שתף קטע נבחר

Canon IXUS 100 IS: אלגנטית וקטנה

בדקנו את המצלמה החדשה של קנון. היא קטנה ועמוסת טכנולוגיות, אך איך יוצאות התמונות?

הקאנון IXUS 100 IS (שנקראת בארה"ב PowerShot SD780 IS) היא היורשת של ה- IXUS 85 IS. מדובר במצלמה אולטרה קומפקטית שהיא הדגם הדק ביותר הקיים היום בארסנל המצלמות של קנון. למצלמה רזולוציה של 12.1 מגה פיקסל, זום אופטי פי שלושה, ומסך בגודל 2.5 אינץ'. היא כוללת אפשרות צילום וידאו באיכות HD וחיבור HDMI Mini המאפשר להציג את הסרטונים ישירות על מסך עם רזולוציה בהפרדה גבוהה.

 

עיצוב ומבנה 

חלק מרכזי ממשיכתה של ה- IXUS 100 IS הוא ללא ספק העיצוב. היא אלגנטית וקטנה מאוד, בעלת צבע אחיד וקצוות מעוגלים. כאשר שלפנו אותה מהתיק היא בדרך כלל משכה מבטים סקרניים ומחמאות.

 

 

המצלמה בנויה ברובה מפלדת אל חלד בצבעים שחור, אדום, כסף וזהב. גודלה: רוחב 87 מ"מ, גובה 55 מ"מ ועומק 18 מ"מ ומשקלה 115 גרם (ללא סוללה). היא אינה המצלמה הדקה ביותר בה נתקלנו, אך היא הקטנה ביותר שבדקנו עד היום. היא תחליק בקלות לכל כיס, אך למרות גודלה המיזערי היא נוחה לאחיזה ואפשר לצלם איתה ביד אחת בקלות.

 

כפתוריה של המצלמה קטנים אך קשיחים, איכותיים ומגיבים טוב, ואפשרו תפעול וניווט נוח.

בתחתית המצלמה אפשר למצוא את דלת חריץ אחסון הסוללה וכרטיס הזיכרון, שנפתחת ונסגרת בקלות, ועושה רושם שתחזיק מעמד בשימוש רב.

 

בחלק העליון של גב המצלמה מצד ימין תוכלו למצוא תחת מכסה פלסטיק כניסת HDMI Mini, המאפשרת את חיבור המצלמה למסך ברזולוציית HD וצפייה ישירה בסרטוני וידאו שהוקלטו על המצלמה.


 

פונקציות, ממשק ותפעול  

ה- IXUS 100 IS מציעה מבחר סביר של פונקציות ידניות ואפשרויות צילום אוטומטיות, שיתאימו לצלמים מתחילים ולחובבי צילום כאחד. היא כוללת 18 מצבי צילום מובנים, המתאימים לתרחישי צילום שונים כמו: אוטומטי, פורטרט, שלג, שקיעה, ילדים, חיות מחמד ועוד.

 

במצלמה קיים מנגנון מוצלח לזיהוי פנים, המבצע ביעילות פוקוס על פני המצולמים, ומנגנון לזיהוי סצנות, המזהה את סביבת הצילום ומתאים אוטומטית את המצלמה למצב המתאים.

 

כמו כן, ל- 100 IS מנגנון נגד טשטוש התמונה, היכול להגרם על ידי ידים רועדות, או כאשר אובייקט הצילום נמצא בתנועה. מאפיין בשם i-Contrast מציע יחס ניגודיות משופר ופירוט רב יותר בסצנות עם תאורה נמוכה, וקיימת אפילו פונקציה המסייעת לזהות מצמוץ - ולהימנע מצילום ברגע זה.

 

מסך

מסך ה- LCD של המצלמה בגודל 2.5 אינץ'. הוא בעל רזולוציה של 230,000 פיקסלים, קטן יחסית למסכים הנהוגים כיום במצלמות קומפקטיות הנעים בגדלים של 2.7-3 אינץ'. נראה, שמסך גדול יותר היה משאיר מעט מקום לכפתורים, ולכן בקנון

החליטו לוותר.

 

בנוסף, תוכלו למצוא במצלמה עינית אופטית, שהפכה למחזה די נדיר במצלמות קומפקטיות. כניסה לתפריטים ובחירה ב- LCD Brightness תאפשר בחירה בין חמישה מצבים להבהרת המסך.

 

על המסך העשוי זכוכית מופיעה השתקפות לעיתים באור שמש, אך זאת בגדר הסביר ולא ברמה שמקשה על הצילום. בחדר חשוך המסך נראה טוב, והצפייה מזוית מצוינת ללא שינוי בניגודיות והתכהות המסך.

 

זמני תגובה  

  • מרגע ההדלקה עד האפשרות לצלם תמונה מדדנו שנייה וחצי.
  • Shot to shot: מרווח הזמן בין צילום תמונה והאפשרות לצלם תמונה נוספת נמדד בכשלוש שניות בלי פלאש וארבע עם פלאש.
  • Shutter lag: מרגע הלחיצה על כפתור הצילום עד לצילום התמונה עברו 0.06 שניות עם פלאש אוטומטי.
  • Shutter lag עם פוקוס מקדים (פלאש אוטומטי) נמדד על 0.05 שניות.

 

איכות תמונות  

איכות התמונות של ה- IXUS 100 IS מצוינת בהשוואה למצלמות קומפקטיות אחרות שבדקנו. המצלמה עושה שימוש במעבד החדש של קנון DIGIC 4 ובצילומי חוץ מספקת תמונות חדות, די נקיות מרעש עם חשיפה מדויקת. צבעים עזים כמו אדום למשל נראו לעיתים רווים מעט, אך עדיין ברמה נורמלית ולא מוגזמת. גווני פנים נראו טבעיים עם חשיפה נכונה, ולא נתקלנו בעינים אדומות במהלך הצילום.

 

מנגנון ייצוב התמונה עושה עבודה טובה מאוד, והצלחנו לצלם אובייקטים שהיו בתנועה מהירה ללא סימני מריחה. צילומי פנים היו גם כן טובים עם רעש מינימלי או ללא רעש כלל, תלוי בתנאי התאורה.

 

הצלחנו להבחין במעט Purple Fringing כלומר, צללים סגולים בלתי רצויים בקצוות של אובייקטים בתמונות שצולמו במצבים עם בהירות גבוהה, אך זאת ברמה שאינה מורגשת כמעט.

 

טווח ה- ISO של המצלמה מאפשר להגדיר את רגישות חיישן המצלמה לאור, הנע בין 80-1,600 ברזולוציה גבוהה וברמה של 3,200 ברזולוציה נמוכה של שני מגה פיקסל. בין הטווחים 80-100 לא הבחנו ברעש כלל, ב- ISO 200 היה רעש מועט, ב- ISO 400 הרעש התגבר, אך עדיין היה ברמה סבירה. החל מ- ISO 800 הרעש הפך ניכר, ובין 1,600-3,200 הרעש הפך חזק מידי, והתמונה לדעתנו כבר אינה שמישה.

 

במהלך הבדיקה המצלמה שלטה טוב במצב אוטומטי על רגישות ה- ISO והצליחה להשאירו ברמה נמוכה גם בתנאי תאורה פחות טובים.

 

 

וידאו  

מעבר לצילום וידאו פשוט מאוד ומתאפשר על ידי הזזת הכפתור בצד הימני העליון של גב המצלמה, לצד האייקון של המסרטה.

 

ה- IXUS 100 IS מציעה בנוסף לאפשרויות הצילום הרגילות ברזולוציות 640x480 ו- 320x240 אפשרות לצילום וידאו ב- HD ברזולוציה של 1,280x720 בקצב של 30 פריימים לשנייה. בנוסף קיים חיבור Mini HDMI המאפשר לחבר את המצלמה ישירות למסך ה- HD שלכם על ידי כבל מתאים, ולצפות בסרטונים מבלי לאבד איכות. הכבל אינו מצורף בערכה, ותצטרכו לרכוש אותו באופן עצמאי.

 

קטעי וידאו שצילמנו עם המצלמה היו טובים מאוד גם בצילומי פנים וגם בצילומי חוץ בשמש בהירה. קטעי הוידאו נראו חדים מאוד בדרך כלל, צבעים היו מדויקים ועשירים, וכמעט שלא ניכר רעש בתמונה בצילומי חוץ. ככל שהתאורה הופכת כהה ונמוכה יותר מתגבר הרעש, אך עדיין מדובר ברמה סבירה לחלוטין בהשוואה למצלמות קומפקטיות מהקטגוריה.

 

בצילום וידאו קיימת אפשרות לשימוש בזום אך מדובר בזום דיגיטלי ולא בזום האופטי האיכותי יותר. לסיכום, מדובר בצילום וידאו במצלמה קומפקטית מהטובים ביותר שנתקלנו בהם עד כה.

 

עדשה וזום

למצלמה עדשה המקבילה ל- 33 מ"מ וזום אופטי צנוע של 3x שלא יסייע בקרוב אובייקטים רחוקים, אך עושה עבודה טובה על אובייקטים הנמצאים במרחק סביר כמו פורטרטים. בנוסף, קיימים זום דיגיטלי של 4x וזום משולב של 12x , אך אנו ממליצים שלא להשתמש בהם, מאחר ואיכות התמונה יורדת בצורה ניכרת.

 

עדשת הזום האופטי די איטית עם מפתח צמצם קטן יחסית של f/3.2 (W) - f/5.8 (T), שלא יאפשר להכניס כמות אור גדולה בצילום בתנאי תאורה נמוכים.

 

זיכרון ואורך חיי סוללה

המצלמה מאפשרת שימוש בכרטיסי זיכרון מסוג SD, SDHC, MultiMediaCard, MMC Plus Card ו- HC MMC Plus Card.  ספק הכוח של המצלמה היא סוללת ליתיום יון נטענת, כשקנון מצהירים על 210 תמונות שאפשר לצלם לפני שתתרוקן. אנו הצלחנו לצלם קרוב ל- 220 תמונות ומספר קטעי וידאו, לפני שהסוללה התרוקנה.

 

השורה התחתונה

הקנון IXUS 100 IS היא מצלמה אולטרה קומפקטית מעוצבת ונוחה לשימוש. המציעה איכות תמונה טובה מאוד, צילום וידאו מצוין ברזולוצית HD וזמן סוללה טוב. בגלל מחירה הסביר אנו ממליצים עליה בחום לאלו המחפשים מצלמה קומפקטית עם ביצועים מרשימים.

 

Canon IXUS 100 IS

ציון:


 

בעד: קטנה ומעוצבת, וידאו ברזולוציית HD, תמונות באיכות גבוהה, חיבור HDMI, נוחה לשימוש, זמן סוללה טוב.

נגד: זום קטן, זום דיגיטלי ולא אופטי בצילום וידאו.

השורה התחתונה: אלגנטית מתקדמת

 

מחיר: 1799 ש"ח (כולל 3 שנות אחריות של קרט מקבוצת ניופאן)

 

 

מפרט טכני

סוג – אולטרה קומפקטית

רזולוציה – 12.1 מגה פיקסל

אורך מוקד - 5.9-17.9mm f/3.2-5.8 (35mm film equivalent: 33-100mm)

זום אופטי – 3x

זום דיגיטלי – 4x

מסך – 2.5 אינץ', 230,000 פיקסלים LCD

מפתח צמצם - f/3.2 (W) - f/5.8 (T)

טווח ISO - ISO 80/100/200/400/800/1600

אחסון מדיה - SD/SDHC Memory Card, MultiMediaCard, MMC Plus Card, HC MMC Plus Card

רזולוצית וידאו - 640x480 320x240 1,280x720

גודל - רוחב 87 מ"מ, גובה 55 מ"מ ועומק 18 מ"מ

משקל - 115 גרם (ללא סוללה).

 

לכל סקירות המצלמות

 

לכל הסקירות בארכיון זמן ynet מחשבים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים