שתף קטע נבחר

חשים שאין מספיק שוטרים? אתם כנראה צודקים

לאחר פרץ מעשי האלימות והרצח בשבועות האחרונים התפתחה אצל רבים תחושה שהביטחון האישי מופקר. השוואה למדינות המערב מגלה כי ישראל מדורגת במקום נמוך במספר השוטרים ביחס לגודל האוכלוסייה

ההשוואה העולמית שתאשש את תחושת חוסר הביטחון של האזרח ברחוב. סדרת הרציחות המזעזעות שפקדו את המדינה בימים האחרונים העלתה לכותרות את מצבה העגום של משטרת ישראל. בכירים לשעבר במשטרה אמרו כי רצף האירועים "יוצר תחושה מטרידה" לגבי תפקוד המשטרה ופוליטיקאים, בעיקר מהאופוזיציה,  הזדרזו לקרוא לממשלה להקצות משאבים למלחמה בפשע והצהירו כי "אין מספיק שוטרים ברחובות".

 

מכת אלימות - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בדיקה השוואתית למדינות מערביות אחרות מראה כי התחושה הרווחת, שמשטרת ישראל אינה מתוגברת מספיק, מבוססת על המציאות. מנתונים השוואתיים שמחזיק המדור הסטטיסטי של המשטרה בנוגע ל-16 מדינות מערביות עולה כי מספר השוטרים לנפש בישראל הוא נמוך ביחס לזה של 10 מדינות, נמוך בהרבה ביחס לזה של שמונה מדינות וגבוה מעט ביחס לחמש מדינות בלבד - וכל זאת, למרות שלמשטרה בישראל יש צרכים מיוחדים שאינם קיימים באף מדינה מערבית אחרת. נתונים דומים לאלה אף הוצגו בעבר בוועדת הפנים של הכנסת - שכבר הזדרזה להודיע על כינוס דיון חירום השבוע.

 

משטרת ישראל מעסיקה 2.65 שוטרים קבועים - כולל שוטרי משמר הגבול - על כל 1,000 תושבים במדינה. המשטרה הצ'כית, לעומת זאת, מעסיקה 5.76 שוטרים לאלף נפש - יותר מפי שתיים. באיטליה מועסקים 5 שוטרים לאלף נפש; בבלגיה - 3.99 שוטרים לאלף נפש; בגרמניה - 3.77 שוטרים; בבריטניה - 3.73 שוטרים; בסלובקיה - 3.72; אירלנד - 3.53; צרפת - 3.4; אוסטרליה - 2.9; וקנדה - 2.74 שוטרים. 

 

מספר השוטרים לנפש הוא קטן יותר רק בניו זילנד - 2.25 שוטרים לאלף תושבים, אוסטריה - 2.42 שוטרים לנפש, דנמרק - 2.4 שוטרים, שווייץ - 2.39 שוטרים לנפש ויפן, שבה מועסקים רק 2.25 שוטרים לנפש.  
מספר השוטרים במדינות שונות

מספר השוטרים במדינות שונות
מדינה מספר שוטרים לאלף נפש
ישראל 2.65
צ'כיה 5.76
איטליה 5
בלגיה 3.99
גרמניה 3.77
בריטניה 3.73
סלובקיה 3.72
אירלנד 3.53
צרפת 3.4
אוסטרליה 2.9
קנדה 2.74
ניו זילנד 2.5
אוסטריה 2.42
דנמרק 2.4
שווייץ 2.39
יפן 2.25

 

מספר השוטרים בארצות הברית משתנה ממדינה למדינה, אך מספרי השוטרים במרבית מדינות ארה"ב נעים סביב שלושה שוטרים לנפש - כלומר, מעט יותר גבוהים מאשר בישראל.

 

"כשעושים את ההשוואה צריך לקחת בחשבון שמשטרת ישראל מתמודדת עם משימות הרבה יותר רחבות מאלה של כל משטרה מערבית אחרת", אמר ל-ynet גורם משטרתי בכיר, "למדינות אחרות אין מג"ב,

שזאת יחידה צבאית שיושבת על התקציב המשטרתי. בחלק מהמדינות, כמו אנגליה, כל המינהלה המשטרתית וגם תחומים מקצועיים כמו זיהוי פלילי נעשים על ידי אזרחים. כך שלמעשה, המחסור בשוטרים אצלנו הוא הרבה יותר גדול. צריך לקחת בחשבון את המצב מדינות שבהן מספר השוטרים קטן יותר. בשווייץ, כשזורקים סיגריה על המדרכה, זה נחשב לאירוע פח"ע".

 

משטרת ישראל קיבלה בסוף שנת 2008 תוספת תקנים של 1,000 שוטרים. לפני מתן התוספת, היה המצב בישראל חמור עוד יותר. גורם ממשלתי המעורה בפרטים טוען כי המשטרה עדיין לא גייסה את כל השוטרים בתוספת התקנים שהוקצתה לה, בגלל קשיים בגיוס שוטרים הנובעים מחוסר ה"אטרקטיביות" של המקצוע.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניידת ברחוב. מראה נדיר?
צילום: שי וקנין
מומלצים