שתף קטע נבחר

"עכשיו אני מכוון על אור", הדגים החייל - והרג חבר

ד' מגולני, שירה למוות בסמל אור חדד, הסתובב עם כדור בקנה. נשקו לא נפרק שלושה שבועות. המסדר האחרון לפני האירוע הטראגי עבר בלי בדיקת נשק כלל - לבקשת החיילים. תחקיר מפקד גדוד 51, אשר הגיע לידי ynet, חושף שורה ארוכה של כשלים פיקודיים ומסכם: "איבדנו חייל ללא שום סיבה"

ד' הדגים לחברו כיצד נכנסים למצב ירי עם רובה הסער "תבור". הוא הסתכל לתוך הכוונת, ראה את חדד דרכה ואמר "עכשיו אני מכוון על אור חדד". אז הגיעה הירייה הקטלנית. כך עולה מפרטי תחקיר מפקד גדוד 51 של חטיבת גולני על האירוע הקשה בו נהרג לפני כשבועיים סמל אור חדד. המסמך שהגיע לידי ynet חושף שורה של תקלות קשות שהיו יכולות למנוע את האסון - מרמת החייל היורה ועד למג"ד עצמו.

 

 

מהתחקיר שמתפרסם כאן לראשונה עולה כי מפקד מחלקה וסמל נעדרו באותו יום, ומי שהיה אחראי על מסדר סוף השבוע היה מפקד הכיתה. המ"כ נאות לבקשת חלק מהחיילים, לערוך את המסדר ללא בדיקת נשק - שכן חלקם לא הספיקו לנקותו. המ"כ החל לבדוק את ציודו של החייל ד', ולאחר מכן שני לוחמים אחרים, ממחזור ותיק יותר, ניגשו לד'. אחד מהם היה אור חדד.


תרשים האירוע כפי שמוצג בתחקיר המג"ד

 

חדד העיר לד' הערה שולית על פריט ציוד כלשהו, והלך. באותה עת נותר ד' במקומו ולידו לוחם אחר. ד' הדגים לחברו כיצד נכנסים למצב ירי עם רובה הסער "תבור", הוא הסתכל לתוך כוונת מסוג "טריג'יקון", ראה את חדד דרכה ולפי תחקיר המג"ד אמר "עכשיו אני מכוון על אור חדד". בנשק לא הייתה מחסנית, וד' הניח שהוא פרוק מתחמושת. הוא לחץ על ההדק - ופגע בגבו של חדד, שעמד כ-20 מטר ממנו.

 

בדקות שלאחר הירי, החל הטיפול הרפואי בחייל הפצוע. הפינוי אף התעכב בארבע דקות, מכיוון שמפתח השרשרת שנעלה את הגה רכב הפינוי, היה נעול באחד המשרדים.

 

לפי התחקיר, הפעם האחרונה שבה נפרק נשקו של ד' היה שלושה שבועות לפני האירוע. עובדה זו נעוצה בין היתר בחייל עצמו - שלא השתתף ברוב פעולות הפלוגה מסיבות שונות - והמעקב אחריו היה שטחי. בשבועות שלפני האירוע הקשה, הוא נותר לשמור מספר פעמים במוצב, לא לקח חלק פעיל בתרגילים וטען כי אין צורך לפרוק את נשקו, כיוון שלא ירה כלל.

 

מיד לאחר האירוע ולמחרת אותו יום נערך בפלוגה רובאית א' תחקיר מקיף על הגורמים שהובילו למוות המיותר. התמונה שמצטיירת ממנו קשה - והמג"ד לא מסיר אחריות גם מעצמו. נראה שאיש לא עצר את ההתנהלות הרשלנית והמסוכנת, שגבתה בסופו של דבר מחיר כבד בחיי אדם.

 

"זה אירוע נורא, בו איבדנו חייל ללא שום סיבה. המקרה נגרם מעבריינות של חייל ספציפי, אך יכול היה להמנע בכמה צמתי שליטה ובקרה של מפקדים - עם הקפדה על פקודות הפריקה ומעקב סדור אחר חיילים", מסכם המג"ד, סגן-אלוף שוקי ריבק, את מקרה מותו של חדד ב-6 באוגוסט במחנה צנובר ברמת הגולן.

 

סא"ל ריבק מצא חוסר שליטה מצד מפקד המחלקה בחייל ש"היה מתנדנד", ולא השתתף באופן רציף בכל האימונים והתרגולים. המ"מ לא מילא את קלסר המעקב שאמור בין היתר להציג באופן מסודר את המשימות שביצע כל חייל - אבל גם אחרי המ"מ איש לא עקב. מהתחקיר עולה שהמ"פ והמג"ד עצמו לא ערכו ישיבה שנהוג לערוך עם המ"מ וכן עם מקביליו, בה אמורים להיות מוצגים קלסרי המעקב.  

 

נקודה נוספת חושפת כי הנוהל הגדודי לפיו בכל ערב יש לשמן את הנשקים ובבוקר להעביר משחולת - אינו מתבצע בפלוגות באופן משביע רצון. דווקא באותו יום נערכו בגדוד ובפלוגה הרצאות בנושא בטיחות, למחרת תאונת האימונים הקטלנית באזור אחר ברמת הגולן בה נהרג מפקד טנק, סמל אוריאל ליברנט.


חבריו לפלוגה של חדד באו לניחום אבלים בבית המשפחה (צילום: אבי מועלם)

  

תקלות מרמת החייל ועד המג"ד

בסך הכל נמנו בתחקיר 11 שגיאות ותקלות. שתיים מהן המכונות "התרשלות", מיוחסות ליורה עצמו: כיוון נשק לעבר חייל, פתיחת נצרה ונקירה וכן המצאות כדור בקנה. היתר מיוחסות לכל סגל הפיקוד - מהמ"כ על האופן בו ערך את המסדר, דרך המ"מ שלא פרק את נשקו של ד' בתום התרגילים בהם נכח ולקה במעקב ראוי אחר פקודיו, וכלה במג"ד עצמו, שלא ערך בקרה על מילוי דו"חות מעקב ולא הקפיד על פקודות הפריקה בחזרה למאהל. זו הוגדרה כתקלה ברמה הגדודית.

 

בפרק הלקחים, הדגיש סא"ל ריבק, כי על אף שיש שחיקה בביצוע המסדרים הבסיסיים, "הם לחם חוקנו ואנו לא מוותרים עליהם בשום מצב". בסיכום כתב: "אם כי לא מדובר במפקדים שהתרשלו בתפקידם, ניכר כי רמת המשמעת, הסדר ונורמות השגרה במסגרת זו, כבכל הגדוד, דורשות שיפור רב".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר באירוע קשה בעקבותיו נערך תחקיר באופן מיידי בפלוגה ובגדוד. תחקיר האירוע הוצג לכלל חיילי ומפקדי החטיבה, לקחיו הוטמעו ביחידות והוראות השימוש בנשק אישי חודדו בהתאם.

 עוד הנחה מפקד החטיבה כי תחקיר האירוע יועבר לכל מחזור גיוס בבסיס האימונים החטיבתי". בדובר צה"ל מזכירים כי מיד לאחר האירוע הנחה אלוף פיקוד הצפון על הקמת ועדה לחקירת נסיבותיו, בראשה עומד קצין בדרגת אלוף משנה, אשר פועלת בימים אלה ועבודתה טרם הושלמה. עוד ראוי לציין כי האירוע נמצא עדיין בעיצומה של חקירת מצ"ח.

 

ד' עצמו עצור בימים אלה בהוראת בית הדין הצבאי של פיקוד הצפון. בשבוע הבא אמורה התביעה הצבאית להגיש נגדו כתב אישום שעשוי לכלול עבירת הריגה. לפי שעה לא ברור האם נגד המפקדים בפלוגה יינקטו צעדים פיקודיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אור חדד ז"ל
צילום רפרודוקציה: אבי מועלם
צילום: התעשיה הצבאית
ה"תבור" לא נפרק שלושה שבועות (ארכיון)
צילום: התעשיה הצבאית
מומלצים