שתף קטע נבחר

"עדיף מכלא": לימודים במעון לנערים עבריינים

נערים מרקע סוציו-אקונומי קשה, שהורשעו בעבירות אלימות, גרים במעון "מצפה ים". שם החלו את שנת הלימודים הבלתי שגרתית. כתבת ynet היתה שם

מעל פני השטח, היום הראשון ללימודים במעון "מצפה ים" בהרצליה דומה ליום הראשון בכל בית ספר אחר. התלמידים מתפזרים בכיתות, נפגשים בהפסקות ומשוחחים על חוויותיהם מהתקופה האחרונה. לעבריינים הצעירים זו ההזדמנות האחרונה להשתקם מבלי להיכלא. "בבית הספר הייתי רגיל לבוא בתחילת השנה ללימודים ואז להיות בבית או להסתובב, פה אין לי ברירה", אומר הנער ר'.

 

הנערים, כולם בני 13 עד 16, הגיעו למעון הפסטורלי של משרד הרווחה, בלב שכונה יוקרתית בהרצליה, לאחר שביצעו עבירות מין ואלימות. השיעור הראשון הוא שיעור במתמטיקה. בכיתה נכחו בסך הכל שלושה תלמידים, וא', שחגג לאחרונה בר-מצווה, התחנן לצאת להפסקת סיגריה.

 

"היום הראשון קשה לי", הוא מספר. "פתאום לחזור ולהתחיל ללמוד הרבה שעות, ולקום יותר מוקדם. ההרגשה ביום ראשון ללימודים שונה בבית ספר רגיל, אבל אני כבר לא ממש זוכר איך זה. קשה לי לשבת בכיתה", מסביר א'.


נערי "מצפה ים". תחושה משפחתית (צילום: עידו ארז)

 

כשההפסקה התחילה, יצאו הנערים מהכיתות ונפגשו להפסקת סיגריה. כל אחד מהם מקבל 10 סיגריות ביום, וכדי לחסוך הם מעשנים אותן יחד. הנושא החם בהפסקה הוא שפעת החזירים, שבה לקה אחד הנערים לפני כמה שבועות. בשל מחלתו, לא התקיימו פעילויות במעון. "סידרתי לכולם חופש. עכשיו אני בריא ואני גם יודע שלא אדבק יותר", הוא אומר.

 

נגרות ואופניים - לצד מתמטיקה ותנ"ך

המעון מציע לנערים השוהים בו, שמגיעים רובם מרקע סוציו-אקונומי קשה, שיעורים בנגרות, צורפות ורכיבה על אופניים, לצד שיעורים (אהובים פחות) כמו תנ"ך ומתמטיקה. הצוות החינוכי משגיח על הנערים במשך כל היום.

 

א' אומר: "אני כבר מחכה לצאת מכאן. זה לא המקום הכי טוב, אבל זה עדיף על בית סוהר. גם בחוץ לא ממש היה לי כוח ללמוד, הייתי הולך מכות הרבה". 


שיעור במעון. לא כמו בי"ס רגיל (צילום: עידו ארז)

 

מנהלת המעון, נילי בן-דור, מסבירה כי "חשוב מאוד לשים להם גבולות, הם מודעים לזה שכאן יש להם מסגרת חמה, שדואגים להם ואם הם לא ישתפו פעולה, הם ימצאו את עצמם במעצר. הם לא נערים רגועים, אבל אנחנו נותנים להם תחושה משפחתית והם יודעים שהם מוגנים - גם מפני החברים שנמצאים איתם".  

 

ברקע, נרקמות חברויות אמיצות בין הנערים. נער אחד, שסירב בתחילה לישון בחדר עם נערים עולים מאתיופיה, התחבר עמם לאחר זמן קצר. חבריו של נער אחר,

שלא הצליח להתעורר בבוקר לשיעורים, החליטו לעזור לו - ובכל יום, אחד מהם מעיר אותו, וכך התהליך השיקומי שלו לא נפגע.

 

בהפסקות, משחקים הנערים עם מדריכות מתנועת הצופים, שגם מסייעות להם בהכנת שיעורי בית. "זה מאוד משמח לראות את הנערים האלה משתתפים במשחקים ונהנים מהפעילות של הצופים" אומרת בן-דור. "יש הרבה חוויות, שהם חווים כאן לראשונה, הם משחקים באולינג, רואים סרטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנערים במצפה ים בשיעור
צילום: עידו ארז
הפסקה במעון. "בחוץ הייתי הולך מכות"
צילום: עידו ארז
מומלצים