שתף קטע נבחר

דו"ח פנימי ב-CIA: עינוי נחקרים לא מנע אף פיגוע

לאחר שערוריית ה"הטבעות", מתפרסם דו"ח נוסף של סוכנות הביון, שחושף כי חוקרים השתמשו בשיטות הנוגדות לכאורה את החוק, בהן בימוי הוצאות להורג ואיום על הנחקר ברובה ובמקדחה. הדו"ח מעמיד בספק את יעילות השיטות

שיטות החקירה של ה-CIA שוב בכותרות: לפי דו"ח פנימי של סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב שפורסם הלילה (שבת), חוקרים של הסוכנות ביימו הוצאות להורג כחלק מניסיון לדובב חשודים בטרור. עוד נכתב בדו"ח, כי במקרה אחד אף איימו החוקרים על חשוד בטרור באמצעות אקדח ומקדחה חשמלית. הדו"ח מעמיד בספק את יעילותן של השיטות במניעת התקפות טרור.

 

הפרטים נחשפו בדו"ח סודי שנכתב כבר ב-2004 על ידי המבקר הפנימי של הסוכנות וצפוי להתפרסם באופן רשמי בשבוע הבא, אולם פרטיו הודלפו מבעוד מועד לכלי תקשורת ופורסמו לראשונה באתר המגזין "ניוזוויק".

שופט פדרלי הורה לפרסם את הדו"ח בעקבות פנייה של האגודה האמריקנית לזכויות האזרח.

 

דו"ח המבקר מעמיד בסימן שאלה את יעילותן של שיטות החקירה, וקובע בין היתר כי בשום מקרה לא נמנע פיגוע עקב שימוש בהן. בעניין זה טען השבוע ראש ה-CIA לשעבר, מייקל היידן, כי שיטות החקירה הללו איפשרו לחוקרים לפענח את מבנה ארגון אל-קאעידה, ובכך סייעו למלחמה נגדו.

 

מהדו"ח עולה בין היתר כי החוקרים הביאו עמם אקדח ומקדחה חשמלית לחקירתו של עבד אל-רחים אל-נשירי, החשוד במעורבות בפיגוע במשחתת האמריקנית "קול" בתימן בשנת 2000. נשירי היה נתון בין היתר גם לעינויים כגון הדמיית הטבעה - אחת משיטת החקירה שאושרו על ידי ממשל בוש בעקבות פיגוע 11 בספטמבר, וחשיפתה בשנה שעברה עוררה סערה בארה"ב. במקרה אחר נורו יריות סמוך לחדרו של חשוד בטרור, כדי לגרום לו לחשוב שחשוד אחר הוצא להורג.

 

על פי הנתונים שמוצגים בדו"ח, בתקופה הנדונה נחקרו על ידי ה-CIA 94 חשודים בטרור. 28 מהם היו נתונים לשיטות חקירה "נוקשות", מהם שלושה שעברו "הדמיית הטבעה".

 

החוק האמריקני אוסר לאיים על אסיר במוות, אולם ב-CIA מתעקשים שלא עברו על החוק. "ה-CIA לא נקט אמצעים - נדירים ככל שיהיו - שאינם תואמים את ההנחיות הרשמיות",

 אמר דובר הסוכנות, פול גימיגליאנו, בתגובה לפרסום הדו"ח. הוא סירב, עם זאת, להגיב ספציפית לגבי פרטי הדו"ח המסווג.

 

התובע הכללי בארצות הברית, אריק הולדר, שמונה על ידי הנשיא אובמה, בודק כעת אפשרות למנות תובע מיוחד כדי לחקור את הנהלים הבעייתיים - צעד שנוי במחלוקת הנוגד את שאיפתו של אובמה להשאיר את הסוגייה הזו בעבר. את שיטת ה"הטבעה" כבר הגדיר הולדר כעינוי, ואסר על השימוש בה.

 

עד היום, רק סוכן CIA אחד הועמד לדין על התעללות בעציר - דייוויד פסארו, שהורשע ב-2007 בהכאתו למוות של עציר באפגניסטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשוד בטרור בידי ה-CIA
צילום: AFP
צילום: איי פי
מייקל היידן. היטות החקירה סייעו להבנת המבנה
צילום: איי פי
מומלצים