שתף קטע נבחר

נתניהו ביקר בוילה ואנזה: "עם ישראל חי!"

שעות אחרי שקיבל את התוכניות של מחנה אושוויץ, ביקר ראש הממשלה במקום בו תיאמו מנהיגי גרמניה הנאצית את "הפיתרון הסופי" ליהודי אירופה. השר יוסי פלד: "אם אבי שנרצח על-ידי הנאצים היה רואה אותי עכשיו, הוא ודאי היה גאה"

"במקום הזה תיכננו בפירוט את השמדת העם היהודי. כראש ממשלת ישראל יש לי שלוש מילים להגיד כאן וכך רשמתי בספר האורחים: 'עם ישראל חי!'" - כך אמר הערב (יום ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך ביקורו בוילה ואנזה בברלין, שם התכנסו ב-1942 בכירי הרייך השלישי על מנת לדון בפיתרון הסופי ליהודי אירופה.

 

נתניהו קיבל במהלך ביקורו תדרוך מפורט מההיסטוריון שמנהל המקום, שאל שאלות רבות וראה מסמכים מקוריים שנמצאים במקום, ביניהן כאלה שמתעדים את הוועידה ההיסטורית.


נתניהו ורעייתו מקבלים הסברים בוילה ואנזה (צילום: AFP)

 

בביקור השתתף גם השר יוסי פלד, ניצול שואה, שאמר: "לא הכרתי את אבי שנרצח על-ידי הנאצים. אבל, אם הוא מסתכל מהשמיים מטה ורואה את בנו עכשיו, אלוף בצבא ההגנה לישראל ושר בישראל הוא היה בוודאי גאה". פלד שיבח את ממשלת גרמניה והודה לה על התמיכה שהיא מעניקה לישראל: "הם ידידים אמיתיים של מדינת ישראל".

 

מוקדם יותר אמר נתניהו כי חל שינוי גדול במצבו של העם היהודי מאז מלחמת העולם השנייה: "העם היהודי לפני 70 שנה, היה חסר הגנה וחסר יכולת התנגדות. היום המצב השתנה מהקצה אל הקצה. בכל דור ודור קמים עלינו כל מיני צוררים. אבל השוני הגדול שחל בדור שלנו זה הגילוי מחדש של יכולת המגן של העם היהודי. הביטוי הטוב ביותר בא לידי ביטוי בסיפורו של יוסי פלד". פלד גדל עד גיל 9 כנוצרי וכך ניצלו חייו. כאמור, לימים הוא הפך לאלוף פיקוד צפון ושר בממשלה.

 

"יהיו כאלה שידברו על אנלוגיה במצב של העם היהודי", הוסיף נתניהו, שקיבל מוקדם יותר היום את התוכניות של מחנה ההשמדה אושוויץ. "יהודים בכל דור צריכים להתגונן, והיום יכולים להתגונן. לכן האנלוגיה אינה שלמה. זה נכון שאי אפשר להשוות שום דבר לשואה, אבל השואה הייתה רצף של מעשים שהוכיחו את חוסר האונים של העם היהודי.

 

הוא תיאר את האירוע שבו קיבל לידיו את תוכניות מחנה ההשמדה אושוויץ "רגע מאוד מאוד חזק", והוסיף: "מה שהתרחש פה השאיר חותם על העם היהודי בכל שנות קיומו. זה לא יכול להיות אחרת. אנו צריכים להבין למה זה התרחש ולגרום שלא יקרה שוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכרת מראש הממשלה
צילום: רויטרס
נתניהו ורעייתו על רקע וילה ואנזה
צילום: עמוס בן גרשום
מומלצים