שתף קטע נבחר

ראשי הרשויות נכנעו: יגבו את היטל הבצורת

ראשי הרשויות, שאיימו שלא לגבות את היטל הבצורת כלל, החליטו לשלוח לתושבים את חשבון המים כרגיל ואת סכום ההיטל בנפרד, עם המלצה שלא לשלם אותו. הם גם החתימו 83 אלף איש על עצומה כנגד "הקנס הבלתי חוקי בעליל". מרכז השלטון המקומי בתגובה: "לא חזרנו בנו"

ראשי הרשויות חזרו בהם מהאיום שלא לגבות את היטל הבצורת. כך עולה מדברים שאמר היום (ג') ל-ynet יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט. כזכור, איים בוחבוט שהרשויות לא יגבו את ההיטל, כיוון שהוא מסבך את עבודת הרשויות ומקשה על עובדי הרשויות את גביית המים.

 

אלא שהיום אומר בוחבוט, כי הרשויות ישלחו לכל תושב את חשבון המים בשני חלקים: האחד, בדומה לחשבונות הקודמים, והאחר, סכום ההיטל בלבד, עם המלצה שלא לשלם אותו. בכך יתנו לתושבים אפשרות לבחור אם לקיים את החוק ולשלם את ההיטל, או לעבור על החוק ולא לשלם.

 

"אנחנו כרשויות נאפשר להם לבחור", אומר בוחבוט ל-ynet. "מה שכן, לא נגיש תביעות משפטיות נגד מי שלא ישלם אותו, כיוון שמדובר בהיטל מטופש ופוגעני, שמהווה מס נוסף ומיותר לציבור ואין לו קשר לחיסכון במים. מדובר בהיטל לא חוקי בעליל, ולכן לא נפעל נגד מי שלא ישלם אותו".

 

"המים יתייקרו ב-40%"

 במרכז השלטון המקומי טוענים, כי היטל המים, יחד עם העלאת תעריפי המים הצפויה בינואר הקרוב, יעלו את חשבון המים שתשלם כל משפחה בסך הכול בכ-40%. כך עולה ממכתב ששלחו היום (ב') ראשי מרכז השלטון המקומי לכל חברי הכנסת ושרי הממשלה.  

 

למכתבים ששלחו ראשי הרשויות לח"כים צורפה גם הפתעה קטנה: כל ח"כ קיבל "חשבון מים", שבו הודגמה השפעת ההיטל על תעריף המים לצרכן. ב"חשבון" נכתב, כי "חשבון מים על סך X לפני קנס הבצורת, יסתכם בעלות של Y לאחר הטלת הקנס".

 

ברשויות טוענים, כי משפחה ישראלית ממוצעת, ששילמה עד היום חשבון מים של כ-304 שקל לחודשיים, תשלם עקב הטלת ההיטל 583 שקל.

 

בוחבוט קרא לחברי הכנסת לבטל את היטל הבצורת: "עדיין לא מאוחר לעשות את המעשה הנכון ולבטל את העוול הזה. חברי הכנסת הבטיחו כי יקיימו דיון מיוחד בנושא. אני מבקש שלא להסתפק רק בדיון ולבטל לאלתר את היטל הבצורת, כיוון שהוא חוק בלתי חוקי בעליל".  

 

מאבק ראשי הרשויות: הפגנה ועצומה

ראשי הרשויות מנהלים מאבק ארוך נגד היטל הבצורת, בטענה שהטלת ההיטל מצריכה הקמה של מנגנון חישוב מסורבל שלרשויות אין די כוח אדם כדי לנהל אותו. ברשויות טוענים, כי ההיטל יחייב אותן לגבות לא פחות מ-200 סוגי

חשבונות שונים. ראשי הרשויות מאיימים שלא יגבו את הקנס - ולמרות שהאיום שלהם לא נלקח בהתחלה ברצינות, לפי שעה הם עומדים במילתם.

 

הבוקר קיימו ראשי הרשויות הפגנה סוערת במתקן ההתפלה בפלמחים - כדי למחות לא רק נגד הטלת ההיטל, אלא גם נגד העיכובים המכוונים בקידום ההתפלה, שגרמו למשבר המים הנוכחי. ההפגנה התקיימה בדיוק בעת ששר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, מקיימים סיור במתקני התפלה אחרים בצפון הארץ.

 

בנוסף להפגנה, מחתימים ראשי הרשויות אזרחים וארגונים על עצומה, הקוראת לממשלה לבטל את ההיטל. עד כה חתמו על העצומה כ-83 אלף איש.

 

תגובת השלטון המקומי

בעקבות הפרסום ב-ynet מוסר מרכז השלטון המקומי בתגובה: "בניגוד למה שנכתב, מרכז השלטון המקומי לא חזר בו. נהפוך הוא - המרכז נוקט בצעדים דרמטיים ואחראיים על מנת שהציבור לא יאלץ לשלם את היטל הבצורת, ועל מנת להביא את הממשלה להחלטה לבטל אותו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מים בצורת חיסכון ברז
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים