שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עשו היסטוריה

  מאז שהיה ילד נמשך מיכאל בר זהר לספרי מתח היסטוריים. את חלק מהסופרים עליהם גדל הצליח לפגוש באופן אישי. הנה חמישה ספרים שהוא לא זז בלעדיהם

  ראשו של נשיא צרפת, הגנרל שרל דה גול, הופיע במרכז הכוונת ברובה הצלפים של המתנקש. הוא סחט את ההדק ו...רגע, רגע אחד! כולנו יודעים שדה גול לא נרצח בידי מתנקש. נכון, היו נסיונות להתנקש בחייו, אך כולם נכשלו ודה גול מת במיטתו. ועל אף שכל העולם ידע מה יהיה סוף הסיפור, ושהמתנקש לא יצליח לחסל את דה גול, הפך ספרו של פרדריק פורסייט "נשיא על הכוונת" לרב מכר עולמי ללא תקדים.

   

  הכרתי את פרדי פורסייט בפאריז, כששנינו היינו כתבי חוץ בזמן מרד הגנרלים נגד דה גול והנסיונות להתנקש בחייו. יכולתי לראות מקרוב, בעבודתו העיתונאית המדוקדקת, בארועים שהסעירו אותנו, בהוויה שבה חיינו באותם ימים גורליים - את הלבנים שמהם בנה פורסייט את אחת העלילות המזהירות בספרות המתח ההסטורית.

   

  בכתיבתו בלטו שלושת המרכיבים של ספרות המתח ההסטורית, שהפכו אותי לחסיד מושבע של הז'אנר עוד מנעורי: מרכיב ראשון – עלילת מתח מתוחכמת, עוצרת נשימה, שלא מרפה מהקורא עד שהוא מגיע לעמוד האחרון. מרכיב שני – בסיס היסטורי מוצק ואמיתי, המצריך מחקר יסודי ומדוקדק, ושחזור נאמן של תקופה, מקומות, התרחשויות הסטוריות, דמויות אמיתיות או כמו-אמיתיות. מרכיב שלישי – כתיבה מעולה, לעתים כתיבה ספרותית ברמה גבוהה, כמו אצל גרהם גרין וג'והן לה קארה, שגורמת הנאה עמוקה ואמיתית גם אצל חובבי ספרות מפונקים.

   

  ספריהם של גרין, לה קארה, לן דייטון, ג'ק היגינס ואחרים הרשימו אותי עד מאוד. כשבגרתי, החלטתי גם אני לנסות את כוחי בכיוון זה. אז הנה חמישה ספרי מתח היסטוריים שאהבתי במיוחד.

   

  נשיא על הכוונת - פרדריק פורסייט

  הספר מגולל את נסיונו של רוצח שכיר קר רוח וערמומי לרצוח את נשיא צרפת בעת מלחמת אלג'יריה. ארגון המחתרת הימני או.א.אס. שוכר את שירותיו תמורת רבע מיליון דולר ושולח אותו לפאריז, לחסל את דה גול ש"בגד במולדתו" ומתכוון לסגת מאלג'יריה "הצרפתית".

   

  המזימה נודעת לקצין משטרה צרפתי, המגייס את המשטרה והשירותים

  החשאיים כדי ללכוד את המרצח. כך נפתח משחק מצמרר של חתול ועכבר, המגיע לשיאו ברגע שבו מתחיל הרוצח, המכונה "התן", לסחוט את ההדק.

   

  הספר כאילו נלקח הישר מכותרות העיתונים, שכן באותה עת נערכו מספר התנקשויות בדה גול. הימין הצרפתי אף הציע לישראל שאנו נשלח רוצח ערבי שיתחזה לאלג'ירי ויחסל את דה גול בעת אירוע פומבי בפאריז. הדבר הגיע לראש הממשלה דאז, דוד בן-גוריון, והוא מיד הזהיר את נשיא צרפת; בכך הציל את חייו. הנה לכם עוד עלילה המחכה לסופר כמו פרדריק פורסייט.

   

  המרגל שחזר מן הכפור - ג'ון לה קארה

  שני ברשימה, אך ראשון באיכות הוא ג'ון לה קארה. עד היום הוא הכוהן הגדול של ספרות המתח ההסטורית. לה קארה היה איש

  השירותים החשאיים הבריטיים בכיסוי דיפלומטי בימי המלחמה הקרה בין העולם החופשי לעולם הקומוניסטי. כל ספריו מאותה תקופה היו מבוססים על ידע פנימי, מעמיק, של אותו עולם צללים עכור, המרכב ממזימות אפלות, בגידות, אכזריות, ועם זאת תחכום מדהים.

   

  לתמהיל הזה של שפלות ובוגדנות הוסיף לה קארה את כישרונו הספרותי המדהים, את רגישותו ואת הידע הרב שצבר. וכך נולד "המרגל שחזר מן הכפור" שהסעיר את העולם; אחת הדמויות המרכזיות בספר מבוססת על איש אמיתי שהכרתי באופן אישי: יהודי בשם מרקוס וולף, שהיה ראש שירותי הביון המזרח גרמנים. 

   

  הנשר נחת - ג'ק היגינס

  גם ג'ק היגינס שאב את העלילה של "הנשר נחת" ממאורעות היסטוריים וננעל

  על מלחמת העולם השנייה. ספרו המרתק מתחיל בצד הגרמני דווקא: שיגורה של יחידת קומנדו גרמנית לאנגליה כדי לחטוף את ראש ממשלתה וינסטון צ'רצ'יל, מאחוזה כפרית בה הוא מבלה ימים אחדים. לא, אל דאגה, צ'רצ'יל לא נחטף, אך העלילה המפותלת והמרתקת הדירה שינה מעיני מיליונים.

   

  חוד המחט - קן פולט

  מלחמת העולם השנייה סיפקה גם את הרקע לספרו המצוין של ידידי קן פולט, "חוד המחט". הכרתי את פולט כשהיה עוד בראשית דרכו, לפני 30 שנה. מדובר בבחור עדין, רגיש, נחבא אל הכלים, אך מוכשר להפליא. ב"חוד המחט" מתאר פולט מאבק עוצר נשימה בין גדול המרגלים של היטלר, שנשתל בלונדון, לבין השירותים החשאיים הבריטיים.

   

  יעדו של "המחט" הוא לגלות מתי ואיך תיערך פלישת בנות הברית לחופי

  צרפת. בעוד השירותים החשאיים הבריטיים דולקים אחריו, מצליח המרגל לגלות את הסוד ויוצא אל הים הסוער שם ממתינה לו צוללת גרמנית, אולם, שוב, בזכות כישרון כתיבה, עלילה הפכפכה וחכמה, ומחקר היסטורי מרשים - מצליח הסופר לגרוף אותנו לתוך סיפור שאת סופו כולנו יודעים, ואף על פי כן.

   

  האיש שלנו בהוואנה - גרהם גרין

  את הקינוח בתפריט הקודר הזה מספק, בחיוך ובקריצת עין, גרהם גרין, מגדולי הסופרים בעולם. גרין התבונן

  בשירותים החשאיים הבריטיים בעיניים מבודחות, וראה בהם גם את הבירוקרטיים המרובעים, חסרי הדמיון, שפועלים לפי הספר כמו רובוטים שתוכנתו על ידי אנשים מרובעים לא פחות.

   

  בספר מתאר גרין סוכן בריטי של שואבי אבק, שיושב בבירת קובה (לפני המהפכה) ומנסה להשתכר למחייתו. מצבו הכלכלי מידרדר והולך, עד שהמושיע מגיע לפתחו בדמותו של מפעיל סוכנים בריטי, שמחפש לעצמו סוכן חשאי בקובה. הגיבור שלנו מתגייס ברצון ומאכיל את השירותים של הוד מלכותה בהבלי הבלים שמכניסים לכיסו ממון רב, וגורמים לבריטים להאמין שהוא מגדולי המרגלים שהיו להם.

   

  בביקורי בקובה השנה הלכתי בעקבות גרין, ואף זכיתי להתגורר במלון שהתפרסם בסרט הבלתי נשכח, המבוסס על הספר, בו כיכב אלק גינס.

   

  מיכאל בר זהר הוא היסטוריון וסופר. בימים אלה רואה אור בהוצאה מחודשת ספרו "אניגמה", שהודפס לראשונה לפני 30 שנה, תורגם ל-14 שפות, ועל בסיסו נעשה סרט הוליוודי

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בר זהר. הלך בעקבות גרין
  צילום: משה שי
  לאתר ההטבות
  מומלצים