שתף קטע נבחר

מסתמן: יוסרו תמונות "המחבלות הקדושות"

הערב אמורה להיפתח בבית אגודת העיתונאים בתל-אביב תערוכה ובה ציורי שבע מחבלות מתאבדות בדמות מדונה הקדושה, האוחזת בידיה את ישו התינוק. בעקבות המחאה, שוקלת האגודה להסיר את התמונות

המחאה נגד ציורי המחבלות המתאבדות עשתה את שלה וכעת מוטלת בספק פתיחת התערוכה "פרור" (טרור פמיניסטי), שהייתה אמורה להיפתח הערב (יום ה') בבית סוקולוב בתל-אביב, מקום משכנה של אגודת העיתונאים.

 

כפי שמדווח הבוקר "ידיעות אחרונות", התערוכה של האמניות גלינה בלייך וליליה צ'ק כוללת ציורים של שבע מחבלות מתאבדות שביצעו פיגועי טרור בישראל בדמות מדונה הקדושה האוחזת בידה את ישו התינוק. מחאת ארגוני נפגעי הטרור לא איחרה לבוא ובעקבותיה גם במערכת הפוליטית תבעו להסיר את התערוכה.


התערוכה במחלוקת (צילום: יריב כץ)

 

מנכ"ל אגודת העיתונאים בתל-אביב, יוסי בר מוחא, ערך הבוקר משאל טלפוני בין 17 חברי האגודה ויחד יחליטו אם יתירו להציג את התערוכה במתכונתה הנוכחית, יצנזרו את חלקה או יסירו אותה לגמרי. "באופן אישי, הציורים מציקים לי", אמר ל-ynet, "אם אני צריך לקחת את חופש הביטוי מול זעקתן של המשפחות השכולות אני מעדיף את נפגעי הטרור. הם חשובים לי יותר מחופש הביטוי במקרה הזה. אבל אני לא קובע. אני פונה לחברי, אחד אחד, ושואל את דעתם. נכון לעכשיו דיברתי עם ארבעה וכולם אישרו להסיר את התערוכה". 

 

לדברי בר-מוחא, גם אם חברי האגודה יחליטו להסיר את התמונות, יחכה לחוות דעת משפטית "ובכל מקרה לא נסתיר כנראה את כל התערוכה. יש מיצגים שלא יורדו, כמו זה של רגבי אדמה שנאספו מאתר פיגוע ההתאבדות במסעדת מקסים בחיפה. אין כאן התייחסות או הילה סביב האדמה הזאת, לעומת הציורים של המחבלות". 

 

גלינה בלייך, אחת האמניות, ממש לא מתנצלת. "אני לא מבינה איך זה הפך לפגיעה במשפחות הטרור. אנחנו דווקא באנו להדגיש בדיוק ההיפך. תינוק בידיים של מדונה הוא בסכנה, זה מה שצריך להטריד אנשים. זו לא בעיה ישראלית בלבד, אלא ככל עולמית, ולכן בחרנו במדונה שהיא סמל הנצרות. הנושא הזה עלה אצלי אחרי זעזוע שעברתי באופן אישי כשהייתי בסמוך לפיגוע בגבעה הצרפתית בירושלים. מאז לא הפסקתי לחשוב על זה. זה בכלל לא נושא פוליטי, אלא נושא אישי. אנחנו מנסות לשאול איך אישה שנועדה לאוהב וללדת הפכה למקור של שנאה ורצח. אנחנו בכלל לא נכנסות לפוליטיקה, אבל בגלל שאנחנו מדינה כל כך פוליטית, כל אחד מנסה להבין האם אנחנו שמאלניות או לא".

 

היא מקווה שהתערוכה תיפתח למרות הכול ודווקא מרוצה מההד התקשורתי. "אני מקווה שהכול יהיה בסדר היום בערב. אם זה כל כך משפיע על אנשים זאת אומרת שהמסר מגיע. רצינו לחשוב ביחד עם הצופים על מה שקורה וכנראה עכשיו הם מהרהרים על זה. אמנות מודרנית יכולה לדבר בשפה חופשית ללא מסגרת. דווקא אומנת מודרנית זה שפה שמערערת על הנשואים הכואבים שלנו, זה לא רק פרחים באגרטל. אמנות שואלת שאלות ולא נותנת תשובות".

 

  • ומה דעתכם? האם להציג את התמונות בשם חופש הביטוי, או שגם לחופש הביטוי יש גבול? סמנו בעד או נגד והגיבו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחת המחבלות המוצגות בתערוכה
צילום: יריב כץ
מחבלת נוספת בתערוכה
צילום: יריב כץ
מומלצים