שתף קטע נבחר

גיל דנקנר מתכנן שכונה במקום כרמל כימיקלים

בכוונתו של דנקנר להעתיק את המפעל בעתלית למפעל דור כימיקלים שבמפרץ חיפה. על שטח המפעל הוא יכול לבנות עד 120 יחידות דיור

גיל דנקנר עובר לעסקי הנדל"ן. לאחר שנקנס בגין זיהום ים, מתכנן הבעלים של מפעל כרמל כימיקלים בעתלית להרוס אותו ולבנות במקומו שכונת מגורים. את המפעל עצמו הוא מתכוון להעתיק למפעל דור כימיקלים שבבעלותו, השוכן במפרץ חיפה. כך נודע ל"כלכליסט".

 

מפעל כרמל כימיקלים משתרע על שטח של 49 דונם. הוא נבנה לפני 40 שנה ומעסיק 150 עובדים. ב־1996, ביוזמת כרמל כימיקלים, אושרה תב"ע (תוכנית בניין עיר) המסדירה את שטח המפעל כאזור תעשייה, בין השאר לייצור פורמלדהיד, אבקות יציקה, חומרי בידוד ושרפים. בשטח המפעל אף קיימת משאבת דלק.

 

בעשור האחרון מתנהל נגד המפעל מאבק עיקש מצד תושבי חוף הכרמל. ב־2006 נקנס המפעל ב־700 אלף שקל על ידי בית משפט השלום בגין זיהום ים כתוצאה מהזרמת שפכים תעשייתיים. 

 

תוכנית המתאר המחוזית לחיפה, תמ"מ 6, מתירה בנייה של ארבע יחידות דיור לדונם בעתלית. אם המפעל אכן יתפנה, יהיה ניתן להקים עליו 120 יחידות דיור עם הפרשת שטחים לצורכי ציבור.

 

המועצה האזורית חוף הכרמל אמנם תומכת בהעתקת המפעל, אך שינוי ייעוד הקרקע מתעשייה למגורים הוא תהליך מורכב המצריך את אישור הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, ובכלל זה אישור המשרד להגנת הסביבה ועריכת תסקיר קרקע שיבחן את טיבה. לאחרונה פנה דנקנר למשרד להגנת הסביבה כדי לקבל את תמיכתו. 

 

בכרמל כימיקלים סירבו להגיב.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "מדובר בשטח חוף שעדיף לכולם אם הוא יוסב למגורים. אנחנו תומכים בהעתקת המפעל, אמנם בשלב זה לא דנים בתוכנית עד שיוצגו תוצאות תסקירי קרקע והשפעה סביבתית. במידה ויימצאו זיהומים, מובן שעל המפעל לטפל בקרקע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרמל כימיקלים
באדיבות "כחול וירוק", ועד פעולה למען עתלית
מומלצים