שתף קטע נבחר

האם החרדים יסגרו את AM:PM בשבת?

אמצעי תקשורת חרדיים פרסמו שדודי ויסמן, בעלי רשת שפע שוק, מנהל מגעים עם הרב אלישיב במטרה להביא להסרת החרם החרדי על AMPM. האמצעי: סגירת סניפים בשבת

בשבועות האחרונים מתנהלים מגעים בין נציגיו של בעלי שפע שוק, דודי ויסמן, לבין ביתו של הרב יוסף שלום אלישיב ממובילי החרם נגד הרשת, במטרה להביא לסגירת חלק מסניפי רשת המרכולים AM:PM בשבת בתמורה להסרת החרם.

 

המנכ"ל החרדי של רשת שפע שוק, ישראל קלרמן, המקורב בעצמו לרב אלישיב, אישר ל-ynet כי יש התקדמות במגעים להסרת החרם, וכי במסגרת זו נסגרו באחרונה בשבת כמה סניפים של AM:PM. עם זאת, קלרמן הדגיש כי אין שום סיכום בעניין.

 

הידיעה פורסמה לראשונה באתר האינטרנט החרדי לדעת.נט גם העיתון החרדי יתד נאמן, המזוהה עם הרב אלישיב, פרסם הבוקר ידיעה בולטת על סיכום שהושג בסגירת חלק מהסניפים, והביע תקווה כי המהלך יימשך עד לסגירת הרשת כולה בשבתות. עצם העובדה שבעיתון המזוהה עם אלישיב מפרסמים ידיעה על קיומם של מגעים אלה היא הצהרת כוונות שהסכסוך הולך להגיע לפתרונו. 

 

חרם צרכנים או מלחמה על נתחי שוק?

בניגוד לכלל החברה הישראלית, כשמנהיגים חרדים מורים על חרם - בחברה החרדית עושים ושומעים. ב-12 במרס 2008, הורתה ועדת הרבנים של גדולי ישראל "למען קדושת השבת" לצרכנים החרדים להחרים את כל החברות שבבעלותו של דודי ויסמן, בעל השליטה בקבוצת דור אלון ובהן "שפע שוק", "דור אלון" ו"הריבוע הכחול", המפעילה את מגה.

 

זאת משום שויסמן, שרכש את רשת המרכולים לפני כשנתיים, הפך אותה לכשרה והפסיק את ההתקשרות שלה עם "מעדני מזרע", אבל לא עשה את הצעד הבא: סגירת המרכולים בשבת. מרכולי AM:PM פועלים ברחבי תל-אביב, גבעתיים ורמת גן, 24 שעות ביממה, כולל שבת. אחד הסניפים שלה בתל-אביב ממוקם ברחוב שינקין פינת אחד העם, מתחם בו חיים חרדים וחילונים אלה לצד אלה. תושבי השכונה החרדים התלוננו על פתיחת הסניף בשבת וויסמן הסכים לסגור את הסניף בשבת, ואף סגר אי אלו סניפים נוספים, אולם אבל סירב לסגור אחרים, אחרי שטענו נגדו שהוא גורם לחילול שבת במרכזי ערים.

 

התוצאה: הצרכנים החרדים החרימו את סניפי "שפע שוק" של ויסמן, דור אלון איבדה נתח שוק משמעותי, והצניחה בהכנסותיו של ויסמן היתה של עשרות אחוזים. חברה שלא היה לה את תמיכת דור אלון היתה קורסת. סניפי שפע שוק רבים הפכו לסניפי רשת הדיסקאונט מגה בול, ורשת המרכולים השלטת היום בשוק החרדי היא רשת "יש", של שופרסל, שקמה במקרה או שלא במקרה שלושה חודשים אחרי החרם. 

 

את תגובתו של דודי ויסמן לא ניתן היה להשיג עד למועד פרסום הידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים