שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חולת סרטן לבג"ץ: למה צה"ל זרק אותי?

  יומיים לפני סיום קורס הקצינות, התגלה הסרטן בגופה של ל' בת ה-19. צה"ל קבע לה פרופיל 21 ושחרר אותה. אך ל' לא מוותרת: בעתירה היא מבקשת לעבור לתפקיד משרדי ומציינת כי בתוך ארבעה עד ששה חודשים תשוב לחיים תקינים

  מדוע צה"ל משחרר משירות חיילים חולי סרטן שיכולים ורוצים להמשיך לתרום? ל', חיילת בשירות סדיר בת 19, התגייסה לצה"ל בשנה שעברה, ושירתה במוצב בירנית בגבול הצפון. כעבור כחצי שנה יצאה לקורס קצינות. יומיים לפני תום הקורס, התגלה סרטן מסוג "הודג'קין" (לימפומה בקשרי הלימפה). צה"ל שחרר אותה משירות, אבל ל' החליטה לא לוותר והיום (ג') עתרה לבג"ץ.  

   

  בעתירה - שהוגשה נגד שר הביטחון, הרמטכ"ל וצה"ל - דורשת החיילת לשבצה לתפקיד משרדי כדי שתוכל להמשיך לשרת גם בחצי שנה שבה היא אמורה להיות בטיפולים כימותרפיים ולאחר מכן לחזור לשירות רגיל. ועדה רפואית עדכנה את הפרופיל של ל' ל-21 - דבר המחייב אותה להפסיק את שירותה הצבאי באופן מיידי.

   

  עו"ד אבי בר-עם, המייצג אותה, טען כי סיכויי החלמתה של ל' גבוהים מ-90 אחוז וכי היא זקוקה לטיפול של פעם בשבוע במשך ארבעה עד ששה חודשים, בטרם תשוב למסלול חיים תקין. ואולם, מהעתירה עולה כי על-פי "ספר הפרופיל" של צה"ל עליה להיות "נקייה" מהמחלה במשך חמש שנים, ורק לאחר מכן תוכל לשוב לצה"ל בפרופיל 64.

   

  ל' מביאה בעתירתה גם את חוות דעתם של שני רופאים המטולוגיים, מומחים למחלת הודג'קין, לפיה יש לשמור על רצף ועל שגרת חיים רגילה כדי למנוע נזק נפשי עתידי לל' ואסור לשחררה.

   עוד נטען כי שירותם הצבאי של קצינים בקבע ועתודאים שחלו באותה מחלה לא הופסק. "האם האופציה היחידה שנותרה לל', על-פי מה שהוסבר לה מצה"ל, היא להפסיק את המשך שירותה ולנסות את מזלה בעוד חמש שנים?", נשאל בעתירה.

   

  החיילת סבורה שצה"ל נוהג בה בעיקשות, חוסר היגיון, ובדרך שאינה מתאימה לנסיבות האישיות שלה. לדבריה, לשחרורה מצה"ל יהיו השלכות חמורות על עתידה, שכן מעבידים בשוק האזרחי לא ימהרו להעסיק חולת סרטן וכך היא תישאר בבית ללא יכולת לפרנס את עצמה. היא הוסיפה כי היא מעוניינת להמשיך בשירות צבאי עוד שנים רבות ומאמינה כי יש לה מה להציע ולתרום למדינה.

   

  בעקבות העתירה קבע שופט בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין, כי הוועדה הרפואית לא תדון בינתיים בעניינה של ל' וכי בתוך עשרה ימים יגיב צה"ל לעתירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים