שתף קטע נבחר

"ירי באוויר? למשטרה אין בעיה גם להרוג חרדים"

בעקבות עליית המדרגה במהומות בירושלים, מזהיר איש ההסברה החרדי, ישראל אייכלר, כי "זה יסתיים בהרוגים", ומאשים את המשטרה, התקשורת וההנהגה החרדית. יתד נאמן בהפוך-על-הפוך: "המפגינים לוקים בגישה חיובית לציונות"

העימותים בין כוחות המשטרה לקיצוני החרדים עלו מדרגה, וההסלמה בשטח מורגשת גם בעיתונות החרדית: ביום שאחרי הירי באוויר בעיצומה של הפגנה בלב ירושלים, חושש ח"כ לשעבר ישראל אייכלר, יו"ר "המרכז להסברה יהודית", כי מדובר רק ב"תחילת הסיפור". בתכניתו "כנסת ישראל" ששודרה אמש (ב') ברדיו קול חי הזהיר: "אני אומר לכם בפחד אימים שבסוף זה יסתיים בהרוגים".

  

אייכלר ציטט את דבריו של הרב מבריסק, מראשי המתנגדים לציונות, לפיהם "הציונים חשודים על רציחה", ואמר: "הרי אתם יודעים - כל המפגינים וכל מי שמארגן הפגנות כבר 60 שנה - שהם מסוגלים לירות. אתם רק לא יודעים מה הם מסוגלים עוד לעשות". לדבריו, "ודאי שהם יורים בנשק. הם מאומנים להרוג בנשק. הם הרגו כבר עשרות אלפי ערבים בנשק, אז יש להם בעיה עם כמה חרדים?".

  

בהמשך תקף הפובליציסט החרדי את ההנהגה הרבנית ש"לא קמה ואומרת STOP", ותהה: "מישהו מהרבנים יוכל להגיד אחר כך 'ידינו לא שפכו את הדם הזה?' ... מיהו האדם חסר האחריות ששולח נערים לקרב מבלי לצייד אותם אפילו בשכפ"צים?".

  

על מארגני ההתפרעויות אמר: "אנחנו מובלים על ידי כנופיה קטנה שלא אכפת לה בכלל שיהיה פה אש ויהיה פה דם. אדרבה, זה יעזור להם! אני מדבר על כנופיה קטנה של אולי עשרה אנשים, והם מובילים את כל היהודים היראים והשלמים, האחים שלנו ממאה שערים ... מה אנחנו רוצים פה, מלחמת אחים? זו הדרך לקרב יהודים? זה המסר שלנו לקירוב? ... יש מספיק דרכים להתקוממות אזרחית במסגרת החוק, בהפגנות סוערות במסגרת החוק, עם רישיון".

 

הרב אייכלר מאשים במידה רבה גם את התקשורת ש"מאיצה ומזרזת ומעודדת ודורשת מהמשטרה להיכנס בחרדים ולירות בהם על מנת להרוג". עוד אמר: "מי שחושב שכשיהיו פה הרוגים התקשרות הישראלים לא תצדיק את זה - ביודעי ובמכירי אני אומר לכם שהם יצדיקו את זה, כי אויבים הם לנו. אז איך במדינת אויב הולכים ומתגרים באומות?".

  

בהמשך השווה את העיתונות הישראלית לזו האנטישמית בתקופת השואה, וטען: "אנחנו חייבים לדעת שאסור לנו להתגרות כי יש עיתונים שיום יום קוראים לנו 'יודן' ואומרים שהיודן הוא אסוננו וכל ילד חרדי שנולד הוא אסון בשבילם. במצב כזה מותר להתגרות באומות? להפך! אנחנו צריכים להיות בגובה הדשא במדינה הזו".

  

יתד נאמן: "רומסים את זכויות הציבור החרדי"

גם העיתונות החרדית היומית התייחסה בצורה דומה לאירועי הימים האחרונים בבירה. "יתד נאמן" דיווח על "עליית מדרגה חמורה בהתנהלות המשטרה כלפי עוברי אורח בירושלים, תוך שימוש ברימוני הלם, בגז מדמיע, ביריות אזהרה באוויר ובהמשך עריכת מעצרי שווא ברוטאליים בעיר".

  

במאמר המערכת של העיתון נכתב: "מזה זמן רב חש הציבור החרדי כי התנהגותם של שוטרים רבים בעת ההפגנות ולאחריהן משקפת גישה עויינת ומחפירה הרואה ביהודים חרדים ציבור הנתון למשיסה שניתן לרמוס את זכויותיו הבסיסיות ולהתעלל בו ככל בעולה על רוחו של כל שוטר מזדמן ... אפילו צלמי עיתונות זרים המנציחים את האירועים עבור כלי התקשורת בחו"ל נדהמים מהמחזות המזעזעים של שוטרים יהודים המכים יהודים אחרים ועוצרים עוברי אורח תמימים".

  

"יתד נאמן" קרא לציבור שלא להשתתף בהפגנות שהן בגדר "פיקוח נפש", וכתב: "בשל כך הורונו גדולי ישראל כי אין דרכנו בהשתתפות בהפגנות קבועות ושיטתיות וכי הדבר נעשה רק במקרים נדירים ביותר ... ההחלטה לצאת להפגנות תחת שלטון הציונים נובעת מן התחושה המוקדמת הקיימת בתת הכרה של המפגינים כי 'ממשלה יהודית' ו'שוטרים יהודים' ינהגו בצורה מתחשבת ורחמנית יותר, ומי שמעריך כך את דעתם וגישתם הרי אף הוא לוקה בגישה חיובית לציונות, במידה מסויימת".

 

גם

במאמר שהתפרסם ביומון החסידי "המודיע" נטען כי אף אישיות רבנית לא קראה לצאת להפגנות. "לא ייתכן שנערים ייטלו את המושכות לידיהם, ויחליטו על דעת עצמם, בלי לשמוע דעת תורה צרופה של מאורי הדור, על מה מפגינים, אימתי מפגינים ובעיקר באיזו צורה מפגינים".  

 

"אי אפשר שלא לתת ביטוי לדעתם של רבים כי אכן כך נראית הפגנה כשהיא מנוהלת על ידי נערים מתלהמים, אשר גרמה לנזק עצום ולהשתוללות חסרת מעצורים. דברים אלו מתרחשים ויוצאים מכלל שלטה כאשר לא נשמעים לדעת תורה צרופה; כשההפגנה הופכת למטרה ולמקור לפריקת שעמום ותסכולים. הפגנה שיש עמה פורענות – אין עמה תורה, אין עמה דרך ארץ, אין עמה כלום".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישראל אייכלר
צילום: אלכס קולומויסקי
ההפגנות בשבת. "היינו למשיסה"
צילום: דודי ועקנין
"מי שלח את הנערים בלי שכפ"ץ"
צילום: AP
"אפילו התיירים משתוממים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים