שתף קטע נבחר

אחרי 10 מקרי רצח בשבועיים: רה"מ מביע זעזוע

מתחילת אוגוסט אירעו 10 מקרי רצח, ברובם לא נעצרו חשודים. אמש הביע נתניהו זעזוע מהרצח בתל-אביב והנחה את השר לביטחון פנים לפעול נגד בריונות ולאיתור החשודים במהירות. הלילה הוארך מעצר החשודים ברצח. נערה בת 17 שוחררה למעצר בית

רצח רודף רצח. הפשע ברחובות משתולל ותחושת הביטחון האישי של האזרחים בירידה תלולה - דווקא בתקופת החופש הגדול, בשעה שהילדים מסתובבים לבדם ברחובות. עשרה נרצחים בשבועיים, ממוצע של יותר מנרצח ליומיים, והמשטרה שמה את ידה על חשודים רק במקרים בודדים, בהם הלינץ' המזעזע בלאונרד (אריק) קרפ, שנרצח מול עיני רעייתו ובתו בטיילת בצפון תל-אביב.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אמש (שבת) לרצח קרפ. אחרי ששוחח עם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שעדכן אותו על הפעולות שנוקטת המשטרה, אמר נתניהו כי הוא מזועזע ומודאג מהרצח. ראש הממשלה הנחה את אהרונוביץ' להגביר את פעילות המשטרה נגד בריונות, ולפעול לאיתור החשודים במהירות ולהגשת כתבי אישום נגד אלה שכבר נעצרו.

 

ואלה נרצחי השבועיים האחרונים:

 

בתוך כך הובאו הלילה עשרת החשודים במעורבות ברצח קרפ בזה אחר זה לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בתל-אביב. הראשון שהובא בפני השופטת היה נער בן 17, ומעצרו הוארך בחמישה ימים. השופטת נימקה את החלטתה להאריך את מעצרו בכך שיש חשד "יותר מסביר" שהיה מעורב במעשה. הנערה בת ה-17 שעל פי החשד סייעה לחשודים ברצח ושיבשה הליכי חקירה - שוחררה למעצר בית.

 

המשטרה ביקשה להאריך את מעצר ששת החשודים העיקריים ב-15 ימים. החיילת מכפר סבא חשודה בסיוע לאחר מעשה, סיוע לשיבוש חקירה, העלמת ראיות, תקיפה וקשירת קשר לפשע. הוריה הסבירו לפני תחילת הדיון כי היא "קלת דעת".

 

בשיחתם, אמר אהרונוביץ' לנתניהו כי הוא רואה את האירועים בחומרה רבה. "לא יעלה על הדעת שאדם חף מפשע יסתובב עם משפחתו ויוכה עד מוות על-ידי חבורת בריונים", אמר אהרונוביץ'. "אני מברך את המשטרה על הפעילות המהירה ותפיסת החשודים. אני קורא למצות את הדין עד תום עם התוקפים ושולח תנחומיי למשפחה". אהרונוביץ' הוסיף כי הוא מביע אמון מלא בפעילות המשטרה שתביא לדבריו לפענוח מהיר של מקרי הרצח האחרונים, והכריז: "אפעל לקדם דיון חשוב בממשלה בנושא האלימות בחברה ולהעלאת הנושא לראש סדר העדיפות הלאומית".

 

במהלך הבחירות דיבר נתניהו כמה פעמים על הפשיעה ברחבי הארץ, והבטיח מלחמה נגדה. באחד המקרים אמר: "הליכוד בהנהגתי מחויב למלחמה תקיפה נגד גל הפשיעה בארץ. אנחנו מאמינים שאנחנו יכולים לשנות את זה. ננהיג מדיניות של יד ברזל נגד הפשיעה והבריונות. אנחנו רואים את הבריוניות במועדונים. אנחנו רואים איך תוקפים קשישים ואיך רוצחים אמא בחוף הים. אני לא מוכן לקבל את זה. זה לא דבר משמיים, ואפשר לשנות את זה במדיניות ומנהיגות נכונה". 


הספסלים שעליהם ישבו בני משפחת קרפ (צילום: ירון ברנר)

 

מקרה הרצח המזעזע האחרון התרחש בלילה שבין שישי לשבת. קרפ, בן 59 מרמת אביב, בילה עם משפחתו בטיילת בצפון העיר,

כשבשלב מסוים התקרבו אליהם צעירים תושבי ג'לג'וליה והחלו בדו-שיח עמם. "הוא אמר להם משהו, והם החלו לתקוף אותו", סיפרה הנערה החשודה בפרשה, כאשר הובאה לזירה לשחזור הרצח.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, קיבל במהלך סוף השבוע עדכונים על שרשרת מעשי הרצח. רק שלשום הוא סייר בזירת מציאת הגופה בנחל אלכסנדר וקרא לציבור לטייל ללא חשש באזור. 12 שעות לאחר מכן, אחרי רצח נוסף, הבטיח המפכ"ל, כי "חקירות מעשי הרצח והאלימות האכזריים בימים האחרונים יקבלו את מלוא תשומת הלב, האמצעים והכלים עומדים לרשותנו במטרה להעמיד לדין את החשודים".


פורסם לראשונה 15/08/2009 22:22

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, אפרת וייס ואבי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. מודאג
צילום: צפריר אביוב
לאונרד (אריק) קרפ ז"ל
זירת הרצח בטיילת בצפון ת"א
צילום: ירון ברנר
זירת מציאת הגופה בנחל אלכסנדר
צילום: עידו ארז
הגופה שנמצאה בפח ברמת-גן
צילום: עופר עמרם
מומלצים