שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הסכמה פה אחד: נבחרו שלושה שופטים לעליון

  עוזי פוגלמן, יצחק עמית וניל הנדל הם שלושת השופטים החדשים שהוועדה לבחירת שופטים החליטה למנות לבית המשפט העליון. בכך תמו חודשים ארוכים של מחלוקות בוועדה למינוי שופטים. ח"כ דוד רותם: "האופטימיות השתלמה. אמרתי שייבחרו שופטים טובים, באמת נבחרו השופטים הטובים ביותר"

  הסאגה נגמרה - נבחרו שופטים לעליון: לאחר חודשים של מחלוקות, הגיעו חברי הוועדה למינוי שופטים להסכמה על מינוי שלושה שופטים לבית המשפט העליון: עוזי פוגלמן, יצחק עמית וניל הנדל. שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, אמר בקצרה בתום הישיבה: "הוועדה לבחירת שופטים החליטה פה אחד על בחירת השופטים לעליון".

   

  השופט פוגלמן (55), שנחשב מקורב לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, כיהן בעבר כשופט בית המשפט העליון לתקופה של שנה. הוא למד בבית הספר עירוני א' בתל-אביב במגמה מתמטית פיסקלית. לאחר שירותו הצבאי, סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת תל אביב. בשנת 1982

  הוא החל עבודתו בפרקליטות המדינה תחילה במחלקה הפלילית ובהמשך במחלקת הבג"צים. לשופט פוגלמן תואר שני במשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני במנהל ציבורי באוניברסיטת הרווארד בארה"ב. בנובמבר 2000, הוא מונה לכהונת שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב.

   

  הנבחר השני הוא השופט עמית (51), המשמש מזה שבע שנים כשופט בבית משפט המחוזי בחיפה. הוא למד בבית ספר התיכון צייטלין בתל-אביב. לאחר ששירת ארבע שנים בצה"ל, הוא סיים בהצטיינות את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. עוד לפני שמונה לשופט בבית משפט השלום בחיפה, הוא עבד כעורך דין כ-10 שנים.

   

  השופט הנדל (57), בוגר ישיבה, מונה באוגוסט 2006 לכהונת סגן נשיא בית המחוזי באר-שבע. הוא נולד בארצות-הברית ולמד בישיבה דפלטבוש בניו יורק. ב-1983 הוא עלה לארץ ועבד בפרקליטות מחוז דרום. חמש שנים לאחר מכן מונה לכהונת שופט של בתי משפט השלום בבאר שבע ולאחר מכן למחוזי.

   

  קדם למינוי בקשה של נשיאת בית המשפט העליון לדחות את הדיון למינוי שופטים לעליון בכמה שבועות. אך בפועל שר המשפטים הוא זה שקובע את סדר יומה של הוועדה, ולכן הוא זה שהחליט להעלות את נושא המינויים לעליון ולבדוק האם השתנה משהו מיום שישי האחרון, והאם חברי הוועדה שינו את דעותיהם ויכולים להגיע להסכמות.

   

  חברי הוועדה למינוי שופטים בירכו על ההחלטה, שהתקבלה פה אחד. ח"כ אורי אריאל אמר בצאתו מהישיבה: "כשמתאמצים יכולים. הבחירה הייתה פה אחד ובחירה טובה, צריך לשבח את היושב ראש של הוועדה שר המשפטים על כך שהצליח להביא לידי הבחירה". ח"כ דוד רותם: "האופטימיות השתלמה. אמרתי שייבחרו שופטים טובים, באמת נבחרו השופטים הטובים ביותר". עו"ד פנחס מרינסקי הוסיף: "קרה מה שהיה צריך לקרות מזמן. אני שמח שהגענו לקונצנזוס".

    

  השר גלעד ארדן אמר בתום הישיבה: "אני חושב שחברי הוועדה התעלו מעל כל שיקול אישי ושקלו קודם את טובת הציבור. אף אחד לא יצא עם כל מה שרצה. השופטים שנבחרו הם שופטים ראויים ומקצועיים, אף אחד לא כופף אף אחד. צריך לשבח את יכולת הגישור של השר שהצליח להביא לתוצאה החשובה - הרכב העליון מלא היום ואולי הפשיעה תפחת קצת. הבחירה הייתה קשה מאוד כיוון שיש כאן מבחן של תפיסת עולם משפטית. כל אחד מאיתנו עשה ויתורים כלשהם שלא באו על חשבון איכות השופטים. מגיע כל הכבוד לכל חברי הוועדה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פוגלמן. כיהן בעבר כמינוי זמני בעליון
  צילום: בוצ'צ'ו
  הנדל. בוגר ישיבה
  צילום: בוצ'צ'ו
  למד בתיכון דתי. יצחק עמית
  צילום: בוצ'צ'ו, באדיבות אתר בתי המשפט
  מומלצים