שתף קטע נבחר

נתניהו נחת בברלין: "שיגלה יותר נכונות לפשרה"

אחרי פגישה עם השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל בלונדון, ממשיך נתניהו במסע האירופי. דובר הממשלה בברלין הנמיך ציפיות ואמר כי גרמניה תומכת בפתרון שתי המדינות, ולכן "אין לבנות עוד בשטחים הכבושים". מרקל התראיינה לתקשורת הגרמנית

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ממשיך לתחנה נוספת במסעו באירופה, אולם גם בגרמניה, שם נחת הערב (יום ד'), מבהירים לראש הממשלה הישראלי את עמדתם הנחרצת נגד הבנייה בהתנחלויות. רגע לפני פגישת נתניהו עם הנשיא הגרמני, פרסמה ממשלת גרמניה הודעה ובה הציגה שוב את עמדתה. 

 

לקראת בואו של נתניהו, אמרו בברלין כי סביר להניח שגם נושא ההתנחלויות יעלה בפגישתו של שלו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שתתקיים מחר. בראיונות לתקשורת הגרמנית, קראה מרקל לנתניהו לגלות נכונות גדולה יותר לפשרה.

 

דובר ממשלת גרמניה, קלאוס ואטר, אמר כי מדינתו תומכת בפיתרון שתי המדינות, ומתוקף כך "אין לבנות כל התנחלות נוספת באזורים הכבושים". מחר ייפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.


נתניהו ורעייתו על השטיח האדום בגרמניה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) 

 

ממשלת גרמניה אינה היחידה שמדברת היום בקול זה. אחרי הבריטים אתמול, גם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, שב והבהיר כי הוא מתנגד נחרצות להמשך הבנייה בהתנחלויות. "לא יהיה שלום כל עוד תימשך הבנייה בהתנחלויות", הוא אמר. לגבי המשא-ומתן עם סוריה - הוא הציע למשטרו של בשאר אסד לפתוח בשיחות שלום עם ישראל. הנשיא הצרפתי שב והציע לתווך בין ירושלים לדמשק, בתנאי "ששני הצדדים ירצו בכך".

 

מוקדם יותר היום נפגש נתניהו עם השליח האמריקני למזרח התיכון, גורג' מיטשל. "הפגישה היתה טובה והושגה בה התקדמות בנושאים המדיניים", נמסר בהודעה משותפת לשני הצדדים.

 "ראש הממשלה ומיטשל הסכימו שיש צורך להתחיל במשא ומתן משמעותי בין ישראל והפלסטינים במטרה להתקדם לגיבוש הסכם שלום כולל. כן הסכימו שכל הצדדים צריכים לנקוט צעדים משמעותיים לקידום השלום".

 

אתמול נועד נתניהו עם ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, ואחרי ששמע עוד דרישה להפסקת הבנייה אמר כי "ירושלים היא לא התנחלות, היא הבירה הריבונית של מדינת ישראל. אנחנו בונים בירושלים כבר 3,000 שנה". נתניהו גם מתח ביקורת על ההנהגה הפלסטינית: "אנחנו עשינו צעדים לקדם שלום כלכלי ושלום מדיני. שאלתי את עצמי מה הם עשו? עד לרגע הזה הם רק הציבו תנאים מוקדמים והקשיחו את העמדות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בראון ונתניהו בלונדון
צילום: AP
סרקוזי. חושב כמו גרמניה
צילום: רויטרס
מומלצים