שתף קטע נבחר

תשובה לחברת חשמל: נכנעתם לסחטנות מצרית

דירקטוריון חברת החשמל אמור לאשר מחר את שדרוג ההסכם לרכישת גז טבעי ממצרים; המתחרה הישראלית דלק, שבשליטת תשובה, שלחה מכתב לדירקטורים: "EMG הפרה הסכמים עם חברת החשמל; צריך להעלות מחיר גם לנו"

"חברת החשמל מפלה את הגז הטבעי הישראלי לעומת הגז הטבעי המצרי, ונכנעת לסחטנות של ספקי הגז המצרים, למרות שאלה הפרו את ההסכמים איתה" - כך טוענת חברת דלק אנרגיה מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה במכתב חריף ששלחה היום (ד') לדירקטורים של חברת החשמל. המכתב נשלח לקראת הדיון שיקיים הדירקטוריון מחר לאישור העסקה, שבה תרחיב חברת החשמל את רכישת הגז מספקית הגז המצרי EMG - למרות גילוי מצבורי הגז סמוך למדינת ישראל.

 

"דלק אנרגיה, שהיא שותפה בחברת הגז ים תטיס, מספקת גז טבעי לחברת החשמל מאז שנת 2004 ועמדה בכל ההתחייבויות שלה לחברת החשמל", מצויין במכתב, שניסח עורך הדין דורי קלגסבלד עבור דלק. קלגסבלד מוסיף שלעומת זאת, "EMG הפרה את התחייבויותיה כלפי חברת החשמל ולא חדלה את ההפרות הנמשכות של ההסכם, על אף פניות חוזרות ונשנות של חברת החשמל".

 

קלגסבלד מבסס את טענתו על הפרה, כביכול של ההסכמים בין חברת החשמל ל-EMG על תכתובת של חברת החשמל עצמה עם EMG, שבה נטען כי EMG מעכבת ומשבשת את אספקת הגז לישראל ואינה עומדת בהתחייבויותיה גם לגבי הכמות וגם לגבי האיכות של הגז.

 

קלגסבלד: מוותרים למצרים? ותרו גם לנו

"לאחרונה התברר לנו כי במקום לנקוט בצעדים המשפטיים של אכיפת ההסכם או, לכל הפחות, ביטולו ותביעת פיצויים (מצד חברת החשמל), המתבקשים מכוח מעמדה הציבורי של חברת החשמל והעובדה שהיא עוסקת ברכוש הציבור - חברת החשמל מנהלת משא ומתן שנועד לשפר את תנאיה של EMG לפי ההסכם שנחתם עמה ובכלל זה להעלות את מחיר הגז הטבעי שישולם ל-EMG", נכתב במכתב מדלק. "גישה זאת מהווה פרס ל-EMG על הפרה צינית ותועלתנית של ההסכם וכניעה לעמדה כוחנית. חברת החשמל מוותרת על זכויותיה החוזיות וחושפת את עצמה ללחצים ולסנקציות נוספים", טוען קלגסבלד.

 

עוד נאמר במכתב כי: "ממכתב ששלח בעבר מנכ"ל החברה, עמוס לסקר, לשר התשתיות עולה כי חברת החשמל מונחית גם על ידי שיקולים פוליטיים שהם שיקולים זרים ולכן אסורים. ההחלטה להעלות את המחיר ל-EMG מנוגדת גם לעיקרון השוויון. מדובר בהחלטה לא סבירה ולא ראויה. ההחלטה מהווה הפרה של ההתחייבות של חברת החשמל כלפי דלק, המזכה את דלק בזכות לקבלת פיצוי. כיוון שחברת החשמל היא מונופול, העלאת מחיר הגז ל-EMG בלבד מהווה ניצול לרעה של מעמדה בשוק העלול לפגוע בתחרות באספקת הגז ולפגוע בציבור, ומהווה עבירה על חוק ההגבלים העסקיים".

 

"אם חברת החשמל מתכוונת למחול באופן בלתי סביר על זכויותיה ולשפר את תנאי EMG, עליה לשפר באותו אופן את תנאיה של דלק, גם במסגרת ההסכמים שחתמה בעבר עם ים תטיס. נזכירכם כי אתם עלולים להימצא אחראים אישית לכל הנזקים שייגרמו לדלק כתוצאה מההחלטה, אם בית המשפט יקבע כי התנהגותכם מהווה התרשלות והפרה של חובת הזהירות שלכם כלפי דלק. אנו מבקשים שתינתן לדלק הזדמנות להופיע בפני הדירקטוריון לפני הצבעתו כדי להציג לדירקטוריון את עמדתן ולספק לו את המידע שחייב להיות לו".

 

המצרים: מבינים ללבה של דלק

 דובר חברת מרחב, זאב פיינר, מסר בתגובה: "מוזר שאנשי דלק מתעלמים מכך שהמחיר שהם דורשים גבוה משמעותית ממחירי EMG ומהשינוי הדרמטי במחירי האנרגיה בעשר השנים האחרונות. אנו מבינים ללבה של דלק שחוששת מחתרות. אנו לא חוששים מתחרות, שבריאה בעיקר למשק האנרגיה הלאומי".

 

דלק אנרגיה היא שותפה בשתי חברות המספקות גז טבעי מהמים הטריטוראליים של ישראל: שותפות ים תטיס השואבת גז טבעי מהים התיכון סמוך לאשדוד ומספקת גז טבעי לחברת החשמל מאז תחילת שנת 2004, ושותפות נובל אנרג'י. האחרונה גילתה מאגרים גדולים של גז סמוך לחיפה ולחדרה.

 

EMG היא שותפות של ממשלת מצרים, אנשי עסקים ערבים פרטיים, יוסי מימן הישראלי וסם זל היהודי-אמריקני. החברה חתמה בשנת 2005 עם חברת החשמל על הסכם לאספקת גז טבעי לישראל, והפכה במאי 2008 לספקית הגז הטבעי הראשית של ישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לואיז גרין
יצחק תשובה, בעל השליטה בדלק
צילום: לואיז גרין
צילום: קליק ארט- קהילה
יוסי מימן, מבעלי השליטה ב-EMG
צילום: קליק ארט- קהילה
גז טבעי ממצרים: המחיר יעלה?
צילום: רויטרס
מומלצים