שתף קטע נבחר

הערבים נגד תוכנית סער: ביה"ס - לא סניף ליכוד

בתגובה לתוכניתו של שר החינוך לתגמל בתי ספר בהם שיעור הגיוס לצה"ל ולשירות הלאומי יהיה גבוה קראו חברי כנסת ערבים לסער שלא להיות "קצין חינוך ראשי". "אי אפשר לבקש מערבי ישראל שיתגייסו במצב שבו המדינה נמצאת"

"הקריטריונים של שר החינוך אינם פדגוגיים אלא פוליטיים" - כך הגיבו בצהריים (יום ד') ח"כים ואישי ציבור ערביים לחזון שהציג גדעון סער לשנת הלימודים הקרובה וזו שאחריה. חברי כנסת ערבים קראו לשר החינוך לזנוח את "הפטריוטיזם המדומה" ולהתמודד עם הבעיות העיקריות של מערכת החינוך, ובהן האלימות, חוסר הסובלנות ושחיקת ערכים דמוקרטים.

 

בין היתר, הכריז סער כי בתי ספר יתוגמלו כספית על הצטיינות, הן בלימודים והן בתחומים חברתיים כמו גיוס לצה"ל ומאבק באלכוהול. מוסדות שבהם שיעור המתגייסים לצה"ל ושירות לאומי יהיה גבוה - יזכו לתוספות תקציביות גם לבית הספר עצמו וגם למורים. בנוסף, הציג שר החינוך מקצוע חדש שנקרא "מורשת ותרבות ישראל", אשר יילמד בכיתות ד' עד ט' החל משנת הלימודים הבאה (2010). המקצוע ירכז את תחומי היהדות, ציונות, מולדת, סמלים ומנהיגים ציונים.

 

"אנחנו מתנגדים בתוקף לשימוש במודל החדש לתגמול בתי ספר על בסיס קריטריון גיוס לצה"ל או לשירות לאומי כמדד להצלחה", אמרה ל-ynet יו"ר ועקב המעקב לענייני החינוך הערבי, ד"ר האלה אספניולי. "אי אפשר לבקש מערבי ישראל שיתגייסו לצה"ל או לשירות לאומי במצב שבו המדינה נמצאת. יש כמה החלטות שהשר מנסה להעביר בצורה שלא מתחשבת בקיום לאום אחר, בהוויה הלאומית שלנו. מה פתאום נכנס קריטריון לאומי או צבאי? זה לא פדגוגי בכלל, זה קריטריון פוליטי. אלה החלטות שלא יהיה להן כיסוי בשטח. גם שרת החינוך לשעבר, לימור לבנת, ניסתה לעשות את זה".

 

גם יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, מתנגד להצעותיו של סער ואמר כי "שר החינוך מטפס על הגל הגזעני והמיליטריסטי, כדי לצבור הון פוליטי. סער צריך לטפל בבעיות הנשירה, הצפיפות והמחסור בחדרי הלימוד, ולא לשמש כקצין חינוך ראשי".

 

ח"כ טלב א-סאנע (רע"מ-תע"ל) אמר כי "בתי הספר אינם סניף של הליכוד, והתלמידים אינם חברי תנועת בית"ר.

 אני מכבד את שר החינוך,אבל בתי הספר אינם מפעל לשטיפת מוח פוליטית או ציונית. כנראה אפילו שר החינוך נדבק בווירוס שפעת הפטריוטיזם המדומה - פופוליזם במקום התמודדות אמיתית עם הבעיות והאתגרים של מערכת החינוך - שכוללות אלימות, חוסר סובלנות ושחיקת ערכים דמוקרטים בקרב בני הנוער".

 

שרת החינוך לשעבר, יולי תמיר (עבודה), מתחה אף היא ביקורת על תוכנית סער ואמרה כי "ממשלת ליברמן-נתניהו ממשיכה להפלות לרעה את כל קבוצות המיעוט בחברה הישראלית. קודם זה היה מניעת גיוסם של ערביי ישראל לייצג את ישראל בזירה הבינלאומית, והבוקר אנו מתבשרים שהשר החליט לתגמל את בתי הספר גם על פי מדד הגיוס. זה רק יגדיל את הפער בין בתי הספר היהודים לערבים".

 

חברתו לסיעה של סער, דוברת צה"ל לשעבר ח"כ מירי רגב, הביעה מנגד תמיכה בתוכנית. "צר לי שהציבור הערבי לא לוקח חלק בשירות אזרחי במדינה. יש לתקן את העיוות הזה", אמרה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יהלי מורן זליקוביץ' ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברכה. גל מיליטריסטי
צילום: ג'ורג' גינסברג
צילום: דודי ועקנין
לא סניף של הליכוד. א-סאנע
צילום: דודי ועקנין
תמיר. אפליית קבוצות מיעוט
צילום: ירון ברנר
מומלצים