שתף קטע נבחר

חוק האלכוהול של נתניהו: בלי פיצוציות, בלי הנחות

אחרי 21:00 תיאסר שתייה בפומבי, שטחי מכירת אלכוהול מיוחדים יתוחמו וגם תחנות הדלק על הכוונת של הממשלה. מה אומרים בפיצוציות על ההמלצות לקראת חקיקה?

ממשלת ישראל יוצאת למאבק באלימות ובתאונות הדרכים. האמצעי - הגבלת מכירת האלכוהול. על רקע גל האלימות שפקד את המדינה לאחרונה, בממשלה פנו לרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול כדי שתגבש המלצות לקראת חקיקה בנושא, עליה כבר הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו. במסגרת החוק המתוכנן תיאסר מכירת אלכוהול בפיצוציות ובתחנות דלק, הפרסום ושעות המכירה יוגבלו, ולנהגים צעירים וכאלו שמקצועם הוא נהיגה יהיה אסור לשתות אלכוהול כלל.

 

בתחנות דלק יש כיום חנויות שבהן אפשר לקנות משקאות חריפים, מה שמקל על נהיגה בגילופין בדרך. ברשות מציינים לרעה גם את הפיצוציות, שלדבריהם, "פורחות סביב מוקדי הבילוי כפטריות אחר הגשם. בני נוער קונים שם אלכוהול ללא הגבלה. הכוונה היא לאסור מכירת אלכוהול באופן גורף ולכל הגילאים בפיצוציות או הקיוסקים".

 

גם השתייה במקומות ציבוריים ככל הנראה תיאסר או תוגבל: "בני נוער נוהגים להתכנס בחבורות ולשתות לשוכרה במקומות פתוחים וציבוריים לפני יציאה למוקד בילוי, או שזה הבילוי", אמר ל-ynet מנכ"ל הרשות, יאיר גלר. לפיכך, האלכוהול יימכר רק בחנויות המיועדות לכך או במרכולים בתוך שטח תחום, שהכניסה אליו לא תותר לקטינים.

 

מתגייס למאבק. נתניהו (צילום: AP) 

 

על פי אחת מההצעות לחוק המתגבש, אדם לא ישתה משקה משכר ולא יחזיקו במיכל או בקבוק פתוח במקום ציבורי בין השעות 21:00 ל-7:00. קצין משטרה בדרגת רב-פקד ומעלה יהיה רשאי לתת היתר למקומות וזמנים מסויימים שבהם ניתן לשתות אלכוהול.

 

על פי הנתונים של הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, 49% מבני הנוער בישראל מדווחים כי הם שותים אלכוהול. 25% מבני הנוער מודים שהשתכרו בשנה האחרונה ו-84% מקרב בני הנוער ממשפחות עולים ממדינות חבר העמים שותים אלכוהול. 17% מבני הנוער שעלו לארץ השתכרו לפחות שש פעמים בשנה האחרונה. 73% מקרב נפגעי אלכוהול המטופלים במרכז טיפולי נהגו באלימות כלפי בת הזוג.

 

"הציבור ליברלי מדי"

ראש הממשלה נתניהו אמר היום כי הממשלה מתכוונת לחוקק חוקים שיגבילו את המכירה והשימוש באלכוהול עד השעה 9 בערב. "אני חושב שהדברים שאני אומר, בכללותם, יצמצמו מאוד את השימוש באלכוהול והמכירה", אמר נתניהו ביום שידורים מיוחד של גלי צה"ל וקול ישראל. "אנחנו גם נאסור מכירת אלכוהול בפיצוציות ובתחנות דלק. אתם יודעים מה קורה כששותים בתחנת דלק אלכוהול. אנחנו גם נוסיף חובת הצגת תעודה. הדברים הללו בהחלט אפקטיביים. אנחנו נוסיף גם את החמרת הרף של מציאת האלכוהול בדם לנהגים".

 

גלר אמר כי הוא מקווה שהחקיקה וקמפיין ההסברה שיתלווה אליה יחלו במהרה, וכי התערבותו של נתניהו תבטיח מסלול מהיר. "הציבור מאוד ליברלי בהתייחסותו לאלכוהול, לא מבינים מה הנזקים הישירים והעקיפים של השתייה החריפה", הוא אומר. "חייבים מערכת רחבה של ההסברה בבתי ספר ומוסדות שונים, לשנות במהרה את האווירה הציבורית. צריך להגיע לכולם וזה תהליך של כמה שנים, אבל חייבים להתחיל. בין היתר אנחנו גם מנסים להעביר את המסר שאם כבר שותים אז לעשות את זה בצורה מבוקרת - להיות אחראי - כי בני נוער שותים כמויות גדולות ולא הם ולא הוריהם מודעים לסכנות".


"המשטרה צריכה להשקיע בהרתעה" (צילום: עידו ארז)

 

"לא ממציאים שום דבר חדש" 

המנכ"ל גלר סבור שלא תהיה בעיה ליישם את החוקים בישראל. לדבריו, "אנחנו לא ממציאים שום דבר חדש. באירופה ובארצות הברית זה הצליח ואנחנו מעריכים שגם אצלנו זה יצליח. אנחנו בין המדינות היחידות בעולם, למשל, שניתן לרכוש בהן אלכוהול אחרי השעה 21:00 בכל מקום".

 

מאיר, בעלים של פיצוציה בנתניה, חושב שהחקיקה החדשה לא תפתור את בעיית האלימות וכי קטינים יצליחו להשיג אלכוהול בדרכים אחרות. "קטין שרוצה אלכוהול ישיג את זה בכל אופן,

במקום זה המשטרה צריכה להשקיע משאבים בהתרעה", אמר ל-ynet, "גל האלימות לא ייפתר מעצם איסור מכירת אלכוהול בפיצוציות. זאת דרך של ראש הממשלה להראות שהממשלה 'עושה משהו' - זה לא פותר את הבעיה".

 

הוא מספר שלא פעם הגיעו לפיצוציה שלו בני נוער שביקשו לקנות משקאות אנרגיה כשבידיהם משקאות אלכוהוליים שקנו בסופר מבעוד מועד. "הם מספרים לי שהם קונים את זה אחר הצהריים, יחד עם עוד דברים, ואז המוכרת בכלל לא מתייחסת לעצם העובדה שמדובר באלכוהול. לנו יש פחות כוח מלסופרים. זוהי פגיעה רצינית בנו". בעלת קיוסק נוספת מנתניה הוסיפה: "אם ביבי ייתן לי עשרת אלפים שקלים כל חודש, אני מוכנה לסגור כל ערב בעשר את הפיצוציה ולא למכור אלכוהול".

 

בהכנת הידיעה השתתף עידו ארז
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכירת אלכוהול בפיצוציות תיאסר
צילום: עידו ארז
יאיר גלר. בני נוער שותים כמויות גדולות
מומלצים