שתף קטע נבחר

צרפת: בריכה מנעה כניסה מאשה עם "בורקיני"

מציל בבריכה ציבורית אסר על מוסלמית בבגד ים המכסה את כל חלקי גופה לרחוץ, בטענה שאין זה היגייני. אחרי שהמשטרה סירבה לקבל את תלונתה על אפליה על רקע דתי, איימה: "אאבק ברשויות, ואם אראה שהקרב אבוד - ייתכן שאעזוב את צרפת"

המאבק של צרפת בלבוש האיסלאמי לנשים הגיע היום (ד') אל בריכת שחייה מקומית באזור פריז, אחרי שמנהליה מנעו מאשה בת 35 לרחוץ במקום בבגד ים המכסה את כל חלקי הגוף מכף רגל ועד ראש, ואשר נודע בכינויו "בורקיני".

 

האשה, שזוהתה רק בשמה הפרטי קרול, הגיעה אל בריכת השחייה באמרנוויל, פרבר במזרח פריז, אחרי שכבר בילתה בה פעמיים בעבר. הפעם המציל הראשי הורה לה לעזוב את המקום, בטענה כי היא מפרה את כללי ההיגיינה. התקרית מהווה פרק נוסף בקרב בין המוסלמים הפונדמנטליסטים לבין הרפובליקה החילונית, שאסרה על עטיית רעלות בבתי הספר ושוקלת לאסור על עטייתן בציבור של הבורקות - הרעלות המכסות את כל הגוף והפנים.

 

קרול האשימה את הבריכה באפליה ומיד דיווחה על התקרית למשטרה ולכלי התקשורת. "מדובר באפליה. אנסה להאבק כדי לשנות את המצב, ואם אראה שהקרב אבוד, אני לא פוסלת את האפשרות שאעזוב את צרפת", איימה.


הבורקיני. "רק רציתי לבלות עם ילדיי בבריכה" (צילום: AFP)

 

המשטרה סירבה לקבל את התלונה, בטענה שהמציל פשוט אכף את החוקים הנוגעים לכל בריכות השחייה הציבוריות בצרפת - שקובעים אילו סוגי בגדי ים מותר לרוחצים ללבוש. על גברים, למשל, נאסר לרחוץ עם בגדי ים רופפים כמכנסי ברמודה. קרול, שנולדה במשפחה צרפתית מסורתית אך התאסלמה בגיל 17, סיפרה כי רכשה את בגד הים שלה במהלך חופשה בדובאי.

 

הבורקיני, שעוצב על-ידי מעצבת לבנונית-אוסטרלית, הפך

 לפופולרי מאוד במדינות המפרץ הפרסי, אך עורר מחלוקת בבריכות ציבוריות באירופה וצפון אמריקה. הוא מכסה את כל חלקי הגוף והראש, למעט הפנים. "חשבתי שהוא יאפשר לי להנות ולשחות בלי להתערטל, בהתאם להמלצת האסלאם" צוטטה בעיתון "לה פריזיאן". "לא רציתי לעורר מהומה, מטרתי היחידה הייתה לבלות עם ילדיי בבריכה".

 

לאחרונה הציעו חברי פרלמנט צרפתים לאסור על עטיית הבורקה בציבור. הנשיא ניקולא סרקוזי הביע תמיכה במהלך, ואמר שהלבוש הופך נשים לאסירות. ואולם דניאל גיום, הפקיד האזורי האחראי על בריכות השחייה, אמר כי לפרשה הנוכחית אין שום קשר לדת, אלא לבריאות הציבור בלבד. "הזכרנו לאשה הזו שלאף אחד לא כדאי לרחוץ כשהוא לבוש בבגד שמכסה את כל חלקי גופו, בדיוק כפי שהיינו אומרים לנודיסט לא לרחוץ בעירום מלא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולשת בבגד ים מסוג בורקיני
צילום: AP
סרקוזי תומך באיסור על הבורקה
צילום: רויטרס
מומלצים