שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  X10 של פנסוניק: הפלזמה שאוהבת חושך

  מסך הפלזמה TH-P50X10M של פנסוניק יודע להעניק חוויית צפיה, אבל מבקש שתכבו את האור, גם ביום וגם בלילה. בדקנו

  אם, החלטתם לרכוש מסך בגודל 50 אינץ', אבל התקציב עומד על פחות מ- 10,000 ₪, רוב הסיכויים הם כי מסכי פלזמה הם אלה שיכנסו בתקציב שלכם. נישת המסכים הזולים יחסית בעולם הפלזמה כוללת מסכי 50 אינץ' ברזולוציית HD Ready) 1366X768).

   

  במסכים של חברת פנסוניק, הסדרה הקודמת, PV80, היתה פופולרית למדי ונחשבה למוצלחת מבחינת יחס ביצועים - עלות. אך האם הברק הכה פעמיים, והמסכים של פנסוניק מצליחים להיות משתלמים גם בגירסה החדשה? בדקנו.

   

   

  עיצוב

  את המראה המלבני-ישר של הסדרה הקודמת מחליף מראה מעט עגלגל יותר, גם ה-X10 נכנעת לאופנת הפלסטיק השחור מבריק ("פיאנו"), אך משום שהמסגרת עגולה במקצת, ההשתקפויות שהן עקב אכילס של הגימור המבריק מפריעות פחות לעין הצופה.

   

  בסיס המסך עגלגל גם הוא ומשלים במראהו את קו עיצוב המסגרת. בחזית, בקו המסגרת התחתון, נמצא לחצן הפעלה וכיבוי, נורת חיווי הפעלה ירוקה וצנועה וחיישן תאורה למצב ECO שאר לחצני הפעלה נמצאים על דופן ימין.


   

   

  חיבורים

  מאחור, נמצא מבחר ממוצע למדי של כניסות ויציאות: שתי כניסות HDMI, שלוש כניסות וידאו קומפוזיט עם חיבורי אודיו RCA, כניסת S-Video, כניסת אנטנה RF, קומפוננט ויציאת קומפוזיט עם אודיו.

   

  בדופן שמאל ניתן למצוא חריץ SD CARD, כניסת HDMI שלישית, כניסת PC VGA, כניסת וידאו קומפוזיט, שתי כניסות אודיו RCA ויציאת אוזניות.

   

  תמונות וסרטי וידאו דרך כרטיס SD

  רגע, חריץ לכרטיס SD? למה צריך כרטיס זכרון בטלוויזיה? התשובה פשוטה: כדי לנגן ולהמציג מדיה שנשמרה על הכרטיס, עם דגש על תמונות או סרטים שנלכדו במצלמטות דיגיטליות. כצפוי ממוצר חדש, החריץ תואם גם את פורמט SDHC, המאפשר נפח אחסון גדול יותר על הכרטיסים.

   

  בדקנו קבצי וידאו שצולמו במצלמת קנון, קבצי AVCHD (וידאו באיכות גבוהה) באיכות 1080p והם נוגנו בהצלחה. קבצי וידאו שצולמו במצלמת סמסונג מדגם VP-HMX20C לעומת זאת, לא פעלו (מדובר בקבצים בפורמט שונה). סביר להניח כי גם קבצי וידאו של מצלמות פנסוניק ינוגנו כאן באופן תקין.

    

  איכות תמונה

  לפני שהתחלנו בבדיקות ובכיולים, לא יכולנו להתעלם מהדבר ההכי בולט במסך הזה: הוא מאוד רגיש להשתקפויות ממקורות אור חזרים, כגון חלון, דלת מרפסת או אפילו מנורת

  תאורה שממוקמת מול הטלוויזיה. לא רק שמקורות האור ישתקפו ויפריעו לצפייה, הן גם יחדרו אל המסך ויהפכו את התמונה לאפורה וחלבים.

   

  כדאי לזכור עובדה זו בבואכם לחנות. זכרו גם כי אם התאורה בחנות חזקה מדי, הדבר ישפיע באופן ישיר על ביצועי התמונה בדגם זה. המשמעות בפועל: אם הסלון שלכם מואר במיוחד, ואין לכם תריסים יעילים (או חשק לשבת בחושך כל פעם שמתחילה מהדורת חדשות) - אולי כדאי לוותר על הדגם הזה.

   

  אחרי שסיימנו להגיף את כל הווילונות, התחלנו בתהליך כיול התמונה: חובבי הכיול ישמחו לשמוע כי בתפריטי המסך, נוספו כעת ערכים מספריים לפרמטרים השונים בתפריט כיול.

  בגלל הרגישות לאור חיצוני, רצוי, כאן יותר מתמיד, לבצע כיול בחושך מוחלט, אחרת גווני ה"שחור" הכהים, יתאחדו לגוש של אפור.

   

  בתחום צבעוני יותר משחור, צבע העור של דמויות אנושיות היה מודגש מדי, עם נטיה לורוד-כתום, מספר נסיונות הביאו לגילוי כי כדאי לעבור למצב תמונה Cinema ושם להוריד את רווית הצבע בשתי יחידות אל הערך 48. לאחריו, הצבע הפך לטבעי יותר.

   

  תומכי איכות הסביבה, ישמחו לשמוע על מצב ECO, בחירה בו, מורידה את הבהירות בתמונה באופן מוחשי (ולכן מומלץ לבחור במצב זה בעיקר בעת צפיה בחושך) ובתמורה, חוסכת בחשמל.

   

  שידורי SD - ערוצי טלויזיה רגילים  

  תוכנית הבוקר של ערוץ 2 מהווה פתיחה חיובית למדי, עם עיבוד תמונה שמחליק בעיות רבות בתמונה. היות והאולפן מואר, נותר לבדוק איזה פירוט מציגה ה- X10 והוא אכן טוב.

  מנגנון מתיחת התמונה הותיק של פנסוניק (JUST), עושה כאן עבודה סבירה, כשהוא משאיר את מרכז התמונה ביחס המקורי ומעוות את שני הצדדים (ימין ושמאל).


   

  מעבר ללילה, אל תוכנית כוכב נולד, שאינה משודרת באיכות טכנית מדהימה (בלשון המעטה). ה- X10 מצליחה לנקות באופן מוצלח רעש דיגיטלי ותופעת "מוסקיטו" (רחש גרעיני בתמונה, כמו יתושים קטנים) ומנטרלת לרוב תופעת מאקרו בלוקינג (ריבועים קטנים). גם כאן, מנגנון JUST הותיק מבצע עבודה סבירה בדגם זה.


   

  באופן כללי, אופי התמונה בשידורי SD מעט רך, מזכיר במראה הכללי אופי תמונה של טלויזית CRT, רחוק ממסכי LCD, שם התמונה לעיתים הרבה יותר "דוקרנית".

   

   

  שידורי HD  

  הסרט גודזילה מתרחש בחלקו הגדול בשעות החשיכה. תנאי חשיכה מקשים על הצגת תמונה נאותה, אולם ה-X10 מצליחה להשיג תמונה מפורטת גם בחלקים הכהים ומצליחה להציג גם צבעים אמינים ולא דלוחים בחושך.

   

  השחור אינו אבסולוטי, אולם הוא עמוק במידה מספקת על מנת ליצור תחושת עומק וניגודיות מרשימה, וכאן מעבירה הטלויזיה את אחד מחוזקות טכנולוגיית פלזמה, שמאפשרת לחשוף פרטים לעין הצופה, גם כאשר מעורב בתמונה "הרבה חושך".

   

  מניו יורק, אנו עוברים למקום ירוק בהרבה, הסרט השני בסדרת נרניה, "הנסיך כספיאן", אל סצינה, בה רודפים חיילי הרשע אחר הטוען לכתר. המרדף מתרחש בין עצים, בריצה מהירה ובין אבחות ירי חיצים. הפירוט ביער חושף דברים רבים, יש ליער עומק, התמונה חדה ולא מפגינה גרעיניות, בנוסף, פנסוניק מתהדרת בדגמים החדשים בסריקת תמונה מהירה שמשפרת את הרזולוציה בתנועה ואכן, העניינים נשארים חדים (גזעי העצים למשל), גם כאשר התנועה על המסך נמצאת בהילוך מהיר.


   

  תמונה מהסרט עלילות ספיידרוויק מדגימה תמונה חיה ועושר צבעים בתאורת יום, למרות האופי הרך יותר לעין של הפלזמה, ניתן להבחין היטב בפרטים של הפרחים השונים, אריחי הקיר, פרטי הלבוש ועוד. הצבעים חיים לעין ואופי התמונה משרת היטב את המסר הצבעוני והתוסס אותו ביקש להעביר הבמאי.

    

  רמקולים

  הסרט הנ"ל, משופע במוזיקה ואפקטים רבים, כאשר הפעלנו את מצב הדמיית צליל היקפי (משני רמקולים), הסתבר לאוזנינו כי מצב V-Audio יוצר אפקט אמין של סראונד, במיוחד כאשר ישנו קיר צידי קרוב למסך, ממנו "ניתזים" הקולות אל החדר.

   

  הרמקולים עושים בסה"כ עבודה טובה ומשמיעים באופן ברור דיאלוגים וגם מוזיקה.

   

  השורה התחתונה  

  הפלזמה החדשה מסדרת X10 של פנסוניק, מביאה עימה אופי שמזכיר במשהו את ד"ר ג'ייקל ומיסטר הייד, מי שצופה בה באור עלול להתאכזב ולפספס את היכולות האמיתיות, שמתגלות רק כאשר התאורה בחדר נחלשת מאוד.

   

  מסך זה מתפקד במיטבו כאשר ישנם תנאי תאורה הולמים, קרי, חשיכה או אור חלש (למשל, כאשר בוקע אור מן המטבח, אבל הסלון חשוך), חובבי צפיה "מתקדמים" מודעים כבר לעובדה כי "צפיה כמו שצריך" יש לעשות בתנאי תאורה חשוכים כמעט לגמרי, מה שעוזר להכנס אל תוך חווית הסרט בו צופים - בדיוק כמו שקורה בבית הקולנוע.

   

  בחושך, הפנל הקדמי הירקרק הופך לשחור, הצבעים מקבלים דגש חיובי, הניגודיות הופכת למרשימה יותר והשחור הופך למשכנע. כאשר מולאו התנאים, אז תראה לכם ה- X10 כי היא מסוגלת להציג תמונה מרשימה, מספקת ונעימה לעין בשידורי SD וצבעונית וחיה בשידורי HD.

   

  Panasonic TH-P50X10M

   

  ציון:


   

  בעד: שידורי SD נעימים לעין, פירוט בחלקי התמונה הכהים, איכות תמונה כללית כאשר יש חושך בחדר הצפיה, רמקולים.

  נגד: רגישה להשתקפויות, תאורה סביבתית בינונית עד חזקה הופכת את התמונה לאפרורית.

  השורה התחתונה: לחדרים חשוכים בלבד.

   

  מחיר: 9,990 ש"ח

  אחריות: יורוקום

   

   

  מפרט טכני  

  גודל: 50 אינץ' 

  יחס מסך: 16:9

  רזולוציה: 1366X768

  ניגודיות טבעית: 30,000:1

  ניגודיות דינמית: 2,000,000:1

  פורמטי וידאו: 576i-1080/24p

  חיבורים: שלוש כניסות HDMI, ארבע כניסות קומפוזיט, כניסת מחשב VGA, קומפוננט, S-Video, אנטנה RF, יציאת קומפוזיט + אודיו, אוזניות. חיבור עבור כרטיסי זיכרון SD עבור צפיה בתמונות JPEG וקבצי וידאו AVCHD.

  מידות - רוחב: 1,218 מ"מ, גובה: 814 מ"מ, עומק: 105 מ"מ (ללא סטנד) - 401 מ"מ (כולל סטנד), משקל: 36 ק"ג (כולל סטנד).

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים