שתף קטע נבחר

נוסעים לשבדיה? "זה לא יעד שסופרים אותו"

למשבר המעמיק אין, לפחות לפי שעה, השפעה על תנועת הנוסעים הישראלים לשבדיה. מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות: "שבדיה אינה אתר פופולארי בקרב הישראלים". ומה בקשר לאפשרות שיחידים ישהו טיסותיהם כמחאה? דוברת השגרירות השבדית ל-ynet: "הישראלים צריכים להחליט בעניין בעצמם"

כיצד משפיעה ההחרפה במשבר המדיני בין ישראל לשבדיה על נסיעותיהם של ישראלים למדינה הסקנדינבית? המשבר אכן העמיק בצורה ניכרת מאז שפורסמה בעיתון "אפטונבלדט" הכתבה ובה האשמות קשות, שלפיהן חיילי צה"ל הרגו פלסטינים כדי לקצור את איבריהם ולסחור בהם. 

 

בימים האחרונים נשמעו קריאות שונות לחרם צרכנים על מוצרים שבדיים הנמכרים בישראל, ובעיקר על מוצרי איקאה. ואולם נראה כי התיירות היוצאת מישראל לשבדיה לא צפויה להיפגע, ודאי לא באופן משמעותי.

 

 

"שבדיה אינה אתר פופולארי בקרב הישראלים - זה לא יעד שסופרים אותו", אמר ל-ynet מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות, יוסי פתאל. "אין טיסות ישירות, ואין נוסעים ישראלים רבים. בתקופה הזו, בקיץ, אנשים כבר לא מבטלים נסיעות שהם הזמינו זמן רב מראש. אין השפעה שניכרת בטווח הזמן הקצר.


"אין השפעה בטווח הקצר". תיירים בשטוקהולם (צילומים: עמית שניידר)

 

"יש לזכור גם שלא מדובר ביעד תיירותי מישראל בעונת החורף. אם מסתכלים על הטווח הארוך יותר - אם כל המשבר הנוכחי ידעך תוך זמן קצר, אז אדם שישקול בעוד כחודש האם לנסוע לשבדיה כבר לא יביא את זה בחשבון. בעוד חודש-חודשיים כל הסיפור הזה לא יהיה בראש מעייניו. לכן לא נראה לי שלמשבר יהיו השלכות על הנסיעות לשבדיה".

 

מישראל לשבדיה אין טיסות ישירות; ישראלים המבקשים להגיע לשדה התעופה בשטוקהולם הבירה טסים לאחת מבירות אירופה, ואז עולים על טיסת המשך לשבדיה. רבים מהם נוהגים לטוס באמצעות אוסטריין איירליינס דרך וינה, בירת אוסטריה. חלק הארי מהישראלים המבקרים בשבדיה עושים זאת במסגרת טיול מאורגן לארצות סקנדינביה, ובדרך כלל זמן השהייה בה קצר לעומת הזמן המוקדש לנורבגיה ולדנמרק.


"אין נוסעים רבים". ביתן ישראל בתחרות נוער בינ"ל בשטוקהולם, קיץ 2008 

 

מנכ"ל אוסטריין איירליינס בישראל, אלי מסר, אמר לנו כי מבחינת ההזמנות לטיסות המשך מווינה לשטוקהולם, בשלב זה לא רואים כל שינוי בין מה שהיה לפני פרוץ המשבר למה שקורה כעת. 

 

הן באוסטריין הן בגופים נוספים שאליהם פנינו מסרו לנו כי אין אפשרות לאמוד את מספרם של הישראלים הנוסעים לשבדיה מדי שנה, בעיקר בגלל שאין טיסה ישירה, ואנשים מגיעים ממקומות שונים. 

 

"לא מחרימים את העם השבדי"

דן דברת, מעצב תקשורת חזותית שעובד עם ארגוני ימין, מארגן את הפגנת המחאה מול שגרירות שבדיה בתל-אביב. "אנחנו לא קוראים להחרמת העם השבדי בכללותו", הסביר דברת בשיחה עם ynet. "אנחנו דורשים מממשלת שבדיה להסתייג מהדברים שנאמרו בכתבה, ולא להשתמש בזכות הדיבור כמסווה לאנטישמיות".

 

אם אני חבר שלך שמשתף אותך היום בלבטים שלי האם לנסוע לשבדיה - בין אם לחופשה ובין אם לעסקים - מה אתה אומר לי?

 

"אם היית חבר שלי, הייתי אומר לך שאולי כדאי שתחכה עם ההחלטה האם לנסוע לשבדיה או לא, עד שנראה אם הממשלה שם משמיעה התנצלות ושתיפסק עלילת הדם. אנחנו לא מאמינים ביכולת של משבר כזה ליצור חרם צרכני.

 

"יש לזה כמה סיבות: אחת, משום שבחברות שבדיות שפועלות בארץ, כמו איקאה, עובדים ישראלים, ואנחנו לא רוצים לפגוע בפרנסתם. שתיים, ישראל היא מדינה קטנה, יחסית, ולכן האפקטיביות של חרם שכזה מוטלת בספק - מה גם שחרם צרכני אינו מקובל בישראל. שלישית, אנו לא רוצים שהדבר יפעל כבומרנג, כלומר שגופים וארגונים בחו"ל ינקטו חרם נגד חברות ישראליות בכלל, וחברות הפועלות בשטחים בפרט".

 

דוברת שגרירות שבדיה בישראל, אניקה בן דוד, אמרה ל-ynet כי אין לה נתונים אודות מספרם של הישראלים הנוסעים מדי שנה לארצהּ. לשאלתנו בדבר עמדת השגרירות בעניין הקריאות לחרם על תוצרת שבדית, ועל האפשרות שיהיו ישראלים שיבטלו או ישהו נסיעות לשבדיה, אמרה בן דוד: "הישראלים צריכים להחליט בעניין בעצמם. לנו אין עניין להגיב בסוגיה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הכנסת המרכזי בשטוקהולם
צילום: עמית שניידר
מומלצים