שתף קטע נבחר

הולנד: ארגון יואשם בהפצת קריקטורה על השואה

ארגון ערבי שפרסם קריקטורה המטילה ספק בכך ש-6 מיליון יהודים מתו בשואה יועמד לדין. להגנתו טען: זאת תגובה לצביעות ההולנדית, על אי העמדתו לדין של מפיץ איורי מוחמד

מלחמת קריקטורות: ארגון תרבות ערבי-הולנדי בשם "הליגה הערבית-אירופית", יואשם בהפצת שנאה, בעקבות פרסום קריקטורה הרומזת כי מותם של שישה מיליון היהודים בשואה הוא הונאה - כך אמרו היום (ד') תובעים בהולנד. לטענת הארגון, הקריקטורה פורסמה בתגובה להחלטה שלא להעמיד לדין פוליטיקאי הולנדי שהפיץ מחדש את הקריקטורות הדניות של הנביא מוחמד.

 

התובע הציבורי בעיר אוטרחט אמר כי הקריקטורה פוגעת ברגשותיהם של יהודים, ולכן מהווה אפליה בלתי חוקית. התובעים מתכוונים להאשים את הארגון "בהעלבת קבוצה והפצת תמונה מעליבה". הדוברת מארי הלבייק אמרה כי העונש המרבי על העבירה הוא שנת מאסר בפועל, אך סביר יותר שאם תהיה הרשעה בפרשה, ייגזר על הנאשמים קנס בסך כ-6,700 דולר.

 

בקריקטורה המדוברת מוצגים שני גברים יהודים העומדים לצד ערימה של שלדים ושלט שעליו כתוב "אושוויץ". אחד מהם מכוון מקל לעבר השלדים ואומר "אני לא חושב שהם יהודים" והשני משיב: "אנו צריכים להגיע איכשהו לשישה מיליון". הזרוע ההולנדית של "הליגה הערבית-אירופית" טענה להגנתה כי אינה מטילה ספק בקיום השואה, אך פרסמה באתרה הרשמי את הקריקטורה כ"מחאה אזרחית" על הצביעות ההולנדית.


הקריקטורה השנויה במחלוקת שפרסם הארגון הערבי

 

יושב ראש הארגון, עבד אל-מותאליב בוזרדה, הסביר כי מדובר במחאה על כך שהתובעים החליטו שלא הגישו כתב אישום נגד חבר הפרלמנט הימני חירט וילדרס, שיצר את הסרט "פיטנה" (מלחמת אחים בערבית), שבו הוצגו הקריקטורות השנויות במחלוקת של הנביא מוחמד. האישומים נגד וילדרס, שמנהל קמפיין נגד האיסלאם ומבקש להקשיח את חוקי ההגירה, בוטלו אחרי שתובעים אמרו שדבריו כוונו נגד מוחמד ולא נגד כל המוסלמים.

 

בוזרדה אמר כי האישומים נגד הליגה הערבית-אירופית "מוכיחים את מה שהמוסלמים טענו במשך עשורים. חופש הביטוי הוא רק תירוץ שנועד למרר את חיי המוסלמים... ואם הם מנסים להאיר את הצביעות הזו, זכות זו נשללת מהם". עוד טען כי לפי ההיגיון ההולנדי, כל אחד אמור להיות זכאי לפרסם חומרים מעליבים במסגרת הדיון הציבורי.

 

רוני נפתניאל, מהמרכז לתיעוד על ישראל, שהגיש

 את התלונה נגד מפיצי הקריקטורה, אמר כי ליהודים לא היה כל קשר לקריקטורות של מוחמד, ולכן אין זה הגיוני שהליגה תגיב כך. "תארו לכם שיהודים הולנדים יעליבו מוסלמים בכל פעם שישמעו הערה אנטישמית. איזה מן עולם פרוורטי זה יהיה?", תהה.

 

מוסלמים מהווים כ-6 אחוזים מאוכלוסיית הולנד, המונה כ-16.5 מיליון בני אדם. רבים מהם באו להולנד בגל הגירה גדול בשנות ה-90'. מאז תחילת העשור התחזקו תנועות ימניות כגון מפלגת "החירות" של וילדרס, הקוראות להקשיח את חוקי ההגירה, בין היתר בעקבות הרצח של הבמאי תאו ון-גוך ב-2004, בידי מוסלמי קיצוני שחש נפגע מסרט שהכין על היחס לנשים באיסלאם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חירט וילדרס. פרסם מחדש את איורי מוחמד
צילום: AP
מומלצים