שתף קטע נבחר

שירות לאומי: 'פי 4 מתנדבים ערבים בתוך 4 שנים'

ראש קשרי החוץ במנהלת השירות הלאומי-אזרחי, ליאור שוחט, מסר כי אם בשנת 2005 היו 240 מתנדבים בלבד, בשנה האחרונה עמד מספרם על 1,050. "הביקוש עולה על התקנים. רצון הצעירים הערבים להתנדב גדול מקולות מנהיגיהם"

באחרונה היה מי שפקפק בנכונות של ערבים להתגייס לשירות לאומי. אבל מתברר כי מספר הערבים המבקשים להתנדב לשירות לאומי זינק פי 4 בתוך 4 שנים בלבד, והביקוש עולה על ההיצע. כך מסר בצהריים (יום ה') ראש קשרי החוץ במנהלת השירות הלאומי האזרחי, ליאור שוחט. 

 

"אם ב-2004-2005 היו 240 מתנדבים ערבים בלבד לשירות לאומי, בשנת 2009-2008 יש 1,050 מתנדבים. המספרים בהחלט מדברים בעד עצמם", אמר שוחט. בימים אלה עוסקים אנשי המנהלת, שהוקמה לפני כשנה וחצי, בהכנות לשנת גיוס חדשה בציבור הישראלי בכלל ובמגזר הערבי בפרט.

 

"יש כיום יותר ביקוש מתקנים העומדים לרשותנו.

 אני יכול לומר בוודאות שאם היו יותר תקנים - כמות המתנדבים הייתה גדולה בהרבה. הרצון של הצעירים הערבים להתנדב הרבה יותר גדול מהקולות שמשמיעים מנהיגי הציבור שלהם", אמר שוחט. עם זאת הוא מדגיש: "גם אם נעודד מתנדבים רבים נוספים לא יהיה לאן להפנות אותם בשלב הזה".

 

לדברי שוחט, מספר המתנדבים הוא נגזרת של כ-20 אלף צעירים בגילאי 18 בחברה הערבית. כמות התקנים המוצעת על-ידי המדינה מוגבלת שכן עלות מתנדב לשנה מוערכת בכ-20 אלף שקל. במנהלת, כמו גם במשרדו של השר דניאל הרשקוביץ, הממונה על מנהלת השירות הלאומי, מנהלים מאבקים בלתי פוסקים מול משרד האוצר בכדי להגדיל את כמות המתנדבים, ולאחרונה הצליחו להוסיף 150 תקנים.

 

"אני רואה כיעד אסטרטגי את שילובם של ערביי ישראל בשירות הלאומי", אמר הרשקוביץ. "המטרה שלנו היא שלא ייווצר מצב שבו אדם יבקש להתנדב והמדינה לא תאפשר לו זאת. יחד עם זאת, על המתנדב להבין כי לא תמיד יוכל להשתלב במקום בו יחפוץ אלא במקום בו יהיה צורך".

 

מוחמד נעמה, תושב דיר אל-אסד בן 21, מתנדב בבית החולים שיבא בתל השומר. לדבריו, מידי שנה הולך וגדל מספר הצעירים הערבים המבקשים להתנדב. "רק השנה שכנעתי עשרה חברים שלי ללכת לשירות אזרחי. בכפר שלי מתייחסים לכך בהערכה ומעודדים צעירים להתנדב. חשוב לי לשרת ולתרום למדינה שלי והשירות הלאומי בניגוד לצבא נותן לכך פתרון. כך אני יכול לשרת את המדינה ולתרום מבלי להילחם באחי הפלסטיני".

 

ראשי הציבור הערבי התבטאו בעבר בצורה קשה כלפי השירות הלאומי. יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אף הצהיר לפני כשנתיים כי צעירים ערבים שיילכו לשירות לאומי יחשבו למצורעים והחברה הערבית "תקיא אותם מתוכה".

 העלייה בנתוני ההתנדבות במגזר הערבי צפויים לסייע גם לבתי הספר הערביים על-פי תוכנית התגמול החדשה של שר החינוך, גדעון סער, למתגייסים לצה"ל ולמתנדבים בשירות לאומי.

 

בהקשר זה הודיע ארגון "עדאלה" לזכויות הערבים בישראל כי "תוכנית סער מהווה פגיעה חמורה במערכת החינוך הערבית והפלייה נגדה. הואיל והאזרחים הערבים פטורים בכלל משירות צבאי, הדבר יגרום להדרת בתי הספר הערביים מקבלת תקצוב נוסף לפי שיעור המתגייסים. הדרה זו מהווה הפליה פסולה נגד מערכת החינוך הערבית על רקע לאום". תגובות דומות נמסרו אתמול מחברי כנסת ערבים ומוועדת המעקב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נעמה. לתרום בלי להילחם
צילום: לפ"מ
מתנדבים ערבים לשירות לאומי
צילום: ששון תירם
מומלצים