שתף קטע נבחר

הפרדה באוטובוס? כבוד לאישה

"לכל מגזר יש זכות לקבוע מה בשבילו מהווה השפלה או כבוד. לנו מותר להחליט שישיבה בהפרדה באוטובוס זו לא השפלה, אדרבה - כבודן של הנשים בצניעותן". רגע לפני ההכרעה על קווי המהדרין של אגד, שמעון שטרן כותב לארגוני הנשים

"קווי המהדרין" קיימים בארץ מזה 15 שנה, ובהרבה מדינות דוגמת ארה"ב, יפן, יוון צרפת יש מקומות בהם יש קרונות רכבת נפרדים לנשים, שם כולם מבינים את הלגיטימיות שבדבר - שנשים רוצות לשבת בנפרד מפאת הצפיפות הנוראית ומסיבות נוספות,

 

רק לאחרונה, אחרי 15 שנה, התעוררו מספר רפורמים וקיצונים נוספים בטענות מגוחכות במטרה לקנטר, ולהרוס משהו הקשור אך ורק לציבור החרדי. מדובר בקומץ קטן של אנשים שאובססיביים לחרדים, ונכשלו שלושה פעמים בהפגנות, שלא הגיעו אליהן יותר מ-20 איש! לעומת אלפים רבים שהפגינו בעד קווי המהדרין בירושלים. וזה חוץ מ-6000 מכתבים שנשלחו למשרד התחבורה בעד ההסדר, ורק ועשרות בודדים נגד, למרות פרסום הבקשה להתייחסות בכל כלי התקשורת, גם החילונים, אז תשפטו בעצמכם ותגידו לי את מה צריך לשנות?

 

לכל אחד יש את הזכות לקבוע מה בשבילו מהווה השפלה או להיפך כבוד, ולכן אני חושב שברור ומובן לכל, שמגזר האמון על מערכות נפרדות מקטנות בבתי ספר, בבתי הכנסת, ובאירועים, מותר לו להחליט שלדידו לשבת בהפרדה איננה השפלה, אדרבה - כבודן של הנשים זו צניעותן, וזה חלק אינטגרלי מאישיותם המכובדת.

  

האם שאלתם את הנשים?

כל חרדי, גבר ואישה, נצמד להלכה - שפסקה באופן גורף בידי כל הרבנים שההפרדה הוא חובה. בנוסף, קמה שדולת נשים חרדית למען קווי מהדרין, שמורכבת מנשים מכל הסוגים והן רואות בזה זכות וכבוד לנסוע בהפרדה. אגב אנחנו מקבלים תגובות מנשים חילוניות רבות, שאומרות כי הן מעדיפות את זה, בגלל הטרדות שהן עוברות בקווים הרגילים.

 

טוענים

"שיש אלימות בקווי המהדרין". בקווים רגילים גם יש אלימות - על מקומות ישיבה וחלונות, במו עיניי ראיתי. אז נסגור את הקווים האלה? המדינה מממנת אצטדיונים, מקום שלעיתים יש בו המון אלימות פיזית. מישהו חושב לסגור את זה? ועוד דבר, במידה והמהדרין יהיה מוסדר בחוק, מעשים אלה ייעלמו, ברגע שהכללים ברורים, אין מקום לטענות ובעיות. מעבר לכך, שלא נכון שיש אלימות. אולי יש קומץ חמומי מוח שמתנהגים לא יפה מילולית (דבר שאסור לדעת כל הרבנים מכל וכל), אבל להכליל ולנפח, ולהעניש בצורה קולקטיבית? זה אינו מקובל על אף אחד.

  

ואחרון חביב, אומרים לנו: "אולי פשוט תקימו חברה עצמאית למהדרין"? ואני אומר: הלוואי ויתנו לנו, הקווים האלה רווחיים ביותר. לפני חצי שנה הפעלנו תחבורה פרטית בחינם, ומשרד התחבורה נלחם בזה בטענה שזה לא חוקי. אז בבקשה אם אנחנו חייבים לנסוע עם אגד - שזה יתאים לפחות למצפון שלנו.

 

שמעון שטרן הוא דובר "ועדת הרבנים לענייני תחבורה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"כן" למהדרין
צילום: דודי ועקנין
ההפגנה החרדית. אצלכם היו 20 איש
צילום: דודי ועקנין
קול קורא חרדי
צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים"
מומלצים