שתף קטע נבחר

עורך העיתון השבדי: "אני לא נאצי"

"נתתי אור ירוק לפרסום משום שהכתבה מעלה מספר שאלות רלוונטיות", כתב עורכו הראשי של העיתון "אפטונבלדט", שעורר מתיחות חריפה בין ישראל למדינתו בעקבות פרסום כתבות על גניבת איברים של פלסטינים. הוא הודה: אין לנו הוכחות לטענות

העיתון השבדי במגננה. הסערה שפרצה בעקבות הפרסום בצהובון השבדי "אפטונבלדט" מסרבת לדעוך, והלילה (יום ב') נאלץ עורך העיתון, יאן הלין, להתמודד עם ההאשמות על "עלילת דם" שהפיץ מעל דפי העיתון הנפוץ במדינתו. "אני לא נאצי. אני לא אנטישמי", כתב הלין במאמר בעיתון.

 

הוא התייחס לידיעה שגרמה למתיחות בין שבדיה לישראל, בה נטען כי חיילי

צה"ל קצרו איברים של פלסטינים כדי לסחור בהם, ואמר: "אני העורך האחראי שנתן אור ירוק לפרסום הכתבה, משום שהיא מעלה מספר שאלות רלוונטיות". עם זאת, הוא הודה כי לעיתון אין כל הוכחה להאשמות שפרסם.

 

בעיתון השבדי מתבססים רק על טענות המשפחה, שמסבירה כי מעולם לא ביקשה תגובה משלטונות ישראל בנוגע לשאלה מה קרה לגופה. לטענת הלין, ההוכחה לכך שהכתבה ראויה לפרסום טמונה בדיון הציבורי שהתעורר בימים האחרונים.

 

המחאה הישראלית החריפה לא ממש משפיעה על העיתון, שממשיך לפרסם כתבה שנייה בסדרה עם טענות על גניבת איברים של פלסטינים. בכתבה שפורסמה אתמול, חוזרים שני כתבי העיתון לכפר שבו נהרג בילאל אחמד ראנם, בן 19 ב-1992 בכפר אום א-תין, בצפון הגדה. "אמא אף פעם לא הפסיקה לסבול, אף פעם לא הפסיקה לתהות", אמרו אחיו.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו,

התייחס אתמול בישיבת הממשלה למשבר שפרץ מול שבדיה בעקבות סירובה להתנצל לפני ישראל. נתניהו כינה את הדיווח "שערורייתי", והוסיף כי מדובר בעלילת דם. "אנחנו לא רוצים שממשלת שבדיה תתנצל, אנחנו רוצים שיגנו את המאמר", אמר.

 

לאחר הפרסום מתח שר החוץ אביגדור ליברמן ביקורת חריפה על התנהלות משרד החוץ השבדי בעקבות הדיווח. לדבריו, הדיווח הוא "המשך טבעי ל'פרוטוקולים של זקני ציון' ולעלילות דם כמו משפט בייליס, שבו יהודים הואשמו בהוספת דם של ילדים נוצרים למצות של פסח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתב באתר העיתון השבדי. "אור ירוק"
נתניהו. דורש התנצלות
צילום: פלאש 90
מומלצים