שתף קטע נבחר

ארה"ב בוחנת מערכות "עוקפות צנזורה"

ארה"ב בודקת טכנולוגיה שתאפשר לעקוף חסימות בגישה לאינטרנט במדינות המגבילות חופש מידע - באמצעות דואר אלקטרוני

ממשלת ארה"ב בודקת בחשאי טכנולוגיה חדשה, המאפשרת לתושבים בסין ובאיראן, לפרוץ מבעד להגבלות בגישה לחדשות על גבי רשת האינטרנט המיושמות על ידי שלטונות מדינות אלו.

 

טכנולוגיית "זרם מידע על גבי דואר אלקטרוני" ("feed over email" – FOE) מספקת גישה לחדשות, פודקאסטים ומידע, באמצעות תעבורה החומקת מפרוטוקולי סינון התכנים של משטרים מגבילים, אמר קן ברמן, ראש מחלקת מערכות מידע בוועדת השידורים הממשלתית, הבודקת את המערכת. סוכנות זו אחראית בין היתר על שידורי "קול אמריקה".

 

עדכוני המידע נשלחים באמצעות חשבונות דואר אלקטרוני לרבות אלו המופעלים על ידי גוגל, מיקרוסופט ויאהו.

 

"יש לנו אנשים הבודקים את זה בסין ואיראן," אמר ברמן וסיפק אך פרטים מעטים אודות המערכת החדשה הנמצאת בשלבי בדיקה מוקדמים. הוא אמר שרמת סודיות מסויימת חשובה בכדי להמנע מחשיפה על ידי שתי הממשלות.

 

רשת האינטרנט הפכה בשנים האחרונות לכלי בעל עוצמה עבור אזרחים במדינות בהן המשטר מצנזר דרך קבע את התקשורת, ומאפשרת להם לגלות ולהגיב לאירועים פוליטיים וחברתיים חשובים. איראנים צעירים השתמשו בשרותי הרשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר, כמו גם בטלפונים ניידים בכדי לתאם ולדווח על אירועי מחאה על רקע תוצאות הבחירות המפוקפקות לנשיאות במדינה ביוני.

 

במאי, לקראת ציון השנה ה-20 לאירועי כיכר טיאננמן, הממשלה הסינית חסמה גישה לטוויטר, ולשירות הדואר האלקטרוני הוטמייל.

 

שו הו (Sho Ho) שסייע בפיתוח המערכת החדשה, סיפר שהמערכת יכולה לעבור התאמה בקלות לאפשר לה לפעול על מרבית הטלפונים הסלולריים. ממשלת ארה"ב מציעה גם שרות ללא תשלום, המאפשר למשתמשים מחוץ לארצות הברית לגשת כמעט לכל אתר באינטרנט, כולל אלו המתנגדים לארצות הברית. 

 

"איננו מביעים שום הצהרה פוליטית לגבי אילו אתרים אנשים מבקרים בהם," אמר ברמן. "אנחנו מנסים להפיץ את הערך: 'כמה שיותר תדע, יותר טוב'. אנשים יכולים לחפש בעצמם." ברם, הוא הוסיף שייושם סינון תכנים למבוגרים על גבי המערכת. "יש גבול למה שמשלמי המיסים (בארה"ב) צריכים לשלם עבורו," הוא הסביר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מערכת עוקפת צנזורה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים