שתף קטע נבחר

השר שלום: "הקפאת הבנייה? רק כחלק ממו"מ"

"אם מדברים עכשיו על מדינה פלסטינית ועל הקפאה, על מה נדבר במשא ומתן?", שאל המשנה לראש הממשלה בכנס שקיים בתל-אביב. הוא קרא לגבות את נתניהו, אך עקץ אותו בזהירות: "האם הגענו לשלטון כדי לבצע מדיניות של אחרים?"

המשנה לראש הממשלה לא ממש מרוצה מהתוכנית להקפיא את הבנייה בהתנחלויות : בכנס שקיים אמש (יום א') בתל-אביב, קרא השר סילבן שלום לדחות את ההחלטה למשא ומתן עצמו. לדבריו, "לא נכון לקיים דיון על ההקפאה רק כדי להיפגש עם אבו מאזן".

 

"אם מדברים עכשיו על מדינה פלסטינית ועל הקפאה, על מה נדבר במשא ומתן?", שאל שלום ומיצב את עצמו כ"חישוקאי" של נתניהו. "העניין הזה יותר מדי חשוב מכדי שיהיה פוליטי. בשביל

פגישה אחת לא צריך ללכת כל כך רחוק, הדיאלוג בליכוד הוא חשוב ונדרש".

 

"מה נגיד בעוד כמה חודשים, אחרי ההקפאה? פוס? ברור שזה לא יהיה אפשרי. זה יגרור לעימות בלתי נמנע", הוסיף שלום, "בואו נפעל להעביר את הדיון להסדר הקבע. צריך לשמוע מה יש לכולם לומר. דיון פנימי ישחרר הרבה לחץ, ואז נוכל להגיע להבנה בין כל חלקי הליכוד".

 

"הנושאים של הסדר הקבע צריכים לחכות להסדר הקבע, ושלא יהיה ספק, יהיה אז דיון גם על ההתנחלויות", הבהיר שלום את עמדתו. "אני חושב שזה לא נכון לעשות הקפאה עכשיו, רק כדי להיפגש עם אבו מאזן, עם כל הכבוד לאבו מאזן". 

 

בכנס השתתפו מאות בני אדם, ביניהם השר מיכאל איתן, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, חברי הכנסת ציפי חוטובלי, מירי רגב, לאה נס, איוב קרא, ציון פיניאן, דני דנון וראש העיר אריאל, רון נחמן.

 

שלום הדגיש בפניהם כי יש לחזק את ראש הממשלה, אך עקץ אותו בזהירות. "האם הגענו לשלטון כדי לבצע מדיניות של אחרים? אני מעריך מאוד את נתניהו, אני מאמין שלנגד עיניו עומדת טובת המדינה, חייבים לעשות הכל כדי לחזק אותו מול הלחצים האמריקניים, האירופיים והפלסטיניים. אך עם כל הכבוד לאבו מאזן, אף אחד לא עושה טובה שהוא מוכן להיפגש".

 

"לא יהיה יותר פילוג בליכוד"

השר שלום התייחס ליוזמה האמריקנית של מחוות ערביות תמורת הקפאת הבנייה ואמר: "הסעודים אמרו לא לבקשה האמריקנית לאפשר טיסות ישראליות מעל השטח שלהם. האם זה הביא לעימות עם אמריקה? התשובה היא לא. מדינות ערביות אמרו שהן לא מוכנות לנורמליזציה עם ישראל. האם זה יצר עימות עם ארצות הברית מבחינתן? לא".

 

למרות הביקורת, הוא קרא לאחדות שורות בליכוד. "צריך לשלב ידיים. נדבר בתוכנו, ונצא עם החלטה משותפת שתהיה הכי טובה. לא יהיה יותר פילוג בליכוד. לעולם לא". הוא החמיא לנתניהו ואמר כי "צריך לברך על ההחלטה של ראש הממשלה להוסיף מאות יחידות דיור. זו החלטה מבורכת".

 

גם השר איתן, שדיבר לפני שלום, קרא למנוע פילוג במפלגה. "פוליטיקה היא

היכולת להגיע לפשרות ולמצות את האפשרי", אמר, "יש הבדל בין הפוליטיקה לנבואה. צריך לעשות פשרות וויתורים כדי להשיג המירב. את הוויכוח צריך לנהל בפתיחות. לא ניתן בשום פנים ואופן להפיל עצמנו שוב. לא ניתן לשום פילוג להתקיים".

 

ח"כ דני דנון, מהאגף הימני בליכוד, הציג טון מרוכך יחסית כלפי נתניהו. "כולנו מגבים את ראש הממשלה בימים אלה טרם יציאתו לארצות הברית. בד בבד, אנו אומרים לראש הממשלה - נבחרנו להוביל, כדי לומר לא למדינה פלסטינית ולא להקפאת הבנייה". עם זאת, הבהיר: "מי שאמר שיש פילוג או מרד, כדי שיידע - אין שום פילוג בליכוד".

 

בשיחות סגורות אחרי הכנס אמר שלום: "אמרתי את מה שאני מאמין בו, בכל הנושאים ובכל התחומים. ברור לגמרי כי צריך לשמור על אחדות התנועה, והדיבורים על פילוגים ומרידות לא באמת קיימים".


פורסם לראשונה 06/09/2009 21:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום. "הדיאלוג בליכוד הוא חשוב ונדרש"
צילום: ניב קלדרון
"מאמין שלנגד עיניו עומדת טובת המדינה". נתניהו
צילום: פלאש 90
מומלצים