שתף קטע נבחר

משלחת ה-OECD נפגשה עם שטייניץ

משלחת של הארגון מקיימת סדרת פגישות בירושלים לקראת צירוף ישראל לארגון המדינות המפותחות. זאת, בכוונה לגבש דו"ח מקיף על כלכלת ישראל שיפורסם בעוד כחודשיים

צעד נוסף לקראת הצטרפות ישראל לארגון המדינות המפותחות (OECD). משלחת של הארגון מקיימת מאתמול (ג') בירושלים סדרת פגישות צמרת במסגרת ביקור עבודה מסכם לגיבוש דו"ח מקיף על כלכלת ישראל – שלב נוסף בתהליך צירופה של ישראל לארגון.

 

הדו"ח יפורסם בעוד כחודשיים. המשלחת נפגשה היום עם שר האוצר יובל שטייניץ ונציגות ועדת הכספים של הכנסת, אחרי סדרת פגישות אתמול עם ראשי בנק ישראל ומשרדי הרווחה, התמ"ת והתחבורה. בפגישה בבנק ישראל העניקה המשלחת צל"ש ליציבות המערכת הבנקאית שלא נפגעה במשבר הכלכלי העולמי.

 

היום ציין שר האוצר באוזני המשלחת כי השלב המתקדם בתהליך הצטרפות ישראל לארגון, שנמשך בעיצומו של המשבר העולמי, מהווה בעיניו הבעת אמון בינלאומית בכלכלת ישראל ומבטא את השיפור שחל במצב המשק.

 

השר הדגיש את התגובות החיוביות שמגיעות מהעולם באשר ליציבות המשק הישראלי וציין במיוחד את משמעות הדירוג הגבוה של ישראל שנותר על מקומו בעיני המומחים של מודיס ו-S&P.

 

השר הציג את הערכותיו לגבי מצב המשק לפיהן הוא אמור לצאת לחלוטין מהמיתון עד סוף 2009 ולחדש את הצמיחה ב-2010. הוא ציין בהקשר זה את מגמות התקציב הדו-שנתי שהתקבל לאחרונה ליציאה הדרגתית מהגירעון העמוק ולמעבר חוזר לירידה ביחס החוב הלאומי לתוצר. כמו כן הציג את הסיוע שניתן למגזר העסקי בהתמודדותו בשווקים הבינלאומיים.

 

בפגישה עם נציגות ועדת הכספים בכנסת ביקשה המשלחת לברר עד כמה הוועדה משפיעה על מדיניות התקציב ועל עמידת המשק ביעדים הכלכליים שהציבה הממשלה. היו"ר ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הצביע על הקשיים באיזון התקציב כאשר חלק ניכר ממנו מוקדש לצורכי הביטחון השוטף ולהיערכות המדינה בצל האיומים על ביטחונה וקיומה.

 

גפני אמר כי "גם אם תהיה רגיעה בביטחון השוטף, ההיערכות הביטחונית לסכנות העתידיות לא תפחית את התקציב המיועד למערכת. יחד עם זאת נמשכים המאמצים לשמור על האיזון בתקציב המדינה כשלמזלנו ההכנסות ממסים החלו לעלות מעבר לתחזיות שנעשו בראשית השנה".

 

גפני תמך בהמשך תהליך הפחתת מסי ההכנסה והחברות וציין את הסיוע למגזרי המשק שנקלעו למצוקה שפוגעת לא רק בהם אלא בהנעת המשק כולו. לעומתו, נציגי האופוזיציה הח"כים שי חרמש (קדימה) וחיים אורון (מר"צ) מתחו ביקורת על מדיניות המיסוי, אשר מצטיינת בהעלאת המס העקיף לעומת הפחתת המס הישיר, במקום להפך.

 

מחר (ה') אמורה המשלחת לשמוע את עמדותיהם של שר החינוך, יו"ר ההסתדרות ונשיא התאחדות התעשיינים וראש לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש. האחרונים יציינו את שיתוף הפעולה הנדיר שהיה להם עם הממשלה בהכנת התקציב הדו-שנתי שמבטיח למשק שקט תעשייתי לפחות עד סוף 2010.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטה ארגון המדינות המתועשות המפותחות בפריז
צילום: OECD
מומלצים