שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כוורת חוזרת: ביקור במכוורות

  מתי בפעם האחרונה נפגשתם עם דבוראי או ליקקתם דבש טרי ממכון רדייה? לקראת ראש השנה פותחות מכוורות בכל הארץ את הדלת למבקרים. הזדמנות אחרונה

  לקראת ראש השנה, ענף הדבש והמכוורות פותחים דלת לעולמם המרתק של הדבוראים ויצרני הדבש. במסגרת פסטיבל הדבש השישי, שיימשך עד 5 בספטמבר, מציעים מכוורות בוטיק ומשקים חקלאים מצפון ועד דרום מגוון פעילויות לילדים ולמשפחה בנושא הדבש. חלק מהמקומות יפעלו במתכונת החגיגים גם במהלך ימי ראש השנה עצמו - 18-20 בספטמבר.

   

  המבקרים יכולים לצפות בסרט קצר על חיי הדבורה, והדבוראי יסביר על כלי העבודה ועל ציוד המכוורות מאז ועד היום. אפשר לצפות מקרוב בכוורות שקופות, בתהליך רדייה עצמית של דבש, וליהנות מהדגמת תהליך הפקת הדבש מאיסוף הצוף ועד הגעת הדבש לצנצנת. בכל מרכז מבקרים יש גם לילדים הפעלה מאתגרת בפינות יצירה בדבש, הכנת נרות מדונג ועוד. לקבלת מידע על מועדי הפעילות באתר מועצת הדבש.‬

   

  צפון

  כוורת הבוסתן

  אירוח באוהל דרוזי שכולל פינת טעימות דבש וקפה, צפייה בכוורת שקופה, הסברים על חיי הדבורים ורדיית הדבש. פינת יצירה

  לילדים בדונג וצביעה בחרס, פינת חי, רכיבה על גמלים ושעוני שמש מקוריים שנבנו על ידי הבן של בעל הבית. הפעילות חינם, כולל קפה/תה על חשבון הבית וטעימות של דבש וריבות תוצרת בית. מה עוד? ארוחות חלביות של פיתה דרוזית עם דבש או לבנה לצד כוס תה צמחים או קפה דרוזי. אפשר לרכוש דבש מפרחי בר ואקליפטוס, ריבת תאנים, תבלינים, זיתים סורים ושמן זית.

  מיקום: פקיעין.

  מחירים: 30 שקל לחצי קילו דבש, 50 שקל לקילו. קרם לעור הפנים ולכפות הרגליים שיעיל בטיפול בעקיצות, שפשפת, פטריות וכאבי שרירים עולה 25 שקל.

  פרטים נוספים: ‭052-2477897‬ ג'מאל.

   

  דבש מכמנים

  הנוף המדהים של הר כמון מזמן למבקרים גם הכרות עם מכוורת "דבש מכמנים" ועם עולמן המופלא של הדבורים. השילוב בין האתר "דרך התנ"ך אל הטבע" למכוורת מבטיח חוויה מיוחדת. הביקור כולל צפייה בסרט על חיי הדבורים והדבש, צפייה בכוורת זכוכית, כוורת כדים, ביקור במכון רדיית הדבש וטעימות דבש משבעה סוגים שונים של פרחי הגליל. יש גם הדגמה של אפיתרפיה, ריפוי בעזרת מוצרי הדבורים. ניתן לרכוש כאן דבש שיזף בר (ייחודי למקום‭,(‬ אבקת פרחים, מזון מלכות, פרופוליס, דונג טבעי ואריזות שי לחג. פתוח בכל ימי הפסטיבל.

  מיקום: מכמנים.

  מחירים: הכניסה חינם. ‭60–55‬ שקל לקילו דבש.

  מה עוד? סדנאות לכל המשפחה: הכנת בושם המשחה מדונג דבורים ושמנים ארומתרפיים. פיסול בדונג טבעי. בתיאום מראש ובתשלום.

  פרטים נוספים: ‭052-2476768‬ רוני.


