שתף קטע נבחר

ירידה בייצור אופיום באפגניסטן; "פחות משתלם"

האו"ם מדווח על ירידה של יותר מ-20 אחוז בייצור אופיום באפגניסטן, המקור ל-90 אחוז מהסם שממנו מופק הרואין בעולם. הערכה: כוחות השוק גרמו לירידה ולא מאמצי כוחות נאט"ו

חדשות טובות מאפגניסטן: ייצור האופיום, המהווה מקור הכנסה חשוב לטליבאן, ירד השנה בשיעור של 22 אחוזים - כך הודיע היום (ד') האו"ם. ההסבר לכך נעוץ, לפי ההודעה, בירידה במחיר הסם, שגרמה לחקלאים רבים לעבור לגידולים אחרים.

 

לפי הדו"ח השנתי של האו"ם בנושא, כ-1.6 מיליון אפגנים המהווים 6.4 אחוזים מאוכלוסיית אפגניסטן, מעורבים בסחר בסמים לא חוקיים. מדובר בירידה לעומת הדו"ח המקביל אשתקד, אז דווח על 2.4 מיליון מעורבים בסחר.

 

בעוד שהתעשייה נשלטת בעיקר על-ידי כנופיות ופקידים מושחתים, הטליבאן נוהג להרוויח אף הוא בעקיפין, באמצעות מס על החקלאים והמבריחים בתמורה למעבר בטוח. אפגניסטן נחשבת כבר שנים ליצואנית של כ-90 אחוזים מהאופיום בעולם, ממנו מופק גם סם ההרואין. ב-2007 היא שברה את כל השיאים הקודמים, אך מאז חלה ירידה עקבית בייצור.


שדות פרג לנצח? כנראה שלא. חקלאים באפגניסטן (צילום: AFP)

 

"אלו חדשות טובות, שמראות שאפשר להתקדם", אמר מנהל משרד האו"ם לענייני סמים ופשיעה (UNODC), אנטוניו מריה קוסטה, בדו"ח שפרסם. לפי הדו"ח, 6,900 הטונות של אופיום שיוצרו באפגניסטן הציפו את השוק העולמי, שהביקוש בו עומד על כ-5,000 טונות "בלבד" - דבר שהוביל לירידה במחירים שכמוה לא הייתה מאז שנות ה-90'.

 

"יש מלאים... בדרום אפגניסטן, בפקיסטן ומקומות אחרים. הם יכולים לשמש כדרך למימון טרור ברחבי העולם, לא רק באזור", אמר קוסטה. לפי הדו"ח, הירידה המשמעותית ביותר בגידול האופיום חלה במחוז האלים ביותר באפגניסטן, הלמנד, שבו הגבירו הכוחות האמריקנים והבריטים את פעילותם נגד הטליבאן.

 

על פניו, נראה שהירידה נובעת מהיגיון כלכלי פשוט. בעוד

שחקלאים יכלו להרוויח ב-2003 להרוויח פי 27 בגידול הפרג לייצור אופיום לעומת חיטה, ב-2007 הסכום עמד על פי 10 בלבד, ובשנה שעברה פי 3 - מחיר שכבר לא הצדיק את העבודה המרובה והסיכון הכרוך בכך.

 

הירידה במחירים גרמה לירידה של כ-40 אחוזים בשווי גידולי האופיום האפגני, שנאמד בכ-438 מיליון דולר. אופיום מהווה עתה רק 4 אחוזים מהתוצר האפגני, לעומת 7 אחוזים ב-2008 ו-27 אחוזים ב-2002 - שנה אחרי שהטליבאן הודח מהשלטון. לדברי קוסטה, "מוקדם לדעת אם הירידה בגידול בשנתיים האחרונות מהווה תיקון לפי צרכי השוק, או מגמת ירידה קבועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הביקוש לא עלה, שוק האופיום הוצף
צילום: AFP
מומלצים