שתף קטע נבחר

ארבעה שרים ביקרו בחומש: "לשקול לחזור לכאן"

משלחת נדירה בהיקפה ביקרה במאחזים בשומרון, ושר הפנים נשמע נחרץ לגבי מעמדם: "אלה יישובים שהקימו ממשלות ישראל". המתנחלים קבלו על כך שהחיים ביישוב נטול אישור בתוקף אינם חיים עוד. השרים יעלון ואדלשטיין: יש לשקול לחזור ולהתיישב בחומש

ארבע שנים להתנתקות - שרים ביקרו בחומש וקראו לחזור להתיישב במקום. המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, אמר היום (ב') במהלך סיור שערך עם שלושה שרים נוספים כי "צריך לשקול בכובד ראש לחזור לחומש". היה זה שיאו של ביקור נדיר בהיקפו של השרים ישי, הרשקוביץ, אדלשטיין ויעלון בכמה נקודות ומאחזים בשומרון. במהלך עזיבתם את המקום יידו פלסטינים בקבוק תבערה על כוח מג"ב שאיבטח את השרים, אך איש לא נפגע.

 

במהלך הסיור ביקרו השרים בין היתר במאחזים ברוכין ונופי נחמיה, שממתינים להפיכתם לחוקיים על ידי אישור תב"ע (תוכנית בניין עיר). בנוסף סיירו במאחז חוות גלעד, שלטענת תושביו - השטחים שעליו הוא יושב נרכשו בידי משה זר. שר הפנים, אלי ישי, הצהיר כי השרים אינם מבקרים במאחזים לא-חוקיים, "אלא ביישובים חוקיים שהוקמו על-ידי ממשלות ישראל". מנגד הטיחו ראשי המתנחלים בשרים ביקורת קשה על היחס כלפיהם.


יעלון בחומש. "נסיגות מחזקות את הג'יהאדיסטים" (צילום: דודי ועקנין) 

 

יעלון טען בסיור: "ההתנתקות נתנה רוח גבית לאיסלאם הג'יהאדי. נסיגות מחזקות את הג'יהאדיסטים והטרור. גם הפתח לא ויתר על תורת השלבים". השר הוסיף: "במקום הזה מבינים את המושג 'גב ההר'. אם מדברים על ביטחון אז אפשר להיזכר בתוכנית אלון וגם באמירות של רבין, גם אחרי אוסלו. השליטה בגב ההר מאפשרת למעשה את ההגנה האמיתית על מדינת ישראל וכל אלו שמזכירים שירי טילים יותר חשוב ממקומות ושטח אני מזכיר את נושא ירי הצלפים מבית ג'אלה לגילה, את הקסאמים והקטיושות. אין ספק שמבחינה ביטחונית ואסטרטגית - לשטח יש משמעות גם בעידן טילים".

 

בסיור לקחו חלק גם ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה, מנכ"ל מועצת יש"ע פנחס ולרשטיין, מזכ"ל אמנה זאב (זמביש) חבר ונציגים נוספים מההתיישבות באזור. "עד לפני ארבע שנים חיינו פה, ובשנים האחרונות יישוב שאין לו אישור בתוקף - חייו אינם חיים", קבל חבר כשהגיעו השרים לברוכין.

 

השר אדלשטיין אמר בחומש כי הטעות שנעשתה במקום יכולה לבוא לידי תיקון. "היא לא בלתי הפיכה. אחרי שנעבור את המכשול הראשון מול העולם של הקפאת הבנייה - נעבור גם לנושא חומש".

 

השר הרשקוביץ: "זו הייתה איוולת לעקור את חומש ואת גוש קטיף ולפעמים אבן שטיפש זרק לבור - מאה חכמים לא יוכלו להוציא. דווקא בחומש אנו למדים שיש לקבל החלטות ממשלה וכנסת גם אם הן כואבות ולאפשר ליישובים שבהם ביקרנו להתבסס בהתאם להחלטות ממשלה קודמות".

 

יעלון: "ברק הבטיח לשנות המדיניות בעניין המאחזים"

"בחודשים האחרונים התשובה היא שבכל מקרה של בנייה בלתי-חוקית בכל המקומות, גם אלה שחסרה בהם תב"ע, דינם של הבתים להיהרס", הסביר חבר. "היום בג"ץ אומר שצריכים לקבוע מועדים לפינוי. אם המדינה לא תשנה את תשובתה לבג"ץ, יישובים רבים שאין בהם תב"ע בתוקף, דינם יהיה להיהרס. לכן צריך להתערב, ולשנות את הדבר הזה, שנמצא במסלול העקום הזה כבר הרבה זמן".


המאחז נופי נחמיה (צילום: דודי ועקנין)

 

השר יעלון הבהיר מצדו כי שוחח עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, על עניין תשובות המדינה לבג"ץ על עתירות של ארגוני השמאל. "שר הביטחון התחייב להציג מדיניות אחרת בתשובה לעתירות" אמר יעלון.

 

בהמשך עבר הסיור ל"חוות גלעד", שם הוסיף השר לעניינים אסטרטגיים כי "יש להקים ועדת שרים לענייני התיישבות שתבחן את כל נושא הקפאת הבנייה והמאחזים ביהודה ושומרון".

 

מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, הביע תקווה שביקורם של השרים יסמן תפנית ביחס הממשלה להתיישבות ביהודה ושומרון.

"סיור בהרכב של ארבעה שרים ביהודה ושומרון לא היה מעולם", הבהיר. ביקור השרים נערך על רקע מה שהתושבים מגדירים "רדיפה פוליטית, משפטית וממשלתית" נגד ההתיישבות באזור, הדיונים על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ופינוי המאחזים.

 

אורית סטרוק מארגון זכויות האדם ביש"ע אמרה כי "זה כבר סוד גלוי שמגמת ההריסה של המאחזים היא אכיפה סלקטיבית, ולא שום דבר אחר. כל יישוב שהסטטוס שלו דומה למאחזים, אם היה בצד השני של הקו הירוק, וקל וחומר אם היה מדובר ביישוב ערבי - הממשלה היתה טורחת לבצע לגביו את מה שהשר לשעבר שלמה בן-עמי הגדיר 'אכיפה מושכלת, הלבנה מוסדרת ואפליה מתקנת'".

 

גרשון מסיקה קבל על כך ש"גורמי שמאל קיצוני הסיטו בשנים האחרונות את הדיון מסוגייה פוליטית למשפטית". לטענתו, "הם אינם יכולים לנצח בבחירות, ולכן הם משתמשים בהמצאות משפטיות שאינן תקפות. זה ממש מצב של סדום".

פורסם לראשונה 17/08/2009 12:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
אלי ישי. "המאחזים חוקיים"
צילום: דודי ועקנין
זמביש, היום בסיור
צילום: דודי ועקנין
המאחז ברוכין
צילום: דודי ועקנין
מומלצים