שתף קטע נבחר

השופט: חשש ש"האם המרעיבה" מסוכנת לילדיה

אחרי שצפה בראיות וקרא את עדויות הרופאים, קבע השופט המחוזי בירושלים, משה רביד: קיים חשש שפגעה בשאר ילדיה ושהיא מסוכנת להם

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה רביד, קבע היום (ד') כי בראיות נגד האם הנאשמת בהרעבת בנה ח' בן השלוש, שהוגשו לבית המשפט, קיים חשש שפגעה גם בשאר ילדיה ושהיא מסוכנת להם. לדבריו, "הודעות הצוות הרפואי שטיפל בח' לא הותירו בלבי ספק בשאלת קיומן של הראיות לכאורה להוכחת האשמה המיוחסת לאם".

 

ההחלטה ניתנה במסגרת בקשה שהגישה הפרקליטות, להגביל את תנאי השחרור של האם ממעצר, בהמשך לדיון מיום ראשון. בשבוע הבא יתקיים דיון נוסף,

 לאחר שיוגש תסקיר מבחן האמור לקבוע אם אמנם האם מסוכנת לשאר ילדיה, כפי שטוענת הפרקליטות וחושד השופט.

 

הילדים האחרים טרם נחקרו בפרשה, למרות דרישת המשטרה. לאחר חקירתם, באמצעות חוקרי ילדים מיוחדים של משרד הרווחה, ייתכן שהפרקליטות תבקש להוסיף לכתב האישום סעיפים שנוגעים להתעללות נוספת.

 

השופט רביד פירט היום את השתלשלות העניינים בפרשה. הוא התייחס לתמונות הקשות, שבהן נראה בנה של האם כחוש, כשגופו עור ועצמות בולטות והוא סובל מתת-תזונה קשה ביותר. לדברי השופט, תמונות נוספות שבועיים לאחר מכן מלמדות על השיפור הניכר שחל במצבו, בהן הוא נצפה כשהוא עלה במשקל והצבע חזר ללחייו.

 

"תמונות אלו מעידות כאלף עדים על מצבו הפיזי הקשה בו היה נתון קודם שהרחיקו את אמו ממנו ועל השיפור העצום שחל במצבו הפיזי לאחר מכן", קבע.

 

לדברי השופט, הרופאים והאחיות תיארו מעשים שהדעת אינה סובלת - "אם המונעת בנה הקט במכוון ובשיטתיות אוכל; גורמת להרעבתו עד כדי תת זונה וסכנה ממשית לחייו;

 מחבלת בטיפולים הרפואיים שניתנו לו; מטעה את הצוות הרפואי ביחס למצבו; גורמת לכך שיעבור אין ספור בדיקות וטיפולים רפואיים מכאיבים מסוכנים ומיותרים, ואף פוגעת בגופו וגורמת לו חבלות ונגעים מדממים בעור".

  

עוד ציין השופט רביד, שכל זאת עשתה האם בקור רוח ובמיומנות, "מבלי שהימצאות הצוות הרפואי סביבה הרתיעו אותה". הוא אף אמר כי אלמלא תושיית הצוות הרפואי, ספק אם ח' היה שורד. בעקבות כל זאת נקבע שיש תשתית ראייתית לכאורה המבססת סיכוי סביר להרשעת האם בעבירות המיוחסות לה.

 

פרקליטיה של האם, עורכי הדין דוד הלוי וראובן בר-חיים, הדגישו בתגובה להחלטת השופט כי מרשתם ממשיכה לטעון לחפותה, וכי חומר הראיות "מתיישב היטב" עם טענתה זו. "החלטת בית המשפט מתייחסת לבחינה לכאורית בלבד של

חומר הראיות שהוגש מצד התביעה בלבד", אמרו. "כפי שהדגשנו, יש למרשתנו הסבר משכנע לגבי כל ראיה מפלילה לכאורה, וההסברים יימסרו במהלך המשפט". באשר לשאר הילדים ביקשו להדגיש כי "לא הוגש כתב אישום המתייחס לפגיעה כלשהי בהם, ואין כל רמז לפגיעה שכזו. כל הטענות מתבססות על השערות בעלמא, ומשוללות כל יסוד".

 

במקביל, נמשכה המחאה החרדית נגד שירותי הרווחה, שדרכם הגיע המידע על הפרשה למשטרה. בצהריים ניסו חרדים לחסום את רחוב יחזקאל בירושלים באמצעות אבנים וברזלים - לאחר שהמשטרה עצרה גבר שתלה במקום מודעות בגנות משרד הרווחה. המפגינים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה שהגיעו, והצליחו לבסוף לפנות את הברזלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם הנאשמת ועורך דינה. ארכיון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים