שתף קטע נבחר

עריקאת: בניית מאות יחידות דיור - אינה מקובלת

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני הגיב בזעם לכוונה הישראלית לאשר בנייתן של מאות יחידות דיור חדשות ביו"ש - עוד טרם ההקפאה שעליה סוכם עם ארה"ב: "הדבר היחידי שיושהה אחרי ההודעה הזאת יהיה תהליך השלום"

האם ההבנות שהושגו עם הפלסטינים בתיווך ארה"ב כבר עומדות בפני פיצוץ בשל מהלך חד-צדדי? שעות לאחר שנודע כי ישראל מתכוונת לאשר בנייתן של מאות יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון - עוד טרם ההקפאה שעליה סוכם עם ארה"ב - מגיעה הבוקר (יום ו') תגובה פלסטינית נזעמת על המהלך - ואזהרה כי תהליך השלום כולו בסכנה.

 

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר כי המהלך הישראלי המתוכנן "לחלוטין אינו מקובל". זאת, לאחר שגורם בכיר בלשכת רה"מ אמר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד לאשר בנייתן של מאות יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון, עוד טרם ההקפאה".

 

"הדבר היחידי שיושהה אחרי ההודעה הזאת יהיה תהליך השלום", הזהיר עריקאת במהלך ביקורו בפריז.

 

נראה כי דעתם של הפלסטינים אינה נוחה גם מהכוונה הישראלית להמשיך בעבודות בכ-2,500 יחידות הדיור שבנייתן כבר החלה. בירושלים הבהירו כי בנייה זו אמורה להסתיים, במסגרת ההבנות שהושגו עם האמריקנים. כפי שהוסבר בירושלים - סיכומים אלה הינם פועל יוצא מהשיחות המכינות שניהלו שליחיו של נתניהו, יצחק מולכו ומייק הרצוג, טרם בואו של השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל לאזורנו, בסוף השבוע הבא.

 

מלשכת נתניהו נמסר כי אחרי מתן מאות אישורי הבנייה המדוברים - רה"מ יהיה מוכן לשקול מה שהוגדר כ"השהייה זמנית" של בנייה נוספת ביהודה ושומרון במשך מספר חודשים.

ההתניה לכך הינה קיום הנסיבות המתאימות, שיכללו צעדי נירמול מצדן של מדינות ערב. לדברי נתניהו, הדבר עשוי לקדם את יוזמת השלום שמוביל נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

 

מפרטים שנחשפים בעקבות שיחותיהם של מולכו והרצוג בוושינגטון, עולה שהבנייה של מאות יחידות הדיור החדשות תיעשה בכל יהודה ושומרון, ובעיקר בשל הבקשות שהוגשו על ידי ראשי רשויות, על פי הגידול הטבעי, בגושי ההתנחלויות הגדולים. אישורי הבנייה החדשים אינם כוללים את ירושלים, שבה תימשך הבנייה ללא שום מגבלה, כפי שאמרה ישראל בעבר.

 

למרות המתיחות בין הצדדים, ממשיך ראש הממשלה בהכנות לקראת חזרה אפשרית של ישראל למשא ומתן עם הפלסטינים: היומון הממסדי המצרי "אל אהראם" דיווח כי נתניהו טילפן לנשיא מצרים, חוסני מובארק. על פי הדיווח, השיחה התקיימה על רקע "המאמצים המצריים והבינלאומיים להכשיר את האווירה לחדש את שיחות השלום בין ישראל והפלסטינים". 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התהליך בסכנה. עריקאת
צילום: רויטרס
מומלצים