שתף קטע נבחר

"מיידוף הלבנוני": חיזבאללה הפסיד 683 מיליון ד'

לבנון סוערת ביומיים האחרונים מאז שנחשף כי איל ההון השיעי סלאח עז א-דין עמד בראש הונאת פונזי בשווי יותר ממיליארד דולר. העיתון "אל-ווטן" מדווח כי חיזבאללה היה הקורבן העיקרי, לאחר שהשקיעו בעסקיו של עז א-דין הון עתק שקיבל מאיראן

המשבר הכללי פוגע גם בטרור. ארגון חיזבאללה איבד 683 מיליון דולרים לאחר שהשקיע בעסקיו של איל ההון הלבנוני סלאח עז א-דין שהתגלה כנוכל. כך דיווח היום (ד') העיתון "אל-ווטן", היוצא לאור בכוויית. הפרשה נחשפה השבוע בלבנון והיכתה בתהדמה את המוסלמים השיעים - הנפגעים העיקריים.

 

העיתון הלבנוני "א-ספיר" חשף שלשום כי עז א-דין חשוד שעמד בראש הונאת פונזי בשווי של יותר ממיליארד דולר. הפרשה עוררה סערה בלבנון, כיוון שאיש העסקים - שכבר זכה לכינוי "מיידוף הלבנוני" - הוא דמות מוכרת וידועה במדינה.

 

בעל הטור פואד אל-האשם פרסם במאמרו ב"אל-ווטן" כי חיזבאללה השקיע כסף רב בעסקיו של עז א-דין. לפי הדיווח, ארגונו של חסן נסראללה ביקש

לגלגל אליו את סכומי העתק שקיבל מאיראן במטרה שישקיע את ההון ביבשת אירופה ובאמריקה, ובמיוחד בארצות הברית, בגרמניה, בצרפת ובספרד.

 

עוד דווח כי עז א-דין עצמו נעצר לפני ארבעה ימים בביירות על ידי מנגנון הביטחון של חיזבאללה בשעה שניסה להימלט דרך נמל התעופה הבינלאומי בבירה. קודם לכן, הוא העביר את כל הכסף שצבר לחשבונו הפרטי. גורמים בלבנון טענו כי הוא עשה זאת בסיוע של מנגנוני מודיעין מהמערב.

 

עז א-דין (47), תושב הכפר מערוב הסמוך לצור, עשה את הונו הגדול בשנות ה-80 מחברת נסיעות שהקים לטובת יציאה לעלייה לרגל למכה. במרוצת השנים הוא הקים שורה של עסקים משגשגים, בהם בית הוצאה לאור "דאר אל-האדי", שמומן על ידי חיזבאללה.

 

ארגון הטרור השיעי העביר לידיו כסף לא רק מאיראן אלא הון שמקורו גם בכוויית וסעודיה. אולם חיזבאללה אינו היחיד שהפסיד כספים. על פי דיווחים

בתקשורת הערבית, כ-2,000 משקיעים שיעים נתנו לו את כספם לאחר שהבטיח להם תשואה גבוהה. כולם איבדו את כספם ועתה הם דורשים לקבל את השקעתם בחזרה ואין מי שיבטיח זאת.

 

על פי ההערכות, הוא איבד 1.3 מיליארד דולרים. מדובר במכה כלכלית עבור ארגון חיזבאללה, שממילא היה במצב כלכלי קשה בעקבות מלחמת לבנון השנייה ובשל הסכומים האדירים שנאלץ להוציא על שיקום דרום לבנון, יכולותיו הצבאיות ומערכת הבחירות האחרונה בלבנון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארגון במצוקה. נסראללה
צילום: AP
ההשקעה אבדה. אחמדינג'אד
צילום: AP
מומלצים