שתף קטע נבחר

רהט נותקה ממים: אנחנו במדבר ב-40 מעלות חום

לאחר שהעיר הבדואית לא עמדה בהתחייבויותיה כלפי מקורות, חלקים ממנה נותקו לכמה שעות ממים. תושב העיר קבל בפני ynet על הענישה הקולקטיבית: "אנחנו נמצאים במדבר, מים זה אחד הדברים הבסיסיים ביותר לקיום. מה יותר חשוב מזה?". הערב הושגה הסכמה בין מקורות לעירייה

חלקים מהעיר הבדואית רהט נותקו היום (ד') למשך שעות מזרם המים, לאחר שהעירייה הודיעה לחברת מקורות כי אין ביכולתה לעמוד בהתחייבויותיה ולשלם חלק מחובותיה, שמסתכמים ב-1.5 מיליון שקלים. הערב נמסר מלשכת שר התשתיות, עוזי לנדאו, כי הושגה הסכמה בין מקורות לבין העירייה, שהתחייבה להסדיר את חובותיה עד ליום ראשון.

 

תושב העיר מוחמד אלקירנאווי הביע מורת רוח על ההחלטה לנתק את זרם המים בשיא הקיץ. "לא ייתכן שבעיר עם יותר מ-40 אלף תושבים סוגרים את המים", אמר ל-ynet, "יש הרבה אנשים שעדיין משלמים על המים שלהם. לא כולם חייבים לסבול. אני משלם עבור מים וניתקו לי. בתור אזרח, אני צריך לקבל את השירות שעבורו שילמתי. מישהו צריך להיות אחראי לזה. אנחנו נמצאים במדבר, בחום של 40 מעלות, מים זה אחד הדברים הבסיסיים ביותר לקיומו של אדם. מה יותר חשוב מזה?"

 

"אנחנו עושים מאמצים כדי להעביר את הכספים אותם אנו חייבים למקורות, ואני חושב שנצליח", אמר ל-ynet מוקדם יותר ראש העיר פאיז אבו סהיבן והודה כי העובדה שעיר גדולה כרהט נותקה מזרם המים "מביישת" אותו.

 

אבו סהיבן תלה את חוסר היכולת לשלם את החובות בעובדה שתוכנית ההבראה של העיר טרם אושרה. בלעדיה, העיר לא תוכל להסדיר את חובותיה ולצאת מהגרעונות. "אני לא אשם בזה", אמר ראש העיר, "אני פשוט מתייבש בגלל ביורוקרטיה".

 

למרות הנסיונות של העירייה להסדיר את הסוגייה ולמנוע את צמצומי המים, דבר לא עזר - גם לא מאמציו של ח"כ טאלב א-סאנע, שהתגייס לסייע. לדבריו, זה "בלתי סביר" להעניש את העיר על עשרות אלפי תושביה. "גם מוסדות הציבור סובלים מניתוק המים, טיפות חלב ובתי קשישים", הזכיר, "צריך להפסיק את מדיניות הענישה הקולקטיבית ולנתק רק את החייבים".

 

ממקורות נמסר כי אספקת המים צומצמה במשך חמש שעות בלבד, לאחר שהעירייה הודיעה כי אין באפשרותה להתחיל בתשלום החובות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
א-סאנע. "לנתק רק את החייבים" (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים