שתף קטע נבחר

בחוץ הנצו רימונים, אבל אנחנו מטיילים בקניונים

ענת מדמוני, פריקית של טבע בכלל ויערות בפרט, לא תכננה לנהל מערכת יחסים עם חנון היי-טק, שלובש מותגים ומנגן שופן, אבל האהבה מפתיעה כל פעם מחדש. וכן, גם איש ההיי-טק הבורגני הפתיע, עם מתנה ברוח החג

למרות פערים שכמעט ואינם ניתנים לגישור, איש ההיי-טק ואני מתנהלים על פי השיר "צמודים בירידות, בעליות". הוא לומד להבחין בין עץ רימון לעץ אורן, ואני לומדת לזהות חולצת נאוטיקה ממרחק שלשה מטרים, למרות שמספר משקפי הוא 12 (ויש גם צילינדר).

 

מצוקות רבות לה לזוגיות של שני אינדיבידואליסטים, שאישיותם כבר עוצבה והתקבעה. מכל המצוקות מצוקתי העיקרית היא ההתברגנות. כשאני מתבוננת באחותי, גיסי והבננות (שהם, דרך אגב, משפחה מאושרת למדי), אני שואלת את עצמי: חיי לאן? כל חיי חייתי כרצוני, שזה אומר, הפוך משאר העולם. באמצע השבוע טיילתי ביער, ובשבתות ומועדים הסתגרתי בבית בלי להוציא את האף. איש ההיי-טק, לעומת זאת, מקדיש את מירב עיתותיו באמצע השבוע לכינור (בוקר וערב) ומוצא גם זמן לעבודה. אני התחביב שלו בסופי השבוע. כך, על מזבח הזוגיות, אני מקריבה את שבתותיי וחגיי ובאותה הזדמנות גם הולכת ומתברגנת.

 

וכך אנחנו מצטופפים בשבתות עם כל עמישראל ביער, עורכים מנגל עם חברים, ולפרקים יושבים במסעדה עמוסת גברים, נשים וטף מצווח, ומזמינים פרגיות וחומוס. מבחינתי לשוח ביער זאת עבודה, ובשר זו לא בדיוק כוס התה שלי, אבל מה לא עושים למען האהבה.


"לרימון יש ריח רק בשירים" (צילום: עומר שביט)

 

למרות חזותו החיננית, ועיסוקו מוכה המזגן, איש ההייטק הספציפי שלי, בניגוד לשאר בני מינו, ניחן בשאר רוח וברומנטיות בלתי מצויה. כל סופשבוע אני מקבלת זר פרחים ענק, וזוכה שינגן למעני בכינור את שופן. כשהוא מפזם בקולו הצרוד את שירו של קובי אפללו: "כי את, מה שהלב שלי בחר אחרי כל מה שהוא עבר...", זולגת לי דמעה בזווית העין.

 

כשהוא מצטט משיר השירים "נשכימה לכרמים, נראה אם פרחה הגפן, פתח הסמדר, הנצו הרימונים, שם אתן את דודי לך" אני יודעת שהבילוי שלנו במוצאי שבת יהיה בקניון. קטסטרופה שמבחינתי אין שנייה לה. ריחו השרוף של ההמבורגר נישא באוויר ומוזיקת מעליות מנקרת באוזניים.

 

כדי לפצות אותי על עוגמת הנפש של ביקור בקניון, איש ההייטק מפתיע למחרת עם עציץ של רימון ננסי. "אני יודע שאת אוהבת צמחים ריחניים" הוא אומר, "זה בשביל שתוכלי לשים במרפסת. "אכן צמח נפלא" אני אומרת, ולא מספרת כי לרימון יש ריח רק בשירים, ושרימון לא מתאים למרפסת עם הרבה צל כמו שיש לי.

 

רימון מצוי 'ננסי' - תעודת זהות

• מוצאו של הרימון המצוי (Pumica granatum) באיראן. הוא אינו גדל בר בארץ.

• הרימון הוא אחד משבעת המינים.

• בסעודת ליל ראש השנה נהוג לאכול רימון ולאחל "ירבו זכויותינו כרימון", כלומר, כמספרם הרב של גרגירי הרימון.

• הרימון מסמל בתרבויות שונות שפע, פריון, יופי וחוכמה.

• קיימות עדויות לסחר ברימונים בעת העתיקה. פפירוס מימי רעמסס השלישי מעיד על יבוא רימונים למצרים מארץ ישראל במאה ה-12 לפנה"ס.

• בעת החדשה פחתה צריכת הרימון בשל אי-הנוחות הכרוכה בקילופו ובפריטת גרעיניו, אולם מחקרים שביססו את ערכו הרפואי (השפעה על מערכת החיסון) הביאו לעלייה מחודשת בצריכתו ברחבי העולם.

• בניגוד לשיר המפורסם עץ רימון נטול ריח.

• רימון מצוי ננסי הוא בעל תכונות ומראה דומה לרימון המצוי, אך נמוך ממנו.

• זהו עץ נשיר או שיח בעל גזעים מרובים שמגיע לגובה שני מטר.

• הוא פורח באדום כתום באביב ובקיץ, ונותן פירות בסתיו.

• פירות הרימון הננסי אינם אכילים, הם קישוטיים בלבד.

• רימון ננסי יכול לגדול בכל אזורי הארץ.

• ניתן לגידול בקרקע או במיכל.

 

רימון מצוי - הוראות הפעלה

• רימון מצוי ננסי דורש קרינת שמש ישירה, או הצללה חלקית. בקרינה ישירה התפתחות הפרחים והפירות טובה יותר.

• נדרשת השקייה מועטה, העץ עמיד ליובש.

• גיזום בחורף לאחר שהעץ נותן פרי.

• העץ גדל במגוון קרקעות והוא עמיד לקרינה ולשרב.

 

אתם שואלים, ענת עונה

קוראים רבים שאלו האם כדאי לגדל בגינה ברוש לימוני. הברוש הלימוני (שמו המדויק הוא "ברוש גדול פירות לימוני") היה עץ אופנתי בגינון בשנות השמונים. הוא זכה לפופולריות עצומה בשל היותו ירוק עד, בשל צבעו המיוחד – ירוק בהיר כמעט צהבהב, צימוחו הנמרץ וניחוחו הלימוני העדין.

 

למרות שאני חובבת ברושים ידועה, הברוש הלימוני אינו חביב עלי כלל, ויש לציין שזו גם שאלה של טעם אישי. הצימוח המהיר שלו, גובהו המגיע עד ל–20 מטר והנפח העצום שהוא תופס אינם מותאמים לגינה ישראלית ממוצעת, שהיא בדרך כלל מיניאטורית. בנוסף, העץ רגיש למזיקים שונים כמו כנימות ופטריות. מחזה נפוץ הוא לראות עצי ברוש לימוני קטומי צמרת, המשמשים במקרים רבים כגדר חיה, מצהיבים ומתייבשים לאיטם לאחר מספר שנות גידול.

אופציה נהדרת במקום הברוש הלימוני הוא לשתול זנים שונים של ברוש מצוי. ברוש מצוי הוא חלק מן הנוף הים תיכוני ויש זנים העמידים ליובש ולמזיקים.

יש לכם שאלה לענת? שלחו אותה למייל madmony.a@gmail.com

 

האתר של ענת מדמוני

לכל הטורים של ענת


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עץ רימון ננסי. מי חשב שהוא יכול להיות גם מתנה רומנטית
באדיבות www.touch-store.co.il
פרי רימון בשל. מוצאו בכלל מאיראן
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ענת מדמוני היא ד"ר ליערנות
צילום: אפרת שליטא בונדי
לאשה בפייסבוק
מומלצים