שתף קטע נבחר

גרמניה וצרפת צמחו, גוש האירו התכווץ ב-0.1%

שתי הכלכלות הגדולות בגוש האירו צמחו ב-0.3% לעומת רבעון קודם, בניגוד לתחזיות להתכווצות, בעיקר בגלל תוכניות הסיוע הממשלתיות לתעשיית הרכב

תוכניות הסיוע הממשלתיות לתעשיית הרכב הובילו את גרמניה וצרפת לרשום צמיחה כלכלית ברבעון השני. שתי הכלכלות הגדולות בגוש האירו צמחו כל אחת ב-0.3% לעומת רבעון קודם, בניגוד לתחזיות להתכווצות. ברבעון הקודם התכווצה גרמניה ב-3.5%, וצרפת התכווצה ב-1.3%.

 

 

בעקבות הצמיחה בשתי מדינות אלו, התכווץ גוש האירו ב-0.1% בלבד ברבעון השני של 2009, לעומת צפי להתכווצות של 0.5%. למרות שמדובר בהתכווצות הרבעונית החמישית ברציפות, הנתון הוא שיפור משמעותי לעומת התכווצות של 2.5% שרשם הגוש ברבעון הראשון.

 

שרת האוצר של צרפת, כריסטין לגרד, אמרה כי הכלכלה הצרפתית הצליחה להתגבר על הסערה הכלכלית ולחזור לצמיחה בגלל תוכנית התמריצים הממשלתית לתעשיית הרכב.

 

כמה מדינות באירופה הקימו תוכנית של "גרוטאות תמורת מזומנים", בתקווה לשכנע את הצרכנים להחליף את המכונית הישנה שלהם במודל חדש ויעיל יותר, ובמסגרת זו להתניע מחדש את הצמיחה הכלכלית. להערכת אנליסטים, מגזר הרכב תרם כ-0.25% לצמיחה בגרמניה.  סיבה נוספת לצמיחה בצרפת וגרמניה היא ירידה בייבוא, שהובילה לצמצום בגירעונות המסחריים.

 

הכלכלה האירופית עדיין בסכנה

למרות השיפור, כלכלת אירופה טרם יצאה מסכנה, ועדיין קיים סיכוי לעלייה ניכרת באבטלה. כלכלת גוש האירו קטנה היום ב-4.6% לעומת שנה שעברה, ועלולה להידרש לשנתיים עד שלוש שנים של צמיחה יציבה כדי לחזור לממדיה הקודמים. אך הנתונים החדשים נותנים סיבה לאופטימיות, ועומדים בניגוד לדבריהם של קובעי מדיניות, כמו למשל נגיד הבנק האירופי המרכזי ז'אן קלוד טרישה, שאמר בשבוע שעבר כי המיתון צפוי להימשך לפחות עד 2010.

 

האירו התחזק בעקבות פרסום הנתונים, דבר שמעורר חשש ביצואנים. עם זאת, גרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש האירו והיצואנית הגדולה בעולם, הצליחה עד כה לקזז את השפעת האירו החזק בגלל העלייה בביקוש הגלובלי. לפי נתונים ממשלתיים, הייצוא הגרמני עלה ב-7% ביוני, העלייה החודשית הגדולה ביותר מזה שלוש שנים.

 

הנתונים מעודדים במיוחד לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שעומדת לקראת בחירות בחודש הבא.  


פורסם לראשונה 13/08/2009 18:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרקל וסרקוזי. נתונים מפתיעים
צילום: AFP
מומלצים