  כוורנים בעבודתם (צילום: יגאל מרקוביץ')

   

  ניחוח הגליל

  המכוורת במצפה מתת (על כביש הצפון) נמצאת בבית אבן גלילי ומוקפת בחורש טבעי ובבוסתנים הנושקים לשמורת טבע. מרעה הצוף הוא באזור שבין הר מירון, נחל דישון והחרמון. ניתן לראות רדייה עצמית של דבש המכוורת, היכרות עם כוורת שקופה, טעימות דבש יחודי מפרחי החרמון, פגישה עם דבוראי. לרכישה גם שיכר דובדבנים, ריבות ביתיות מפירות העונה, שמן זית, לבנה ועוד. פתוח בכל ימי הפסטיבל, בתיאום טלפוני מראש.

  מיקום: מצפה מתת.

  פרטים נוספים: ‭04-9870603 ,050-2819039‬ אפרים.

   

  פרחי הגליל

  נגה ראובן, המומחית לגידול מלכות של מכוורת פרחי הגליל, מסבירה לקהל על חיי הדבורה ועל תהליך הפקת דבש, כולל הדגמה בבית הייצור המקומי. במהלך ההדרכה עופפו הדבורים בחדר, ואנחנו למדנו לא לפחד. למדנו גם שמומלץ לקנות דבש שלא חומם. במקום מייצרים דבש מצמחי מרפא כמו לבנדר נגד בעיות עיכול וכאבי ראש, דבש מזוטה שיעיל להצטננות ולשיעול, דבש מלואיזה להקלה על כאבי בטן ודבש מרווה להקלה על שיעול.

  מיקום: מושב מנות.

  מחירים: 10 שקלים כניסה, 10 שקלים לפעילות הילדים, 20 שקל לצנצנת דבש.

  מה עוד? אוהל מיוחד לפעילות ילדים עם פינות יצירה, פינת פיסול בדונג, משחק שבו הילדים מתחפשים לדבורים ואוספים צוף בקשית. למבוגרים יש פינת קפה מול הנוף הגלילי, ופינת טעימות משמונה סוגי דבש.

  זמני פעילות: א‭-'‬ה' ‭,19:00-15:00‬ שישי ‭.17:00-10:00‬

  פרטים נוספים: ‭054-4967420 ,04-9806005‬ נגה.

   

  דבורת התבור

  הפגישה עם יגאל בן זאב, הדבוראי שמקבל את פני הקהל, היא חוויה בפני עצמה, בזכות הסגנון המיוחד של ההדרכה. במרכז המבקרים יערכו במהלך פסטיבל הדבש סיורים והדגמות: איך מכינים ממתקי בריאות מדבש בטעם של פעם, כמו סוכריות דבש טבעיות ללא חומרים משמרים וללא צבעי מאכל. כל 20 דקות יוצא סיור למכון הרדייה שכולל ביקור במצפה דבורים. הילדים לומדים להכין שוקולד דבש אינדיאני, מציירים על משי ומכינים שלט חול לדלת. מיקום: שדמות דבורה למרגלות הר תבור.

  מחירים: כניסה ‭39 -‬ שקל למבוגר, 20 שקל לילד. ממרח דבש שוקולד - 25 שקל, קילו דבש קוצים - 48 שקל.

  מה עוד? מגדלים כאן תולעי משי, כולל הדגמה והסבר על כל התהליך.

  זמני פעילות: כל ימי הפסטיבל, ‭.17:00-9:00‬ פרטים נוספים: ‭050-5637645 ,04-6769598‬ זאב.


  מחווה לדבורים (צילום: טל שוורץ)

   

  מכוורת קורן

  אפשר לפתוח את הביקור כאן בביקור בגן הבוטני שבו צמחי תבלין ואחר כך לקבל הסבר בנושאי גידול דבש ודבורים, לבקר בכוורת שקופה ולהנות מהמחשה של חיי הדבורים ותהליך ייצור הדבש. יש גם מכירת דבש וריבות מתוצרת עצמית וחבילות שי מיוחדות לחג.

  מיקום: מושב מעונה.

  שעות פעילות: א‭-'‬ה' ‭,20:00-16:00‬ יום שישי ‭.16:00-10:00‬

  הכניסה חינם.

  פרטים נוספים: ‭050-5368557‬ משה.

   

  מכוורת הגליל

  בכוורת הזכוכית הענקית ניתן לראות את ריקוד הדבורה, את הפועלות החוזרות עם אבקת הפרחים והצוף. ניתן לחזות במלכה המטילה ביצים ובדבורים הבוקעות. במרכז המבקרים אולם תצוגה מסודר וסרט על חיי הדבורים והפקת מוצרי הכוורת: הדבש, הדונג, הפרופוליס, הפולן (אבקת פרחים) וארס הדבורה. בחנות המפעל יש מוצרי קוסמטיקה מדבש ומפרופוליס במחירים מוזלים, דבש בטעם אניס ובטעם מנטה.

  מיקום: קיבוץ שמיר

  זמני פעילות: כל ימי הפסטיבל מ‭09:00-‬ עד ‭.15:30‬

  מחיר כניסה: 5 שקלים לילד, כולל צנצנת דבש מתנה. מבוגר – כניסה חופשית.

  פרטים נוספים: ‭04-6947826‬ גרשון.

   

  השרון

  קנדל

  היכרות עם הכוורת ויושביה, תצפית על פרחי אקליפטוס, איסוף הצוף והכנת הדבש. צפייה והסברים על תהליך רדיית הדבש ועוד.

  מיקום: כפר פינס.

  זמני פעילות: ימים א‭-'‬ו' בתאום מראש.

  מחיר כניסה: מגיל 5 ומעלה, 20 ש' למבקר.

  פרטים נוספים: ‭050-5960164‬ יהודה.

   

  מכוורת עמק חפר

   יוצאים לסיור במפעל, כולל הסבר, טעימות דבש ומכירה של דבש במקום.

  מיקום: קיבוץ משמרות.

  הכניסה חינם.

  זמני פעילות: יום שישי, 4 בספטמבר, ‭.12:00-08:00‬

  פרטים נוספים: ‭04-6370105‬ יורם.


  מה מסתתר בקופסאות?

   

  השפלה והדרום

  משק לין

  פעילות בתחנות שונות העוסקות בנושא תהליך הפקת הדבש, תוך כדי משחק. צפייה בכוורת זכוכית וגם פינת יצירה שכוללת עבודה עם נרות דונג, הילדים יכולים להתחפש לדבורים ויוצאים למשימות בין הכוורות הפזורות בשטח הפרדס. בחנות הכפרית של משק לין ניתן לרכוש דבש בטעמים שונים, תוצרי בריאות נוספים המופקים במכוורת, מעדנים טבעיים, מוצרים אורגניים, מוצרי קוסמטיקה טבעית ואריזות שי מפנקות.

  מיקום: כפר בילו.

  זמני פעילות: בתיאום מראש. כל סבב פעילות נמשך כשעה וחצי.

  מחיר כניסה: 30 שקל לילד מגיל ‭15 ,3‬ שקל למבוגר מגיל ‭.12‬

  פרטים נוספים: ‭08-9415859‬ רינת.

   

  בית הדבש

  צפייה בעבודת דבוראי, סרטי וידיאו, יצירת נרות משעווה, טעימות דבש. יש גם סיור מודרך ב"קיבוץ של פעם" - מוזיאון של חפצים מראשית הקיבוץ ופעילות מודרכת להמחשת התקופה: נוסעים בעגלה רתומה לטרקטור וצופים בחליבת פרות ברפת. מה עוד? מומלץ לבקר באתר קרבות תש"ח ובאנדרטת אנילביץ‭.'‬

  מיקום: קיבוץ יד מרדכי.

  זמני פעילות: ‭14:00-11:00‬ כל ימי הפסטיבל .

  מחירים: כניסה - 16‬ שקל, מגיל ‭.3‬ סיור מודרך ב"קיבוץ של פעם" - 7‬ שקל מגיל ‭.6‬ נסיעה בעגלה רתומה לטרקטור ‭12 –‬ שקל מגיל 3.

  פרטים נוספים: 052-3923107 (ורד), או באתר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ללמוד על הדברים שמאחורי הדבורים
  צילום: דלית שחם
  מומלצים