שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: עדיפות לתוצרת כחול-לבן

מדובר בתוכנית "לקידום תוצרת הארץ ולמינוף הרכישות לטובת הגדלת התעסוקה" שתיושם בין 2009-2012. מוצרים ישראלים ייזכו בסימון מיוחד, ומשרדי הממשלה יונחו לקדם תוצרת מקומית. העלות - 29 מיליון שקל

ממשלת ישראל אישרה היום (א') את תוכניתו של שר התמ"ת בנימין (פואד) בן אליעזר "לקידום תוצרת הארץ ולמינוף הרכישות לטובת הגדלת התעסוקה". מדובר בתכנית לארבע שנים אשר הממשלה מעוניינת ליישמה במהלך השנים 2009-2012. עלות התוכנית, כ-29 מיליון שקל, במימון משרד התמ"ת.

 

בהצעת המחליטים קובעת הממשלה שקידום התעשייה המקומית וצמצום האבטלה הם אתגר לאומי אשר ימומש, בין השאר, באמצעות עידוד העדפת רכישות מתוצרת הארץ. הממשלה תנחה את המשרדים השונים לפעול בהתאם לרוח החלטה זו ולפי הגדרת מוצרי כחול לבן בתקנות חובת מכרזים.

 

היתרונות הגלומות בהצעה זו הן רבות, אם נסתמך על בדיקת מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת; מהנתונים עולה שכל מיליארד שקל אשר יופנו מקניית מוצרי צריכה מייבוא לקנייה מתוצרת הארץ, יניבו כ- 2,750 משרות נטו (לאחר קיזוז המשרות מאובדן נתח ייבוא). כמו כן, הפניית מיליארד שקל מקניית מוצרי השקעה מחו"ל לקנייה מתוצרת הארץ יניבו כ- 1,125 משרות נטו.

 

סימון "כחול-לבן"

בהתאם להחלטה, שר התמ"ת יפעל בתיאום עם לשכת הארגונים הכלכליים לסימון מוצרים מתוצרת הארץ באופן שלצרכנים יהיה קל לזהותם. כמו כן, יוטל על ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים לצרף את העדפת מוצרים "כחול לבן" לרשימת ההצעות שיבחנו להיות הנושא המרכזי לשנת העצמאות התש"ע.

 

כן נקרא שר החינוך לשקול, בהתאם לסמכותו, ועל שר התמ"ת בתחום משרדו, לשלב את נושא העדפת תוצרת הארץ והערכים הגלומים בהעדפת צרכנית של תוצרת מקומית, בתכניות חינוכיות למוסדות חינוך. על מנכ"ל משרד התמ"ת יוטל להקים תוך 30 יום, ועדת היגוי בין משרדית ליישום תוכנית זו, אשר תסייע למטה "כחול לבן" שהוקם התמ"ת ותיתן הנחיותיה בדבר הפעולות הנדרשות לשם קידום התוכנית והשגת יעדיה.

 

בן אליעזר אמר כי "הנחלת ערכים ציוניים של צרכנות פטריוטית, היא מטרה חינוכית וכלכלית ראשונה במעלה. הנחלת הידיעה בקרב הציבור כי בכל רכישה של מוצר מתוצרת מקומית, כחלופה למוצר מיובא, יוצר האזרח מקומות עבודה, ומסייע לשכנו לשמור על מקום עבודתו, הנו יעד חינוכי ראשון במעלה".

 

טרם להחלטה, יו"ר לשכת התאום של הארגונים הכלכליים ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, קרא למקבלי ההחלטות, לצרכנים, ולעסקים "לפעול יחד למען חיזוק התעשייה הישראלית ועובדיה ולחיזוק המשק". לדבריו,
"עכשיו הזמן לקנות תוצרת כחול לבן - הדבר יגדיל את כושר הייצור המקומי; ימנע פיטורים של אלפי עובדים; יוסיף אלפים רבים של מקומות עבודה ויחזק את התעשייה בישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוצרים ישראלים יסומנו בתו מיוחד
צילום: AP
מומלצים