחריות על הצער ועל הסבל של מיליון קמבודים שאיבדו את בעליהם ונשותיהם", אמר הבכיר. "אני רוצה שהעם הקמבודי יגזור עליי את העונש הכבד ביותר שאפשר".

 

דויק, שהפך מאז נפילת המשטר הקומוניסטי לנוצרי אוונגליסטי דוק, צפוי למשפט ארוך וסבוך. הוא גם צפוי לשמש כעד מפתח במשפטים העתידיים

של "האח מספר שתיים" נואון צ'יאה, סגן נשיא הקמר רוז' קיהו סמפן, ואינג סרי, שר החוץ של המשטר ורעייתו. הארבעה טענו כי לא היו מודעים כלל למעשי הזוועה שביצע המשטר.

 

האלמנה, בו תון, סיפרה כי בעלה עבד כנהג במשרד התעשייה בתקופת שלטון הקמר רוז' עד שלפתע הוא הואשם בבגידה ונשלח למתקן העינויים של דויק. זמן קצר לאחר מכן נעלמו גם ארבעת ילדיהם ומאז לא נראו עקבותיהם. תון אמרה בדמעות כי היא ניסתה לסלוח לדויק, אך היא לא מסוגלת. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים