שתף קטע נבחר

למה שומרים אחרי המחזור עוד 7 "ימים נקיים"?

שאלה

 

למה שומרים אחרי המחזור עוד שבעה ימים? (מ. רעננה)

 

תשובה:

 

שלום וברכה,

 

מן התורה אישה נידה טמאה שבעה ימים, כנאמר:"וְאִשָּׁה כִּי תִהְיֶה זָבָה דָּם יִהְיֶה זֹבָהּ בִּבְשָׂרָהּ שִׁבְעַת יָמִים תִּהְיֶה בְנִדָּתָהּ". (ויקרא פרק טו, יט). לאחר שבעת הימים היא טובלת וטהורה.

 

באותו מקום נזכר דין נוסף: "וְאִשָּׁה כִּי יָזוּב זוֹב דָּמָהּ יָמִים רַבִּים בְּלֹא עֶת נִדָּתָהּ... וְאִם טָהֲרָה מִזּוֹבָהּ וְסָפְרָה לָּהּ שִׁבְעַת יָמִים וְאַחַר תִּטְהָר". (ויקרא טו, כה, כח). אשה זו מוגדרת כזבה, הצריכה לספור עוד שבעה ימים.

 

חכמים מסבירים כי מדובר באישה שהדימום שלה נמשך יותר משבעה ימים (שלשה ימים נוספים), אישה זו צריכה לספור שבעה ימים נקיים לאחר סיום הדימום.

 

ישנו דין נוסף של זבה (המוגדרת כזבה קטנה), והיא סופרת יום נוסף אחרי תום הדימום.

 

דינה של זבה (גדולה וקטנה) מורכב ומסובך, ובשלב מסוים של ההיסטוריה (בזמן התלמוד), החמירו על עצמן בנות ישראל בהסכמת חכמי הדור, והחליטו כי כל אישה נידה תנהג כמו זבה ותספור שבעה ימים.

 

וכך ניסח זאת הרמב"ם: "בימי חכמי הגמרא נסתפק הדבר הרבה בראיית הדמים ונתקלקלו הוסתות, לפי שלא היה כח בכל הנשים למנות ימי נדה וימי זיבה, לפיכך החמירו חכמים בדבר זה, וגזרו שיהו כל ימי האשה כימי זיבתה ויהיה כל דם שתראה ספק דם זיבות. ועוד החמירו בנות ישראל על עצמן חומרא יתירה על זה, ונהגו כולם בכל מקום ... שכל בת ישראל שרואה דם... סופרת לה ז' ימים נקיים ... כזבה גדולה וטובלת בליל שמיני ... ואחר כך תהיה מותרת לבעלה". (רמב"ם הלכות איסורי ביאה פרק יא ג,ד).

 

זו אם כן, הסיבה שבגינה שומרים עוד שבעה ימים, בגלל הספק מי היא נידה, ומתי נחשבת זבה.

 

מאז ועד היום, לא נשתנה המצב של הידיעות ואפשרות הבירורים, וממילא נשארה ההלכה, שכל אישה נידה צריכה לספור שבעה ימים לטהרתה. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

 

יש לכם שאלה? רבני צהר עונים בפרוייקט החדשו"ת של ynet ובבית ההוראה "CALL ההלכה" - טל': 1-800-200-377 בימים א' עד ה' - בין 19:00 ל-23:00.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים