שתף קטע נבחר

ים תטיס דוחה הצעת פשרה של חברת החשמל

חברת חשמל הציעה לים תטיס, בעלת קידוח הגז מול אשקלון, כי תרכוש ממנה שירותים נוספים בניסיון להשיג הסכמתה לפתיחת החוזה עם חברת הגז המצרית EMG. אולם בים תטיס דורשים: על חברת החשמל להשוות את תנאי המכרז של ים תטיס ו-EMG

ים תטיס, בעלת קידוח הגז מול חופי אשקלון, דחתה הצעת פשרה שהגישה לה חברת החשמל, בניסיון להשיג את הסכמתה לפתיחת החוזה ושיפור תנאי התשלום עם חברת הגז המצרית, EMG. חברת החשמל הציעה לים תטיס לרכוש ממנה שירותים נוספים ולהאיץ את צריכת הגז - אולם כאמור הצעה זו נדחתה. דירקטוריון חברת החשמל אמור לדון בנושא אחר הצהריים (ה').

 

 

במכתב שנשלח היום למנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר, טוענים בעלי ים תטיס שתנאי המכרז המקוריים בתחילת העשור לא היו הגיוניים מלכתחילה, בעיקר בנוגע לתנאי והיקף התשלום.

 

בים תטיס טוענים שחברת החשמל היא זו שהתעקשה על השוואת תנאי התשלום בין EMG וים תטיס, כך שכיום, כאשר נושא פתיחת ושיפור תנאי התשלום עומד על הפרק, על חברת החשמל להשוות את תנאי החוזה של כל הצדדים. 

 

אמש שלחו ראשי ים תטיס מכתב אזהרה לחברי דירקטוריון חברת החשמל, בו הם מתריעים על פגיעה לכאורה בעקרון השוויוניות בין הצדדים, דבר שעלול להוביל לפנייה לביהמ"ש.

 

דובר קבוצת מרחב, מבעלי EMG, טוען בתגובה ש"תמוה שקבוצת דלק הגובה מלקוחותיה מחירים הגבוהים משמעותית ממחירי EMG, בוחרת להתעלם מהשינוי הדרסטי שחל במחירי האנרגיה בעשור האחרון (מאז נקבע המחיר המצרי האחרון לחברת חשמל).

 

"ברור לנו שדלק חוששת מתחרות בשל העובדה שמחירנו תמיד היו ותמיד יהיו הזולים במשק, מרחב מברכת על כל תחרות, במיוחד כאשר היא משרתת את האינטרס של משק האנרגיה הלאומי".

 

שותפות ים תטיס השואבת גז טבעי מהים התיכון סמוך לאשדוד ומספקת גז טבעי לחברת החשמל מאז תחילת שנת 2004, שייכת לקבוצת דלק וולחברה האמריקנית נובל אנרג'י. 

 

EMG היא שותפות של ממשלת מצרים, אנשי עסקים ערבים פרטיים, יוסי מימן הישראלי - בעליה של קבוצת מרחב, וסם זל היהודי-אמריקני. החברה חתמה בשנת 2005 עם חברת החשמל על הסכם לאספקת גז טבעי לישראל, והפכה במאי 2008 לספקית הגז הטבעי הראשית של ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסי וייס
עמוס לסקר, מנכ"ל חברת החשמל
צילום: יוסי וייס
צילום: לואיז גרין
יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק
צילום: לואיז גרין
מומלצים