שתף קטע נבחר

בחירות חוזרות בעוספיה: "המצביעים" היו בחו"ל

המפקח על הבחירות אישר להצביע באמצעות תעודה ללא תמונה - והזיופים חגגו. ממסמך של משרד הפנים התברר: 23 מה"מצביעים" כלל לא היו בארץ

בית המשפט המחוזי בחיפה הורה בצהריים (א') לבטל את תוצאות הסיבוב הראשון בבחירות למועצת עוספיה, ולקיימן מחדש במתכונת מלאה. זאת, לאחר שהתברר כי רבים מה"מצביעים" כלל לא שהו בארץ בזמן הבחירות.  

 

ההחלטה התקבלה בעקבות ערעור שהגיש אחד המועמדים, ממנו עולה כי המפקח הארצי על הבחירות הורה לאפשר למחזיקי תעודת זהות ללא תמונה - להצביע גם ללא חותמת מיוחדת של שר הפנים. משרד הפנים מאפשר לנשים דרוזיות ומוסלמיות לשאת תעודת זהות ללא תמונה מסיבות דתיות, אך מתנה זאת בחותמת "בהיתר שר הפנים" - שלא הופיעה במקרה זה.

 

בבחירות, שנערכו ב-18 באוגוסט - זכה וג'יה כיוף ברוב של כ-35 אחוזים. אחריו הגיע בהיג' מנסור שזכה בכ-18 אחוזים. המועמד השלישי, ריאד מנסור, זכה אף הוא בכ-18 אחוזים, ובסך הכל ב-15 קולות פחות מהמועמד השני. שני מועמדים נוספים, עזאם שבלי וסולימאן אבו-רוכן, זכו ב-15 אחוזים מהקולות כל אחד.

 

בתום ספירת הקולות - לאחר שהתברר כי איש מהמועמדים לא קיבל 40 אחוזים מקולות הבוחרים - הוחלט על סיבוב שני בין כיוף לבהיג' מנסור.

 

"לבחון את הנחיות המפקח על הבחירות"

בערעור, שהגיש המועמד ראיד מנסור באמצעות עו"ד אדם פיש מחיפה, נטען כי בעקבות הנחיית המפקח על הבחירות, הצביעו 28 אנשים שכלל לא שהו בארץ באותה עת. ממסמכים של משרד הפנים התברר כי אכן 23 מה"מצביעים" - שהו בחו"ל בזמן הבחירות.

 

סגן נשיא בית המשפט המחוזי, השופט שמואל ברלינר, קיבל את הטענה לפיה יש לקיים בחירות מלאות חדשות. הוא דחה את טענת מנהל הבחירות, שיש לערוך בחירות חוזרות רק בשתי קלפיות בה

 התברר כי מספר הזיופים גבוה. השופט הסביר כי קיומה של הצבעה חלקית עלול להגביר את הסבירות להטיית התוצאות והגברת המניפולציות.

 

עוד ציין כי ראוי שהנחיית המפקח על הבחירות, לאפשר הצבעה בתעודת זהות ללא תמונה, תיבחן על ידי היועץ המשפטי לממשלה. עד אז הורה כי לרשום כל מקרה של הצבעה בתעודה ללא תמונה, ולבצע - במידת האפשר - זיהוי באמצעות תעודה נוספת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבחירות המקומיות (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים